Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Transmisja 5 września na stronie Radia Kraków

  • Nasze akcje
  • date_range Czwartek, 2020.09.03 14:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:42 )
Siedem różnorodnych odcinków filmowych, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i krakowskich artystów, pokaże tańcem piękno Krakowa i jego zabytków. Tak właśnie będzie wyglądała telewizyjna odsłona 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tancerze, naukowcy i muzycy zabiorą widzów w podróż po średniowiecznym, renesansowym i barokowym Krakowie. Cykl zainauguruje streaming spektaklu Szachy z Zamku Królewskiego na Wawelu. Będzie można go zobaczyć już 5 września o godzinie 18, na stronach internetowych TVP3 Kraków oraz Radia Kraków.

Cracovia Danza Szachy fot. Tomasz Korczyński

21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Następnego dnia, spektakl w choreografii Romany Agnel wyemitowany zostanie również na antenie TVP3 Kraków o godzinie 17.40. Artyści przeniosą widzów w świat renesansowych potyczek o rękę księżniczki oraz spektakularnych pojedynków szachowych. Scena stanie się wielką szachownicą, na której tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach, odtworzą jako figury szachowe emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną w poemacie Jana Kochanowskiego.

Od 12 września, przez trzy kolejne soboty i niedziele, zobaczyć będzie można cykl Kraków tańcem malowany nawiązujący do przeszłości naszego miasta, które miało wielki wspływ na rozwój polskiej kultury i sztuki. Odcinki przygotowane przez Cracovia Danza Film Studio emitowane będą na antenie TVP3 Kraków o godz. 19.30, w wieczornym paśmie telewizyjnym: Krakowska panorama kultury.

Historie, które składają się na cykl Kraków tańcem malowany – Wokół Wita Stwosza, Pan Twardowski, igraszki w Barbakanie, Bassa danza z Madonnami, Maszkary krakowskie, Od Acana do Waćpana i Wawelskie baletto – zostaną opowiedziane tańcem z danej epoki. Nie zabraknie w tych opowieściach zrekonstruowanych choreografii, których zapis pochodzi z traktatów przechowywanych w europejskich bibliotekach. Każda z tych historii, pełna kostiumów z tamtych czasów, będzie wyjątkowa, skrojona z innej materii. Oprócz tańca, prezentowane będą słynne dzieła sztuki, w świat których wprowadzą naukowcy i artyści. Przez meandry dawnego Krakowa ujętego w cyklu Kraków tańcem malowany przeprowadzą widzów m.in.: Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa; Jan Polewka, scenograf, reżyser teatralny; dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, Instytut Historii Sztuki; dr Agata Wolska, autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa; Leszek Rembowski, choreograf, specjalista od rekonstrukcji dawnego tańca polskiego; czy Anna Śliwa, skrzypaczka, specjalistka od muzyki dawnej. Rozmowy z nimi prowadzić będzie Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

 

Szachy

W spektaklu Szachy scena teatralna staje się wielką szachownicą. Tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach wcielają się w role figur szachowych, by odtworzyć emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną w poemacie Jana Kochanowskiego.

W tekście tego renesansowego mistrza gra w szachy ma rozstrzygnąć spór pomiędzy dwoma konkurentami do ręki duńskiej księżniczki.

W przedstawieniu zostały odtworzone autentyczne XVI-wieczne choreografie, a także pełne elegancji i wdzięku oryginalne stroje dworskie z epoki renesansu. Fragmenty dzieła Kochanowskiego czytane są w spektaklu przez aktora, wcielającego się w rolę króla, ojca księżniczki.

Reżyseria: Paweł Winsczyk

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel

Ruch pantomimiczny: Krzysztof Antkowiak

Scenografia, kostiumy: Monika Polak-Luścińska

Maski i rekwizyty: Maciej Luściński

Występuje Balet Cracovia Danza w składzie: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul oraz jako narrator Paweł Winsczyk (gościnnie)

Pełny repertuar:

5 września – Szachy, streaming na stronach: krakow.tvp.pl, radiokrakow.pl

6 września – Szachy

12 września – Wokół Wita Stwosza

13 września – Pan Twardowski, igraszki w Barbakanie

19 września – Bassa danza z Madonnami

20 września – Maszkary krakowskie

26 września – Od Acana do Waćpana

27 września – Wawelskie baletto

 

Szczegóły: www.cracoviadanza.pl

 

 

 

materiały prasowe
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię