Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Bryjka dziadowska

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2012.08.27 07:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:36 )
Rozdrobnione, posiekane, zmielone i następnie rozgotowane ziarno było podstawowym pokarmem rolników. Potrawa syciła, szczególnie przy pracy „w polu”, skuteczniej od suchego wypieku.

Bryjka


Historia bryjki, czyli półproduktu dla placków, sięga odległych czasów. Potrawa pomogła przeżyć człowiekowi wiele trudnych chwil. W jednym z dzieł Katona Starszego, pisarza rzymskiego z przełomu II i III wieku p.n.e., można już znaleźć przepis na jej przygotowanie: Pół miarki czystej pszenicy wsyp do czystego moździerza, potłucz ziarno, odtłucz łuski. Następnie wsyp pszenicę do garnka, dolej czystej wody i gotuj. Jak się zagotuje, dolej stopniowo tyle mleka, aż powstanie gęsta masa .

Bryjka nie zniknęła wraz z pojawieniem się chleba, wręcz przeciwnie - powstały różne sposoby na jej przyrządzenie. W XIX wieku była podstawowym pokarmem wielu rodzin na Sądecczyźnie, szczególnie w rejonie Starego Sącza. Jej popularność spowodowała, że wśród mieszkańców Beskidu Sądeckiego, Stary Sącz zaczęto nazywać Bryjowem. Bryjka starosądecka różni się jednak od bryjki dziwdowskiej tym, że jest podstawowym składnikiem jest wyłącznie mąka żytnia.
 

O bryjce górale śpiewali:
Jo tyz przecie
ślubnego miłujem,
na rano i wiecór
Bryjke mu gotujem
Kie se bryjki poje
popije zyntycy
do roboty krzepki
i figlów mu sie kce


Składniki
mąka razowa pszenna 50 dkg
woda 2 L
ziemniak
sól 1 łyżeczka
słonina, boczek 20 dkg
kwaśne mleko


Sposób przyrządzenia
Wodę zagotować z solą. Zmniejszyć ogień i powoli dodawać rozdrobnionego, ugotowanego ziemniaka. Mieszać, aż zgęstnieje. Do drugiego naczynia z wodą wsypać mąkę, dokładnie rozcierając ewentualne grudki. Następnie „rozbełtaną” mąkę dodać do rozgotowanej masy ziemniacznaj. Wszystko razem gotować przez 3 minuty, ciągle mieszając. Bryjkę wyłożyć na głębokie talerze, w środek wlać tłuszcz wytopiony ze słoniny (razem ze skwarkami i boczkiem). W razie potrzeby posolić. Można podawać z mlekiem słodkim lub kwaśnym. Smacznego!

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię