Marszałek województwa Witold Kozłowski poinformował dziennikarzy, że odpowiedzią dla KE jest powołanie w Małopolsce pełnomocnika oraz Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny. Informacje o tym przekazał Marii Galewskiej (opiekunce Małopolski z ramienia KE) wicemarszałek Łukasz Smółka. W odpowiedzi otrzymał maila, w którym przedstawicielka KE pisze, że samorząd województwa podjął pozytywne działania, ale - przywołując pismo Normundsa Popensa z KE - zaznaczyła, że "wciąż pozostaje do rozwiązania kwestia obowiązujących uchwał zawierających dyskryminujące zapisy".
"Mail od przedstawicielki KE zaczyna się od bardzo dobrej oceny tego, że powołaliśmy pełnomocnika oraz Radę ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny, która będzie zajmowała się nie tylko dialogiem, ale też działaniami w zakresie prawa związanymi z przeciwdziałaniem dyskryminacji" – powiedział PAP marszałek województwa Witold Kozłowski. Wyjaśnił, że chodzi o przeciwdziałanie dyskryminacji na wielu polach, a nie tylko z racji orientacji seksualnej.
"Jest oczekiwanie na dokonanie korekty deklaracji" - mówił Kozłowski. "Ogłosiłem, że będziemy realizować projekt +Małopolski konsensus+". Pierwszą jego częścią było powołanie pełnomocnika i rady, co uczyniliśmy. Teraz będziemy realizować drugi krok, o czym poinformujemy w najbliższym czasie. Podejmiemy działania adekwatne do sytuacji" - zadeklarował marszałek. Przypomniał, że pierwszym zadaniem Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny, kiedy będzie już działać w pełnym składzie, będzie zajęcie się analizą deklaracji sejmiku i wydanie opinii w tej sprawie dla zarządu województwa i sejmiku.
Samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym sekretarz stanu Waldemar Buda przypomina o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd, orientację seksualną.
Wiceminister przypomniał, że zakaz dyskryminacji wynika wprost z Konstytucji RP i że uchwały samorządów powinny być zgodne z Konstytucją. Buda zwrócił się do samorządowców o analizę i weryfikację uchwał pod kątem tego, czy nie zawierają one "zapisów, które niekiedy – nawet wbrew intencjom organów stanowiących – mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie".
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że żądania Komisji Europejskiej, która oczekuje od polskich samorządów wycofania się uchwał podjętych w obronie rodziny, są bezprawne. Zbigniew Ziobro mówił, że Bruksela w tej sprawie wywiera bezprawną presję: