Po zaostrzeniu przepisów związanych z kontrolami pojazdów, na stacjach diagnostycznych znacznie wzrosła liczba negatywnych wyników kontroli stanu technicznego samochodów. Według Roberta Góry z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, w ciągu dwóch tygodni stacje wydają tyle negatywnych opinii, ile dotychczas wydawały w ciągu roku. Zamiany dotyczą też samego przebiegu badania - opłatę wnosi się przed rozpoczęciem kontroli a diagności w razie wykrycia poważnych usterek mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.
Zmiany wprowadzone pod koniec roku mają wyeliminować najbardziej wyeksplowatowane, niebezpieczne i zanieczyszczające środowisko samochody.
Wielu kierowców nie wie, że jeździ samochodem, z którego usunięto katalizator lub filtr cząstek stałych. Te elementy wyposażenia aut odpowiadają za usuwanie ze spalin szkodliwych składników.
Auta sprowadzane do Polski z zagranicy często mają wielkie przebiegi rzędu 500 tysięcy kilometrów, niestety nieuczciwi handlarze cofają liczniki, by ukryć prawdę o poziomie wyeksploatowania pojazdu. Zdaniem naukowców współczesny katalizator wytrzymuje znacznie mniejsze przebiegi, dlatego bywa usuwany z samochodu. To zabronione, ale handlarze nie cofną się przed niczym byle tylko sprzedać samochód.
W ubiegłym roku na naszym parkingu przeprowadziliśmy kilka kontroli spalin. Rekordzista miał czterokrotnie przekroczoną dopuszczalną normę spalin, kilku trzykrotnie, a ponad 20% samochodów nie powinno przejść badań technicznych.
Dlatego w tym roku również zamierzamy pomć kierowcom i zapraszamy na nasz parking już w tę sobotę. Bepłatne badanie analizatorem spalin i porady mechaników i diagnostów od 9 do 15. Przygotowaliśmy też zabawy dla dzieci i jazdy próbne samochodem hybrydowym.
Kierowco, skorzystaj z naszej pomocy przed wizytą w stacji diagnostycznej! Dowiedz się, w jakim stanie jest twój samochód - u nas to nic nie kosztuje.
W sobotę od 13.00 do 14.00 także specjalne wydanie magazynu Radiostrada. Gościem specjalnym będzie prof. Marek Brzeżański dyrektor Instytutu, Kierownik Zakładu Silników Spalinowych i Mechatroniki Politechniki Krakowskiej.
Marcin Koczyba