Charsznica od wielu już lat nazywana jest kapuścianą stolicą Polski. Przygotowanie uprawy kapusty białej głowiastej nie zmieniło się od lat. Począwszy od przygotowania rozsady, jej pielęgnacji, a skończywszy na technologii ręcznego zbioru. To sprawia, że kapusta z Charsznicy jest lepsza, smaczniejsza i zdrowsza niż ta rosnąca w innych regionach Polski czy Europy. Ale oprócz tego, że jest smaczna ma także właściwości lecznicze. Zawiera niemal tyle samo witaminy C co cytryna. Zawarty w kapuście kwas mlekowy przyśpiesza wchłanianie żelaza oraz trawienie. Badania naukowe potwierdzają, że osoby spożywające często surówki z kapusty rzadziej zapadają na choroby nowotworowe przewodu pokarmowego.
Z charsznickiej kapusty można ugotować 366 potraw. Jedną z nich jest bigos myśliwski według receptury Pana Krzysztofa Soboty - współwłaściciela Klubu - Restauracji Planeta w Charsznicy.
Przepis:
kapusta
boczek
kiełbasa wiejska
mięso do wyboru: sarnina, mięso zajęcze, wieprzowe, pieczeń wołowa. (Im więcej gatunków mięs, tym bigos będzie wykwintnijeszy).
pieczarki
suszone grzyby i śliwki
ziarna jałowca
cebula
czosnek
sól
pieprz
ziele angielskie
liść laurowy
4 kilogramy kapusty kiszonej i garść grzybów suszonych ugotować do miękkości. Wrzucić ziarna pieprzu, ziela angielskiego i jałowca. Wszystko zagotować. Boczek, mięso i kiełbasę pokroić w kostkę. Pieczarki pokroić w plasterki. Wszystko przesmażyć i dodać do gotującej się kapusty. Dodać sól, pieprz, liść laurowy, cebulę, czosnek do smaku.
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie
Bigos można przechowywać bardzo długo. Im dłużej jest odgrzewany tym smaczniejszy. :) Tradycyjny bigos po charsznicku podawany jest z chlebem.