Radio Kraków

naczelne

Po co małpom tańce rytualne?

Człowiek jest jedyną istotą zdolną do myślenia abstrakcyjnego. Dzięki tej zdolności mógł praktykować rytuały i widzieć w nich sens. Z obserwacji badaczy wynika jednak,że do rytualnych zachowań dochodzi także u innych zwierząt, zwłaszcza słoni, szympansów i orangutanów, które w charakterystyczny sposób zachowują się podczas potencjalnego zagrożenia.Ich taniec przypomina odrobinę nowozelandzki tradycyjny taniec Haka.

Trzmiele grają w kulki. Zabawa nas łączy

To jest być może jedno z najbardziej spektakularnych odkryć, że jeżeli trzmiele czerpią przyjemność z zabawy, to znaczy, że niektóre owady mają stany emocjonalne - mówi prof. Marcin Urbaniak.

Skąd wzięło się w ludziach zło? Małpy nie znają zemsty i agresji pełzającej

Człowiek jako jedyny gatunek okiełznał agresję wybuchową, gorącą, która spontanicznie w nas eksploduje na kogoś czy na coś i wykształcił Dajemy upust agresji proaktywnej, czyli zimnej, wykalkulowanej, pełzającej.Tego szympansy nie mają. Ale mają pewne zaczątki.

Moralność to nie wymysł ludzi. Szympansy są wrażliwe na innych

W społeczeństwach szympansów bonobo mamy matriarchat, rządzą samice z nadrzędną samicą alfa. Młode samce zostają przy samicach w stadzie, a to młode córki migrują do innych stad, przemieszczają się i samce, jeżeli indywidualnie próbują dominować lub wywoływać konflikty, są szybko pacyfikowane przez grupy samic.

Pies mówiący ludzkim głosem? To już było. Naukowcy zapragnęli czegoś więcej

Kilka dni temu ukazały się badania, które mają zrewolucjonizować to, co myślimy o komunikacji między psem a człowiekiem. Poddają jednak w wątpliwość także przekonanie, że naukowcy w pracy nad zwierzęcymi umysłami mają dogłębnie racjonalne pomysły.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię