Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie to ponad 50 wydarzeń – program po brzegi wypełniony jest spotkaniami, warsztatami, spektaklami, wieczornymi czytankami, filmami i wystawami. W programie znalazły się między innymi spotkanie i warsztaty z autorami serii Rodzina Obrabków – szwedzkimi twórcami Andersem Sparringiem i Perem Gustavssonem, warsztaty linorytu z Gabrielą Gorączko, czytanie poezji Jana Brzechwy w remizie strażackiej oraz finałowy spektakl Gdzie gubią się zdania w Teatrze Groteska połączony z galą przyznania Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej. Wśród gości i gościń festiwalu spotkamy m.in.: Justynę Bednarek, Sylwię Chutnik, Dominikę Czerniak-Chojnacką, Bogusia Janiszewskiego, Agatę Romaniuk, Michała Rusinka, Barbarę Sadurską, Marię Strzelecką, Justynę Suchecką oraz litewską pisarkę Neringę Vaitkutė.
Każdej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci towarzyszy hasło przewodnie, w tym roku przyjrzymy się literaturze „z drugiej strony”. - To tylko hasło, ale traktujemy je bardzo poważnie, myślimy o nim dosłownie i w przenośni. Z jednej strony chcemy przyjrzeć się światu ze świeżą głową, bo przecież rzeczy nie zawsze są tym, czym zdają się być na pierwszy rzut oka, a przynajmniej nie tylko tym. Podobnie zresztą z literaturą, która niby jest o pieskach, Muminkach i czarownicach, a tak naprawdę traktuje o rzeczach fundamentalnych i ostatecznych. No a z drugiej strony (co za przydatny zwrot!) interesują nas wszystkie strony w książce, nie dyskryminujemy. Będziemy się też przyglądać trzeciej, czwartej i wszystkim kolejnym stronom. Wcale nie boimy się tego, że nam się pogubią czy że pomylimy kolejność, bo one wszystkie są przecież porządnie zszyte i trzymane w pewnych objęciach okładki. Słowem – zapowiada się festiwal jak nigdy dotąd. Mówię to, rzecz oczywista, całkowicie bezstronnie – wyjaśnia Szymon Kloska, kurator wydarzenia.
Jeśli literatura potrafi zmieniać świat dorosłych, to wyobraźmy sobie, co robi w umysłach młodych czytelników i czytelniczek! Być może uczy patrzeć oczami innych i wychodzić poza schematy znane z najbliższego otoczenia, rozbudza wyobraźnię, wyostrza poczucie humoru, skłania do bycia empatycznym czy wreszcie – buduje silne relacje między dorosłymi a dziećmi. Każda lektura wymaga jednak spotkania i rozmowy z drugim człowiekiem, dlatego Festiwal Literatury dla Dzieci konsekwentnie od 11 lat daje taką możliwość dorastającym odbiorcom.
- Chcemy pokazać najmłodszym czytelnikom i czytelniczkom złożoność i nieoczywistość współczesnego świata poprzez przełamywanie obiegowych półprawd, ale też kontrast z innymi czasami i kulturami. Namawiamy do zadawania pytań, szukania odpowiedzi, filozofowania, wyłapywania fake newsów, bycia ciekawymi siebie i świata – zapowiada Łukasz Dębski, dyrektor festiwalu. - A z drugiej strony do zabawy! Astrid Lindgren mówiła, że pisze dla dziecka w sobie, tak i my robimy ten festiwal dla dzieci w nas – dodaje Kinga Kowalska, kuratorka festiwalu.
Festiwal zakończy uroczysta gala w Teatrze Groteska, podczas której poznamy laureata, laureatkę lub laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Wśród nominowanych książek znalazły się: Hajda. Beskid bez kitu Marii Strzeleckiej, Silla Karoliny Lewestam z ilustracjami Mariusza Andryszczyka, Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek, Zbójeckie nasienie Marcina Szczygielskiego oraz Ziemianie Ewy Solarz z ilustracjami Roberta Czajki. Laureat, laureatka lub laureaci 16 listopada otrzymają statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i nagrodę w wysokości 20 tys. złotych. Fundatorami Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego jest Miasto Kraków oraz KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.