W listopadzie 2006 roku trafił na listę produktów tradycyjnych,a cztery lata później wpisano go z kolei na listę produktów chronionych Unii Europejskiej. Wypiekany zgodnie z tradycją ma niepowtarzalny smak, który pokochali wszyscy małopolanie.
Obwarzanek to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa. Tradycja jego wypieku jest bogata i długa - pierwsze zachowane wzmianki na temat obwarzanka pochodzą z XIV wieku. Pieczywo sprzedawano kiedyś z tak zwanych jatek piekarskich otwieranych każdego dnia o 6 rano. Dzisiaj obwarzanki najczęściej można kupić na ruchomych stoiskach w formie wózków.
PROSTY PRZEPIS NA DOMOWE OBWARZANKI:
Produkty:
25 dkg mąki pszennej
3 jajka
3 dkg cukru pudru
szczypta soli
białko lub całe jajko do smarowania
mak, sól lub sezam do posypania
Przygotowanie:
Z mąki, jaj, cukru i soli zgniatamy i dokładnie wyrabiamy ciasto. Z tak przygotowanego ciasta formujemy małe rulony. Dwa lub trzy przeplatamy ze sobą i zwijamy w okrąg o średnicy 6 - 8 cm. Surowe obwarzanki wrzucamy do lekko osolonego wrzątku. Po wypłynięciu na powierzchnię, przekładamy ciasto na posmarowaną tłuszczem blachę. Obwarzanki smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy ulubionym dodatkiem. Pieczemy w piekarniku o temperaturze około 250 stopni Celsjusza przez około 15 minut. Po tym czasie, obwarzanki można pozostawić jeszcze w wyłączonym piecu na około 20 minut.
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie