Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krytycy pochlebnie o słuchowisku Jana Klaty o Dumanowskim

  • Nasze akcje
  • date_range Niedziela, 2012.10.28 18:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
Słuchowisko "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii" rozpoczęło się na antenie hejnałem granym inaczej. Kolejne odsłony opowiadały inne wątki z odnalezionej biografii bohatera. Autorzy słuchowiska wykorzystali różnorodne formy radiowe - wywiady, relacje na żywo, łączenia telefoniczne, nagrania dźwiękowe, reklamy i oczywiście muzykę.

Jan Klata, Sebastian Majewski, Wit Szostak

Próby do słuchowiska "Dumanowski, zapomniany bohater, sensacyjne fakty z historii" w reż. Jana Klaty

O Józafacie Dumanowskim opowiadali naukowcy, jego biografowie, potomkowie jego przyjaciół, na potrzeby narracji odgrywano spektakl w teatrze im. Słowackiego, czytano audiobooka i przyśpiewki. W finałowej scenie pogrzebu - głos zabrał sam Dumanowski w doskonałej kreacji Krzysztofa Globisza. W ostatniej scenie doszło do spotkania bohatera z Witem szostakiem, autorem jego biografii, która zainspirowała twórców słuchowiska. Tak jak w radiu, integralną część słuchowiska była muzyka, w zaskakujący sposób dobrana przez reżysera a także nasze sygnały i tranzyty. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania.

KRYTYCY O DUMANOWSKIM W RADIU KRAKÓW

Jacek Wakar: To imponujące, że udaje się w Radio Kraków powołać do życia tego rodzaju projekty. Niecałe dziewięć miesięcy temu słuchaliśmy „Wesela” odegranego w całości przed aktorów teatru Starego i Słowackiego w reżyserii Andrzeja Seweryna. Myślę, że projekt Jana Klaty był jeszcze czymś innym. On bawił się mnogością różnych form. Tutaj mieliśmy do czynienia z czymś na kształt programu na żywo, włącznie z różnego rodzaju brudami radiowymi, typu sfingowane „rozmowy pozaradiowe”. Oprócz tego była też relacja z Teatru Słowackiego i „Audiobook”. Klacie udało się złączyć takie rzeczywistości które są typowe właśnie dla radia.

Łukasz Drewniak: Radio zamiast opowiadać o rzeczywistości kreuje własną, która poza anteną nie istnieje nigdzie. To największe odkrycie, że można stworzyć rzeczywistość która jest ciekawsza od marszy, bójek i protestów i tego co nas otacza. Chciałem posłuchać o bohaterze, który jest zlepkiem wszystkich innych naszych bohaterów a jednocześnie wybiera inną drogę. W dodatku przegrywa. Józafat Dumanowski przegrywa, żaden z jego projektów czym powinna być Republika Krakowska nie znajduje spełnienia.


Gabriela Cagiel ( Co jest grane, gazeta.krakow.pl): Dumanowski w Radiu Kraków był niesamowitą realizacją! Zachowano dramaturgię, umiejętnie budowano napięcie, a zmiany formy nie pozwalały się nudzić. Na pewno w dużym stopniu to zasługa wspaniałej obsady aktorskiej, ale nie tylko. Na konferencji prasowej na kilka dni przed premierą żartowano o tajemniczym kuferku z nagraniami, z których mieli korzystać realizatorzy spektaklu. Jan Klata zapowiadał, że nie zawaha się ich użyć i obietnicę spełnił. Muzyka i dźwięki wykorzystane w słuchowisku były zjawiskowe. Świetnie wpisały się w konwencję opowieści i jak ona były bardzo zróżnicowane - słyszeliśmy podniosłe pieśni chóralne, dźwięki ludowych instrumentów, eksperymentalne aranżacje popularnych kawałków, czy alternatywne i elektroniczne brzmienia.

Przeczytaj całą recenzję

Wykaz wszystkich tekstów na temat naszego słuchowiska:


TVP Kraków
Co jest grane
Rzeczpospolita
Co jest grane
Wirtualna Polska
Onet
Gazeta Krakowska
www,malopolska.pl
www.mmkrakow.pl
Gazeta w Krakowie
www.krakow.pl
www.krakow.naszemiasto.pl
Wirtualne media
www.gazeta.pl
www.malopolskie-media.info
www.wyborcza.pl
www.gazeta.pl
www.dzieje.pl
www.polskatimes.pl
www.portalmedialny.pl
www.kultura.onet.pl
www.portalpolski.pl
www.dziennikpolski24.pl

Dumanowski - dokumenty z odnalezionej biografii w reżyserii Jana Klaty

Kim był Józafat Dumanowski?
Tak rozpoczyna się nasza radiowa opowieść o Józafacie Dumanowskim , zapomnianym bohaterze XIX-wiecznego Krakowa.


Dumanowski urodził się w dniu trzeciego rozbioru Polski w 1795 r. Zmarł 12 listopada 1918 r, w dniu, kiedy Polska odzyskała niepodległość, Ponad 70 lat swojego 123 -letniego życia spędził w Krakowie. Jako prezydent Republiki Krakowskiej uczestniczył w najważniejszych wydarzeniach miasta. To za jego sprawą wybudowano Nowe Miasto, to on stał za wybudowaniem Teatru im. Słowackiego.

Dokumenty z odnalezionej biografii Dumanowskiego będziemy ujawniać na naszej antenie i stronie internetowej z pomocą historyków, pisarzy i Jana Klaty , znanego polskiego reżysera, nowego dyrektora Teatru Starego w Krakowie. Wielki finał tego śledztwa - w postaci eksperymentalnego słuchowiska - na naszej antenie 11 listopada.

„Dumanowski” to rodzaj alternatywnej historii Krakowa. To opowieść o bohaterze narodowym, który jest sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Losy ludzi, którzy spotkają go na swej drodze, potoczą się zupełnie inaczej, niż w znanej nam historii.

Trzeci dzień nagrań do sensacyjnego słuchowiska Radia Kraków


Choć reżyser nie zdradził swoich pomysłów, jedno było pewnie — formuła słuchowiska była zaskakująca. To projekt o eksperymentalnym charakterze. Spodziewamy się radiowego wydarzenia na miarę „Wojny światów” Orsona Wellesa.


DUMANOWSKI - DOKUMENTY Z ODNALEZIONEJ BIOGRAFII
na podstawie powieści DUMANOWSKI Wita Szostaka

Radio Kraków, premiera 11 listopada
Partner Główny: Województwo Małopolskie
Współpraca: Agencja Artystyczna GAP

Dumanowski w Radiu Kraków. Rozpoczęły się próby
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię