Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kukiełki lisieckie

  • Nasze akcje
  • date_range Środa, 2012.06.27 13:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:35 )
Kukiełka to regionalne określenie okrągłej lub podłużnej bułki, która może być słodka lub słona. Tradycję jej pieczenia kultywują piekarze z podkrakowskich Liszek.

Kukiełki lisieckie


Kukiełka, czyli drożdżowa bułka pojawiła się w XV wieku wraz z nadaniem przywileju cechowi piekarskiemu w Krakowie przez Kazimierza Odnowiciela. Z czasem w Małopolsce nazywano tak różne rodzaje pieczywa. Na sądecczyźnie np. kukiełka była słodkim ciastem z rodzynkami, pecionym z drożdżowych warkoczy ciasta. Tylko w Krakowie i jego okolicach, kukiełką nazywano bułkę o podłużnym kształcie wypiekaną z ciasta chlebowego.


Obecnie tradycyjną metodę wypiekania kukiełek zachowali piekarze z Liszek. Proces wyrabiania ciasta jest czasochłonny. Od zrobienia zaczynu, do wyjęcia ciasta z pieca, zajmie ok. 8 godzin. By kukułka była dokładnie taka, jak nakazuje tradycyjna receptura konieczna jest "zanka" i "przybierka".

Przepis

Zaczyn przygotowuje się z mąki, wody i drożdży. Należy go dokładnie wymieszać, by powstała jednolita masa. Gdy ciasto wyrośnie, trzeba ponownie dolać do zaczynu wody i dosypać soli, tak, by ciasto miało twardą konsystencję. Z tak przygotowanego ciasta należy uformować kukiełki. Następnie należy posmarować je "zanką", tzw krochmalem. Przyrządza się go w następujący sposób: Do szkalnki zimnej wody dodać 2 łyżki mąki, wymieszać a następnie połączyć z wrzątkiem. Tak przygotowana "zanka" zalać zimną, który należy wcześniej przygotować dosypując do zimnej wody 2 łyżki stołowe mąki, a następnie zalać zimną wodą i dobrze zamieszać. Rozczyn zalać wrzątkiem i ponownie wymieszać. Zanka zapewni kukiełkom połysk i złotawy kolor. Na każdej kukiełce położyć "przybierkę", czyli drobne prostokąty wyrabiane z ciasta. Widać je na zdjęciach w naszej galerii. Dzięki "przybierce" kukiełki nie będą pękać podczas wypieku. Piec około 10, 15 minut w bardzo gorącym piekarniku.


Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię