Kodeks dobrych praktyk wręczony Burmistrzowi Myślenic
Pies to członek rodziny, traktuj go z szacunkiem! Wyprowadzaj i spaceruj! Dbaj o dostęp do świeżej wody i pełnowartościowego pożywienia! Odwiedzaj weterynarza i obowiązkowo zaczipuj! Dobra buda nie jest zła! A przede wszystkim - Reaguj!
Dziennikarze Radia Kraków, wspólnie ze słuchaczami, ekspertami i zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami zajmującymi się opieką nad zwierzętami, stworzyli Kodeks dobrych praktyk - zbiór zasad, które powinny obowiązywać w relacjach człowiek - pies. Dzisiaj, podczas wydarzenia "Chodźże! Zmień pieskie życie na dobre" miała miejsce uroczysta premiera Kodeksu. Na scenie, podczas realizowanej na żywo audycji, wręczyliśmy go także Jarosławowi Szlachetce - Burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice. Wszystkich miłośników zwierząt zachęcamy do jego stosowania, a jeśli macie Państwo propozycje o jakie elementy należy ten zbiór zasad rozszerzyć - zachęcamy do kontaktu z Radiem Kraków.
- A
- A
- A
Chodźże! Zmień pieskie życie na dobre
Psia parada przeszła przez Zarabie w Myślenicach. Parę minut po godzinie 13 czworonogi wszystkich ras wraz ze swoimi opiekunami przeszli z Parku Miejskiego na plażę w Zarabiu. To w ramach akcji "Chodźże, zmień pieskie życie na dobre", której współorganizatorem jest Radio Kraków. W spacerze udział wzięło kilkadziesiąt czworonogów. A na przy plaży w Zarabiu były między innymi porady jak interpretować zachowania psów, a także gry i zabawy dla dzieci. Można było też wykonać psie zawieszki do breloków czy przygotować drewniane figury zwierzątek.
- Pies towarzyszy człowiekowi od setek lat. Pora by dobre traktowanie zwierząt było oczywistym i rozpoznawalnym znakiem małopolskich gospodarstw. Dlatego - po wielu latach organizowania Marszu Jamników w wielkim mieście, w Krakowie - ruszamy w Małopolskę, by pieskie życie zmieniać na dobre z pomocą mieszkańców i samorządowców. Zapraszamy do włączania się w naszą akcję wszystkich ludzi, którzy chcą zmieniać życie zwierząt na lepsze i mieć przy tym poczucie sprawczości. Mamy plan i nadzieję, że z biegiem lat Małopolska będzie miejscem przyjaznym na każdym jej odcinku. Mamy też szczęście do przyjaciół, którzy pomogą nam zmieniać rzeczywistość. I mamy nadzieję, że także Państwo - słuchacze Radia Kraków - będziecie z nami tego dnia - zaprasza Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu i Redaktor naczelny Radia Kraków.
Poprawa psiego losu to temat szczególnie bliski Radiu Kraków. Na przestrzeni lat, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami i stowarzyszeniami zachęcaliśmy do udziału w akcjach adopcyjnych, organizowaliśmy zbiórki artykułów i karmy dla małopolskich schronisk, wspieraliśmy te będące w szczególnie trudnej sytuacji po wydarzeniach losowych i wreszcie, przez ponad 20 lat organizowaliśmy na krakowskim Rynku Marsz Jamników, będący nie tylko wielkim świętem tej rasy, ale przede wszystkim wydarzeniem zwracającym uwagę na konieczność niesienia pomocy zwierzętom bezdomnym i pokrzywdzonym. Pomagaliśmy psom samotnym i porzuconym, które na dom czekały w małopolskich schroniskach. Wspólnie z naszymi partnerami, staraliśmy się zmienić pieskie życie na lepsze. To hasło nadal nam przyświeca, rozszerzamy jednak jego zasięg na całą Małopolskę. Zaczynamy od Myślenic, a w następnych latach odwiedzimy kolejne małopolskie gminy.
Zanim Radio Kraków i wszyscy miłośnicy czworonogów pojawili się w Myślenicach, na początku września, na naszej antenie wystartowała akcja, w ramach której przedstawialiśmy ludzi potwierdzających swoim zachowaniem, że pies i człowiek mogą pięknie i zgodnie żyć. Odwiedziliśmy ich z mikrofonem i podpatrzyliśmy, jak wyglądają ich relacje, codzienne zwyczaje i wspólne chwile. - Przysłowiowym „papierkiem lakmusowym” tym, co woła „sprawdzam” i gdzie można dostrzec rzeczywisty poziom życia w gospodarstwach małopolskich, jest stosunek ludzi do zwierząt przebywających pod ich opieką. Od tego najstarszego w historii sąsiedztwa, relacji człowiek - pies, rozpoczyna się droga do zmian na lepsze zarówno w życiu ludzi jak i zwierząt. Sposób traktowania istot od nas zależnych, z którymi chcemy dzielić wspólną przestrzeń, jest informacją o domu i gospodarzu. Przekłada się na bliższych i dalszych sąsiadów, na obraz miejsca, wyznaczone w nim granice wrażliwości i wiedzy - mówi dziennikarka Anna Piekarczyk, pomysłodawczyni i dobry duch radiowej akcji. - Marzymy, aby wyjazd poza miasto nie zostawiał w pamięci obrazów potrzebujących psów, przypiętych na krótkim łańcuchu do zbitych z byle czego bud lub niemających żadnego schronienia zimą i latem. Zwierząt, które często nie mają z czego pić, a w misce widzą wyłącznie chleb z wodą i nigdy nie wychodzą poza niewielki wydreptany okręg, jaki wyznacza im uwięź. Te kadry z życia powinny należeć do przeszłości, tymczasem znajdujemy miejsca, gdzie to wciąż codzienność.
Oddamy głos naszym słuchaczom. To Państwo zdecydują w głosowaniu, kogo z prezentowanych gospodarzy nagrodzimy i komu wręczymy 17 września certyfikat potwierdzający wielkie serce i zaangażowanie w poprawę psiego losu. Wspólnie z Państwem i zaproszonymi ekspertami stworzymy także "Kodeks dobrych praktyk", który powinien obowiązywać w relacji pies-człowiek.
Przez dwie godziny audycję na żywo - prosto ze sceny ustawionej przy plaży trawiastej na Zarabiu - poprowadzili dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Paweł Sołtysik. Wśród zaproszonych gości byli doskonale znani naszym słuchaczom eksperci m.in.: Andrzej Kinteh - Kłosiński, Zula Przybylińka i Wojciech Kujawski. Czekało mnóstwo atrakcji dla dużych i małych miłośników psów.
Sporo się działo na stoiskach ustawionych w okolicy sceny, która na czas imprezy zamieniła się w profesjonalne studio radiowe.
Behawiorystka Natalia Płoszczyca opowiadała o trudnościach w komunikacji czworonogów i dzieci. Przybliżyła sygnały, które pies wysyła i które człowiek powinien umieć odczytać, aby nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji.
Eksperci z HauHau Pozytywne Szkolenie Psów podpowiadali jak radzić sobie z różnymi zachowaniami psów, był też mini tor do szkolenia. A w zamian za drobne datki na rzecz Stowarzyszenia "Przytul sierściucha" można było kupić książki i gadżety przydatne w pracy z psem.
Jak zawsze, gdy w Myślenicach dzieje się coś interesującego, nie zabrakło także Lokalnej Organizacji Turystycznej "Myślenicka Brama Beskidów", zajmującej się promowaniem i rozpowszechnianiem wiedzy o wydarzeniach organizowanych w ośmiu gminach: Dobczyce, Lubień, Myślenice, Pcim, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia oraz Wiśniowa. Szef organizacji - Marek Stoszek pojawił się ze swoim psem, adopciakiem.
Najmłodszych miłośników zwierząt zapraszaliśmy na warsztaty przygotowane przez "Świat kreatywności", w ramach których dzieci robiły breloczki z pomponami i zawieszkami w kształcie psów. Z kolei "Zagroda Ławeczki" zapraszała na warsztaty majsterkowania z krążków drewna. W ruch poszły młotki, obcęgi i gwoździki a dzieci, pod okiem instruktorów, przygotowały drewniane figurki zwierzątek. Nie zabrakło także stoisk malowania twarzy (nie tylko w psie motywy) oraz dmuchańców.
Wspólnie z restauratorami, małych i dużych miłośników psów zaprosiliśmy także na kawę, słodkości, gofry i kiełbaski z grilla. Swoje propozycje psich przysmaków zaprezentował natomiast partner wydarzenia, firma Baltica.
Behawiorystka Natalia Płoszczyca - https://www.facebook.com/terapianaukazabawaHauHau
- https://www.facebook.com/szkoleniahauhau
Myślenicka Brama Beskidów - https://www.facebook.com/myslenickabramabeskidow
Świat kreatywności - https://www.facebook.com/swiat.kreatywnosci
Zagroda Ławeczki - https://www.facebook.com/search/top?q=zagroda%20%C5%82aweczki%20-%20lanckorona
Organizatorzy akcji: Radio Kraków, Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Stowarzyszenie "Przytul sierściucha".
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze