- A
- A
- A
Festiwal Kultury Żydowskiej 2014
Festiwal Kultury Żydowskiej organizowany jest w Krakowie od 1988 roku. Przywołuje on pamięć o Żydach, którzy kiedyś byli stałym elementem małopolskiego krajobrazu. Prezentuje też bogactwo i różnorodność kultury żydowskiej. Tegoroczna edycja odbyła się między 27 czerwca a 6 lipca.
Podczas festiwalu wystąpiły zarówno znane i cenione gwiazdy, jak też debiutanci. Zobaczyliśmy ich w synagodze Tempel (A-WA, Shai Tsarabi), krakowskich klubach oraz na barce na Wiśle (Liron Amram i The Panthers). Posłuchaliśmy zarówno muzyki kantoralnej, jak też jazzu, muzyki klezmerskiej, setów DJ-skich (TEDER) oraz prezentowanej w Polsce chyba po raz pierwszy, a niezwykle popularnej w Izraelu muzyki mizrachi, czyli Żydów pochodzących z krajów muzułmańskich.
Po wielu latach powróciła na FKŻ wielka diwa pieśni jidysz - Shura Lipovsky ze swoimi najnowszymi kompozycjami. Tradycyjny koncert kantorów zaprezentowało nowe pokolenie chazzanów z Izraela - debiutujących na scenie festiwalowej, ale znanych już i cenionych na całym świecie. Tradycyjna muzyka klezmerska zabrzmiała dzięki zespołowi Tarras Band, który w mistrzowski sposób kontynuuje dzieło genialnego klezmerskiego klarnecisty Davida Tarrasa. Również z tradycyjnym materiałem muzycznym zmierzył się Izraelczyk Daniel Zamir. Na niezwykły wieczór zaprosił również jeden z filarów wytwórni Tzadik Johna Zorna - Erik Friedlander, który zaprezentował swój solowy projekt Song of the Scribes. A Leopold Kozłowski, który niedawno otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, tradycyjnie już wystąpił wraz ze swoimi przyjaciółmi w koncercie piosenek w jidysz.
Festiwal Kultury Żydowskiej to nie tylko muzyka. Tradycyjnie odbyła się nauka tańców żydowskich, żydowskiej kuchni, muzyki klezmerskiej, ale też - śpiewu i tańca Żydów z Jemenu i Maroka. Przy okazji festiwalu powstała też na Kazimierzu kolejny mural - tym razem w wykonaniu izraelskiego kolektywu Broken Fingaz.
Festiwal otrzymał we wrześniu Markę Radia Kraków. WIĘCEJ
R. Gądek: "Żydzi muszą pamiętać historię, ale patrzeć w przyszłość"
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:55
Jest sauna, jacuzzi, prysznic wrażeń, a także masażery do stópek. Co zmieniło się na basenie w Olkuszu?
-
08:43
TCS - początek austriackiej części imprezy, w piątek kwalifikacje w Innsbrucku
-
08:15
Gabriela Olszowska: Wychowaniem zajmują się rodzice, edukowaniem szkoła. Edukacja zdrowotna jest potrzebna
-
07:55
Najmłodsza gmina w Małopolsce ma trzy dni. Nie ma wójta, ani radnych
-
07:24
Turniej Czterech Skoczni przenosi się do Austrii. W piątek kwalifikacje w Innsbrucku
-
06:58
Ferie zaczynają się już za dwa tygodnie. Małopolska w pierwszej turze
-
06:36
Pożar drewnianego domu w Bukowinie Tatrzańskiej. Jedna osoba została poszkodowana
-
06:24
W piątek ciągle może mocno wiać. W całym kraju będzie sporo chmur
-
06:10
Wielkie zmiany dla kierowców na południu Tarnowa. We wtorek ruszy nietypowy objazd remontu Tuchowskiej
-
06:02
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 03.01
-
20:57
A stare ubrania wyrzucę... No właśnie, gdzie? Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady
-
19:35
Artur Sporniak: W sprawie lekcji religii w szkole Kościół brnie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze