Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

5. edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2017.10.09 13:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:39 )
Małopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii". Sprawdź swoją znajomość ortografii.

Fot. Marek Lasyk

To już 5. edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego  „Po polsku o historii".  Konkurs, który organizowany jest od 2013 roku, ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów wszystkich szkół województwa małopolskiego. We wtorek 10 października przeprowadzony został etap szkolny konkursu. W prawie 500 małopolskich szkołach dyktando napisali uczniowie szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na stronie internetowej Radia Kraków, które jest partnerem medialnym konkursu, można odsłuchać teksty wszystkich trzech przeprowadzonych na etapie szkolnym dyktand, a w załącznikach do pobrania są teksty. Tekst dyktanda dla uczniów dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych został też wyemitowany na antenie Radia Kraków. Etap wojewódzki konkursu odbędzie się 7 listopada.

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe  to wyjątkowy projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi od I wojny światowej do zmiany ustroju w Polsce w 1989 roku. Teksty dyktanda dla poszczególnych etapów i kategorii tworzą poloniści, we współpracy z historykiem. Teksty na etap szkolny mają charakter popularyzatorski – dotyczą wydarzeń i postaci, które warto znać. Jesienią 2013 r. w pilotażowej edycji konkursu wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów, w roku 2014 prawie 8 tysięcy, w 2015 prawie 9 tysięcy uczniów z 365 szkół, a w roku 2016 już ponad 16 tysięcy uczniów z 506 szkół województwa. W tym roku  do udziału w projekcie – poza konkursem -  zgłosiły się także szkoły z województwa świętokrzyskiego i łódzkiego oraz  placówki z Łotwy i Ukrainy. Także uczniowie szkół na Śląsku napiszą w tym roku „o historii po polsku” w ramach śląskiej edycji Dyktanda Niepodległościowego.

Tegoroczna edycja Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego odbywa się w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Konkurs otrzymał Patronat  Honorowy Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Patronat Honorowy Barbary Nowak –  Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dyktando organizują: Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów. Partnerem medialnym konkursu jest Radio Kraków

I jeszcze ważna informacja. Podobnie jak rok Fundacja "Zawsze Warto" i Radio Kraków" zapraszają wszystkich,  którzy chcą praktycznie sprawdzić swoją wiedzę nt. zasad polskiej ortografii do rywalizacji  w otwartym „Dyktandzie dla Dorosłych”. Odbędzie się ono w poniedziałek 13 listopada o godz. 18.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Już dziś zapraszamy! 

 


Pliki

download
.pdf (1 123 KB)
download
.pdf (1 365 KB)
download
.pdf (1 378 KB)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię