Skrót debaty Radia Kraków minuta po minucie
15.17 Prezes Radia Kraków: Tym optymistycznym wnioskiem kończymy naszą debatę. Dziękujemy państwu za wizytę i udział w tej ciekawej dyskusji.
15. 15 prezes Azotów: Mamy nadzieję, że decyzja Komisji Europejskiej pomoże nam w miarę szybko przystąpić do wspólnych działań w ramach grupy. Razem możemy stworzyć zupełnie inną polską chemię.
15.14 - prezes Puław - stworzyliśmy zakład odsiarczania, najnowocześniejszy , planujemy budowę elektrowni. Plany są szerokie, wiele ważnych inwestycji.
15.12 Wojciech Żurawski: Jakie macie Panowie plany na najbliższy rok, poza zgodą Komisji Europejskiej..
15.11 - Prezes Azotów: Nie możemy tego ujawnić na etapie konsolidacji. To tajemnica.
15.10 - Pytanie do prezesów Azotów z Tarnowa i Puław: Jakie zmiany zamierzacie wprowadzać zmiany w zarządzaniu takim tworem, jaki nowy ład konsolidacyjny zamierzacie wprowadzać.
15.05 Min. Budzanowski: Trudno traktować Małopolskę wyjątkowo - powiem tak: projekt infrastrukturalny, dobrze udokumentowany, rokujący powodzenie może liczyć na realną pomoc ministerstwa skarbu.
15.04 Senator M. Klima: Czy pan minister ma jakieś propozycje dla Małopolski?
15.00 Prezes Azotów Tarnów: Rok 2011 był rekordowym rokiem, jeśli chodzi o dochody i produkcję. Ten rok nie może być już tak dobry, jak poprzedni. Sygnalizowaliśmy to już na początku roku. Teraz w końcu roku także przyhamowaliśmy produkcję, by w nowy rok nie wchodzić z większymi zapasami. Tak jest w tej branży. poza tym cała Europa w oczekiwaniu, czy też z obawy przed kryzysem prowadzi takie działania. Ten rok dla Grupy Azoty zakończy się na plusie. taki plus, jaki mieliśmy w 2011 r. nie powtórzy się, ale będzie plus.
14.59 Małopolski senator M. Klima: Analizując ostatnie raporty o kondycji naszego przemysłu, możemy mieć obawy, czy te plany nie zostaną zaburzone.
14.57 Min. Budzanowski: To musi dziać się równoważnie. Grupa Azoty składa się z równoważnych podmiotów. To byłyby decyzje podejmowane wspólnie.
14.55 Prezydent Tarnowa: Trochę nam żal, że nazwa Tarnów zniknie z nazwy wielkie skonsolidowanej grupy. W logu pozostała nasza jaskółka. Mam nadzieję, że pan minister nie podda się pokusie, by przenieść centralę Grupy Azoty do Warszawy.
14.52 Marszałek Małopolski Roman Ciepiela: Działania takie, jak konsolidacja Tarnowa z Puławami to wyzwanie i zadanie nie tylko dla resortu skarbu. To działanie, które bardzo wzmacniają też Małopolskę. Decyzja o konsolidacji przyspieszyła naszą decyzję o budowie jeszcze jednego mostu, który ułatwi podróżowanie między Tarnowem i Puławami i w ogóle usprawni komunikację w tym regionie.
14.51 Min. Budzanowski: Nie boję się tej rywalizacji, już teraz widać, że bardzo podniosła ona Lotos, który zainwestował w nowe inwestycje w Gdańsku. Konkurowanie firm o podobnym profilu może tylko je wzmocnić.
14.44 Andrzej Zdebski; Projekty związane z produkcją petrochemiczną mają szansę na dużą konkurencyjność na rynku światowym. To dobra droga resortu skarbu. Jak na tym tle wyglądać będą relacje Orlen - Lotos
14.37 - Min. Budzanowski: Ważne jest, by powiedzieć, że wszystkie spółki biorące udział w konsolidacji już zarobiły. wartość akcji Azotów i Puław zyskały. Nie ma lepszego potwierdzenia słuszności takich decyzji w przełożeniu na inne firmy, które pozostają w polskich rękach. Musimy już myśleć o latach po kryzysie - 2014-2015. pod tym kątem musimy przygotować precyzyjny plan na ten czas, przewidzieć inwestycje i zabezpieczyć na nie środki, by branża chemiczna mogła być konkurencyjna na świecie. To są miliardowe inwestycje, które trzeba już teraz planować. Do działań tych musi włączyć się nauka, przed namiw yzwanie - wdrażanie inwestycji w gaz łupkowy. To wszystko są wyzwania na najbliższe lata, które mogą mieć istotne znaczenie dla kondycji branży chemicznej. Równolegle do konsolidacji chemicznej podjeliśmy nakłady w wys. 5 mld zł. na zwiększenie inwestycje na wydobywanie gazu na terenie Polski. To może służyć w przyszłości do wzmocnienia branży chemicznej. Musimy przygotować się na to, co nastąpi za pięć lat.
14.34 Azoty Tarnów w ostatnich latach nie zwalniają pracowników, są tylko naturalne odejścia. cały czas powiększamy załogę. Mamy też dobre przykłady optymalizacji produkcji. Podstawą tworzenia Grupy Azoty muszą być inwestycje - wszystkie te firmy wymagają innych działań inwestycyjnych - mówi prezes Azotów.
14.30 To nie jest tak, że w Puławach obawy a w Tarnowie tylko nadzieje - tłumaczy prezes Azotów Jerzy Marciniak - nieco inaczej niż z Puławami wyglądała sytuacja w Policach, gdzie firma wymagała pomocy finansowej, by wyjść na prostą. Połączenie miało inny charakter, Puławy są mocnym partnerem.
14.29 To niespotykane, że cztery tak różne firmy, z tak różnych stron Polski mają się skonsolidować. W Puławach są pewne obawy wobec tych działań - mówi prezes Zakładów azotowych w Puławach Paweł Jarczewski.
14.28 Konsolidacja zakładów azotowych nie przebiega bezproblemowo, związana jest z obawami pracowników tych zakładów i obawami społeczności lokalnych skupionych wokół tych firm - mówi Wojciech Żurawski.
14. 26 Aktywa Grupy Azoty zamierzamy oczywiście wzmacniać namawiając do udziału w finansowaniu fundusze inwestycyjne i inne spólki. Nie jest jednak brana pod uwagę opcja, by Skarb Państwa przestał być większościowym udziałowcem tych spółek - mówi min. Budzanowski.
14.25 "Zmieniliśmy doktrynę prywatyzacji - mówi minister Budzanowski. zamierzamy wzmacniać aktywa mocnych spółek, które pozostały w naszych rękach, by mogły być konkurencyjne na rynku. Tak właśnie jest z polską chemią.
14.23 "W Małopolsce jesteśmy świadkami jednego z ciekawszych eksperymentów ekonomicznych w kraju" - debatę rozpoczął tymi słowami prezes Radia Kraków Marcin Pulit. Przedstawia gości - to minister skarbu Mikołaj Budzanowski, prezesi Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach
14.20 POCZĄTEK DEBATY
14.10 Nasi goście już zasiedli za stołem. Debata odbywa się w studiu im. Romany Borowskiej w Radiu Kraków
13. 50 Ostatnie przygotowania do debaty. Na sali czekają już bohaterowie naszej debaty i zaproszeni goście. Wśród nich są fotoreporterzy i dziennikarze zajmujący się ekonomią a także biznesmeni
13.45 Nasi goście już czekają. Za chwilę rozpoczniemy debatę. Do debaty zaprosiliśmy ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego a także prezesów Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach.
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/JPAK-92QAQB
Logo Grupy Tarnów a także zdjęcia zobaczyć można na naszej stronie pod linkiem: W jej grafice zachowano jednak tarnowską jaskółkę
Tarnowskie Azoty i inne spółki azotowe przystępujące do wielkiej konslidacji połaczy wspólna marka: Grupa Azoty
Do udziału w debacie zaprosiliśmy dziennikarzy ekonomicznych.
Debatę poprowadzą prezes Radia Kraków Marcin Pulit i Wojciech Żurawski , dziennikarz Reutersa.
Do udziału w Forum Radia Kraków zaprosiliśmy ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego a także prezesów Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach.
Nasi goście jadą właśnie z Tarnowa. Niewykluczone, że debata rozpocznie się z niewielkim opóźnieniem.
- A
- A
- A
FORUM RK o konsolidacji AZOTÓW. ZAPIS DEBATY
Tarnowskie Azoty wraz z zakładami w Policach, Kędzierzynie-Koźlu i niedługo także w Puławach będą drugim co do wielkości producentem w Europie. Czy silna Grupa Azoty będzie motorem małopolskiej gospodarki i wzmocnieniem ekonomicznej pozycji Tarnowa? Czy polska chemia będzie konkurencyjna na rynku? Na te i inne pytania odpowiadali nasi goście: Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski, Prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie Jerzy Marciniak i Prezes Zakładów Azotowych w Puławach Paweł Jarczewski. Poniżej skrócona relacja z debaty.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Droga w kierunku Krakowa całkowicie zablokowana
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze