Polska fasola z orzełkiem ma ciekawą historię. Nazwa: "z orzełkiem" wzięła się od wiśniowo-czerwonych znamion na białych ziarnach, które układają się często w kształt orła. Według przekazów ustnych na Sądecczyznę fasola trafiła z dawnych kresów wschodnich. W okresie zaborów uważano ją za symbol patriotyczny, sadzono w tajemnicy, między ziemniakami, aby nie była widoczna. Na Sądecczyźnie właśnie z tej fasoli przygotowuje się jedną z potraw wigilijnych.
Fasola z orzełkiem nie krzyżuje się z innymi odmianami, łatwo się ją hoduje, nie jest wymagająca. Ojcem chrzestnym fasoli z orzelkiem jest Pan Zenon Szewczyk z Podegrodzia.
Polska fasola z orzełkiem jest bardziej delikatna niż znane wszystkim jaśki, dlatego należy ją krótko gotować. Najlepiej smakuje w połączeniu ze śliwami. Państwo Szewczykowie dodają ją także do czerwonego barszczu.
Przepis na polską fasolę ze śliwami:
Fasolę namoczyć. Ugotować w osolonej wodzie. Śliwki namoczyć w wodzie, by nabrały odpowiedniej miękkości, a następnie ugotować. Połączyć fasolę ze śliwami i gotować przez kilka minut. Doprawić solą i cukrem.
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie.