Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Chodźże! Zmień pieskie życie na dobre

  • Radio Kraków
  • Nasze akcje
  • date_range Piątek, 2023.08.18 16:00 ( Edytowany Niedziela, 2023.09.17 18:31 )
  • Data wydarzenia: 2023-09-17 13:00
  • money Wydarzenie darmowe
Psia parada przeszła przez Zarabie w Myślenicach. Parę minut po godzinie 13 czworonogi wszystkich ras wraz ze swoimi opiekunami przeszli z Parku Miejskiego na plażę w Zarabiu. To w ramach akcji "Chodźże, zmień pieskie życie na dobre", której współorganizatorem jest Radio Kraków. W spacerze udział wzięło kilkadziesiąt czworonogów. A na przy plaży w Zarabiu były między innymi porady jak interpretować zachowania psów, a także gry i zabawy dla dzieci. Można było też wykonać psie zawieszki do breloków czy przygotować drewniane figury zwierzątek.

Fot. Marek Lasyk

Kodeks dobrych praktyk wręczony Burmistrzowi Myślenic

Pies to członek rodziny, traktuj go z szacunkiem! Wyprowadzaj i spaceruj! Dbaj o dostęp do świeżej wody i pełnowartościowego pożywienia! Odwiedzaj weterynarza i obowiązkowo zaczipuj! Dobra buda nie jest zła! A przede wszystkim - Reaguj!
Dziennikarze Radia Kraków, wspólnie ze słuchaczami, ekspertami i zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami zajmującymi się opieką nad zwierzętami, stworzyli Kodeks dobrych praktyk - zbiór zasad, które powinny obowiązywać w relacjach człowiek - pies. Dzisiaj, podczas wydarzenia "Chodźże! Zmień pieskie życie na dobre" miała miejsce uroczysta premiera Kodeksu. Na scenie, podczas realizowanej na żywo audycji, wręczyliśmy go także Jarosławowi Szlachetce - Burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice. Wszystkich miłośników zwierząt zachęcamy do jego stosowania, a jeśli macie Państwo propozycje o jakie elementy należy ten zbiór zasad rozszerzyć - zachęcamy do kontaktu z Radiem Kraków.

posłuchaj

 



 - Pies towarzyszy człowiekowi od setek lat. Pora by dobre traktowanie zwierząt było oczywistym i rozpoznawalnym znakiem małopolskich gospodarstw. Dlatego - po wielu latach organizowania Marszu Jamników w wielkim mieście, w Krakowie - ruszamy w Małopolskę, by pieskie życie zmieniać na dobre z pomocą mieszkańców i samorządowców. Zapraszamy do włączania się w naszą akcję wszystkich ludzi, którzy chcą zmieniać życie  zwierząt na lepsze i mieć przy tym  poczucie sprawczości.  Mamy plan i nadzieję, że z biegiem lat Małopolska będzie miejscem przyjaznym na każdym jej odcinku. Mamy też szczęście do przyjaciół, którzy pomogą nam zmieniać rzeczywistość. I mamy nadzieję, że  także Państwo - słuchacze Radia Kraków - będziecie z nami tego dnia   - zaprasza Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu i Redaktor naczelny Radia Kraków.

Poprawa psiego losu to temat szczególnie bliski Radiu Kraków. Na przestrzeni lat, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami i stowarzyszeniami zachęcaliśmy do udziału w akcjach adopcyjnych, organizowaliśmy zbiórki artykułów i karmy dla małopolskich schronisk, wspieraliśmy te będące w szczególnie trudnej sytuacji po wydarzeniach losowych i wreszcie, przez ponad 20 lat organizowaliśmy na krakowskim Rynku Marsz Jamników, będący nie tylko wielkim świętem tej rasy, ale przede wszystkim wydarzeniem zwracającym  uwagę na konieczność niesienia pomocy zwierzętom bezdomnym i pokrzywdzonym. Pomagaliśmy psom samotnym i porzuconym, które na dom czekały w małopolskich schroniskach. Wspólnie z naszymi partnerami, staraliśmy się zmienić pieskie życie na lepsze. To hasło nadal nam przyświeca, rozszerzamy jednak jego zasięg na całą Małopolskę. Zaczynamy od Myślenic, a w następnych latach odwiedzimy kolejne małopolskie gminy.

Zanim Radio Kraków i wszyscy miłośnicy czworonogów pojawili się w Myślenicach, na początku września, na naszej antenie wystartowała akcja, w ramach której przedstawialiśmy ludzi potwierdzających swoim zachowaniem, że pies i człowiek mogą pięknie i zgodnie żyć. Odwiedziliśmy ich z mikrofonem i podpatrzyliśmy, jak wyglądają ich relacje, codzienne zwyczaje i wspólne chwile. - Przysłowiowym „papierkiem lakmusowym” tym, co woła „sprawdzam” i gdzie można dostrzec rzeczywisty poziom życia w gospodarstwach małopolskich, jest stosunek ludzi do zwierząt przebywających pod ich opieką. Od tego najstarszego w historii sąsiedztwa, relacji człowiek - pies, rozpoczyna się droga do zmian na lepsze zarówno w życiu ludzi jak i zwierząt. Sposób traktowania istot od nas zależnych,  z którymi chcemy dzielić wspólną przestrzeń, jest informacją o domu i gospodarzu. Przekłada się na bliższych i dalszych sąsiadów, na obraz miejsca, wyznaczone w nim granice wrażliwości i wiedzy - mówi dziennikarka Anna Piekarczyk, pomysłodawczyni i dobry duch radiowej akcji. - Marzymy, aby wyjazd poza miasto nie zostawiał w pamięci obrazów potrzebujących psów, przypiętych na krótkim łańcuchu do zbitych z byle czego bud lub niemających żadnego schronienia zimą i latem. Zwierząt, które często nie mają z czego pić, a w misce widzą wyłącznie chleb z wodą i nigdy nie wychodzą poza niewielki wydreptany okręg, jaki wyznacza im uwięź. Te kadry z życia powinny należeć do przeszłości, tymczasem znajdujemy miejsca, gdzie to wciąż codzienność.

Oddamy głos naszym słuchaczom. To Państwo zdecydują w głosowaniu, kogo z prezentowanych gospodarzy nagrodzimy i komu wręczymy 17 września certyfikat potwierdzający wielkie serce i  zaangażowanie w poprawę psiego losu. Wspólnie z Państwem i zaproszonymi ekspertami stworzymy także  "Kodeks dobrych praktyk", który powinien obowiązywać w relacji pies-człowiek.

Przez dwie godziny audycję na żywo - prosto ze sceny ustawionej przy plaży trawiastej na Zarabiu -  poprowadzili dziennikarze Radia Kraków Grzegorz Bernasik i Paweł Sołtysik. Wśród zaproszonych gości byli doskonale znani naszym słuchaczom eksperci m.in.: Andrzej Kinteh - Kłosiński, Zula Przybylińka i Wojciech Kujawski. Czekało mnóstwo atrakcji dla dużych i małych miłośników psów.

Sporo  się działo na stoiskach ustawionych w okolicy sceny, która na czas imprezy zamieniła się w profesjonalne studio radiowe.

Behawiorystka Natalia Płoszczyca opowiadała o trudnościach w komunikacji czworonogów i dzieci. Przybliżyła sygnały, które pies wysyła i które człowiek powinien umieć odczytać, aby nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji. 

Eksperci z HauHau Pozytywne Szkolenie Psów podpowiadali jak radzić sobie z różnymi zachowaniami  psów, był też  mini tor do szkolenia. A w zamian za drobne datki na rzecz Stowarzyszenia "Przytul sierściucha"  można było kupić książki i gadżety przydatne w pracy z psem.

Jak zawsze, gdy w Myślenicach dzieje się coś interesującego, nie zabrakło także Lokalnej Organizacji Turystycznej "Myślenicka Brama Beskidów", zajmującej się promowaniem i rozpowszechnianiem wiedzy o wydarzeniach organizowanych w ośmiu gminach: Dobczyce, Lubień, Myślenice, Pcim, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia oraz Wiśniowa. Szef organizacji - Marek Stoszek  pojawił się ze swoim psem, adopciakiem.

Najmłodszych miłośników zwierząt zapraszaliśmy na warsztaty przygotowane przez "Świat kreatywności", w ramach których dzieci robiły breloczki z pomponami i zawieszkami w kształcie psów. Z kolei "Zagroda Ławeczki" zapraszała na warsztaty majsterkowania z krążków drewna. W ruch poszły młotki, obcęgi i gwoździki a dzieci, pod okiem instruktorów, przygotowały drewniane figurki zwierzątek. Nie zabrakło także stoisk malowania twarzy (nie tylko w psie motywy) oraz dmuchańców.

Wspólnie z restauratorami, małych i dużych miłośników psów zaprosiliśmy także na kawę, słodkości, gofry i kiełbaski z grilla. Swoje propozycje psich przysmaków zaprezentował natomiast partner wydarzenia, firma Baltica.

Behawiorystka Natalia Płoszczyca - https://www.facebook.com/terapianaukazabawaHauHau
- https://www.facebook.com/szkoleniahauhau
Myślenicka Brama Beskidów - https://www.facebook.com/myslenickabramabeskidow
Świat kreatywności - https://www.facebook.com/swiat.kreatywnosci
Zagroda Ławeczki - https://www.facebook.com/search/top?q=zagroda%20%C5%82aweczki%20-%20lanckorona

Organizatorzy akcji: Radio Kraków, Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Stowarzyszenie "Przytul sierściucha".

logo32.jpeg (46 KB)myslenice-logo-kolor-02.png (62 KB)

Sponsorzy akcji:

2baltica.png (60 KB) Petmex logo bez tła.png (108 KB)

Fundatorzy nagród:

stal 2.jpg (85 KB)        1 AS-POL.jpg (102 KB)         1 rog.png (29 KB)

Plakat

Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię