Gwozda betlejemska, fot. Pixabay
Mikołaj - to na niego co roku z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. To do niego piszą listy,
a spotkanie z nim na długo pozostaje w pamięci… W sobotę (14 grudnia) w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbędzie się wyjątkowe spotkanie mikołajkowe dla dzieci z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka z terenu powiatu krakowskiego. W Radiu Kraków pojawi się Święty Mikołaj z orszakiem. Żeby jednak na twarzach naszych gości pojawił się uśmiech, potrzebujemy wsparcia Państwa - naszych słuchaczy. Wielokrotnie udowodniliście, że macie wielkie serca i ogromną chęć do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Tym, razem prosimy: pomóżmy wspólnie Mikołajowi zapełnić sanie prezentami.
Do piątku (13 grudnia) w radiowym holu zbieramy:
-
dla najmłodszych: pieluszki, chusteczki nawilżane, zabawki edukacyjne,
-
dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych: książeczki, kolorowanki, gry edukacyjne, klocki LEGO, zabawki
-
dla starszych dzieci i nastolatków: książki, kosmetyki, karty podarunkowe, bilety do kina, teatru, parku trampolin czy parku wodnego.
-
dla wszystkich: słodycze, które zawsze wywołują radość!
Bardzo prosimy, aby przynoszone rzeczy były nowe.
Dołączcie do radiowej drużyny Świętego Mikołaja! Przynieście prezenty do naszego holu Radia Kraków, a my zajmiemy się resztą. Wasze dary trafią (za pośrednictwem Świętego Mikołaja) bezpośrednio do dzieci, które na co dzień żyją w pieczy zastępczej. Razem sprawmy, by tegoroczne Święta były dla nich pełne ciepła, radości i poczucia, że są otoczone troską i miłością. Mały gest – wielka Rzecz!
O pieczy zastępczej:
Obecnie na terenie Powiatu Krakowskiego funkcjonuje 161 rodzinnych form pieczy zastępczej (rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe, zawodowe, Rodzinne domy dziecka), w których przebywa łącznie 250 dzieci i osób pełnoletnich kontynuujących naukę.
Rodziny zastępcze sprawują opiekę nad dziećmi, które nie mogą pozostawać pod opieką rodziców. Funkcja rodziny zastępczej zobowiązuje. To tutaj dopiero dzieci znajdują spokój i bezpieczeństwo. Mają zapewnioną właściwą, konieczną opiekę medyczną. Rodziny zastępcze podejmują działania na rzecz przygotowania dzieci do szkoły, a potem pracują z dzieckiem na pokonywaniem trudności edukacyjnych, wyrównywaniem braków, często wynikających z zaniedbań. Często dopiero w rodzinach zastępczych dzieci doświadczają troski i zainteresowania, poznają tradycje, przeżywają święta, poznają i doświadczają świata. Nierzadko w osobach opiekunów zastępczych dzieci odnajdują sprzymierzeńców, otwierają się, podejmują rozmowy, opowiadają o sobie, o swoich doświadczeniach. Dom rodziny zastępczej z czasem staje się też domem umieszczonych w niej dzieci. Tu małoletni mają swój azyl, swoje bezpieczne miejsce, a członkowie rodziny zastępczej stają się częścią ich rodziny, ich życia. I nikt nie twierdzi, że jest łatwo – bo nie jest. To osoby sprawujące piecze zastępczą każdego dnia doświadczają trudu tej opieki. Często mierzą się z problemami zdrowotnymi, rozwojowymi, edukacyjnymi podopiecznych. Muszą mierzyć się z często nieprzychylnymi rodzinami biologicznymi dzieci, którymi się opiekują, a na co dzień muszą współpracować z instytucjami wspierania rodziny. To jednak w rodzinach zastępczych wiele rzeczy dzieje się pierwszy raz: pierwszy uśmiech dziecka, pierwsza gwiazdka, pierwsza wycieczka, pierwsze wakacje, pierwsze spotkanie z Mikołajem…
Wydarzenie organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, przy wsparciu Radia Kraków, pod patronatem Starosty Krakowskiego – pani Elżbiety Burtan.