Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Komisja Europejska nadal oczekuje od władz Małopolski usunięcia dyskryminujących uchwał

Komisja Europejska nadal oczekuje od władz Małopolski usunięcia wszelkich dyskryminujących uchwał - wynika z maila, jaki wicemarszałkowi województwa Łukaszowi Smółce przesłała przedstawicielka Komisji. Podejmiemy działania adekwatne do sytuacji – poinformował marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Do wtorku, 14 września władze Małopolski miały odpowiedzieć na tzw. "warning letter", czyli list Komisji Europejskiej, ostrzegający przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania tzw. uchwały anty-LGBT. 

Marszałek województwa Witold Kozłowski poinformował dziennikarzy, że odpowiedzią dla KE jest powołanie w Małopolsce pełnomocnika oraz Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny. Informacje o tym przekazał Marii Galewskiej (opiekunce Małopolski z ramienia KE) wicemarszałek Łukasz Smółka. W odpowiedzi otrzymał maila, w którym przedstawicielka KE pisze, że samorząd województwa podjął pozytywne działania, ale - przywołując pismo Normundsa Popensa z KE - zaznaczyła, że "wciąż pozostaje do rozwiązania kwestia obowiązujących uchwał zawierających dyskryminujące zapisy".

"Mail od przedstawicielki KE zaczyna się od bardzo dobrej oceny tego, że powołaliśmy pełnomocnika oraz Radę ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny, która będzie zajmowała się nie tylko dialogiem, ale też działaniami w zakresie prawa związanymi z przeciwdziałaniem dyskryminacji" – powiedział PAP marszałek województwa Witold Kozłowski. Wyjaśnił, że chodzi o przeciwdziałanie dyskryminacji na wielu polach, a nie tylko z racji orientacji seksualnej.

"Jest oczekiwanie na dokonanie korekty deklaracji" - mówił Kozłowski. "Ogłosiłem, że będziemy realizować projekt +Małopolski konsensus+". Pierwszą jego częścią było powołanie pełnomocnika i rady, co uczyniliśmy. Teraz będziemy realizować drugi krok, o czym poinformujemy w najbliższym czasie. Podejmiemy działania adekwatne do sytuacji" - zadeklarował marszałek. Przypomniał, że pierwszym zadaniem Rady ds. Równego Traktowania i Praw Rodziny, kiedy będzie już działać w pełnym składzie, będzie zajęcie się analizą deklaracji sejmiku i wydanie opinii w tej sprawie dla zarządu województwa i sejmiku.

Samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym sekretarz stanu Waldemar Buda przypomina o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd, orientację seksualną.

Wiceminister przypomniał, że zakaz dyskryminacji wynika wprost z Konstytucji RP i że uchwały samorządów powinny być zgodne z Konstytucją. Buda zwrócił się do samorządowców o analizę i weryfikację uchwał pod kątem tego, czy nie zawierają one "zapisów, które niekiedy – nawet wbrew intencjom organów stanowiących – mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie".


Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że żądania Komisji Europejskiej, która oczekuje od polskich samorządów wycofania się uchwał podjętych w obronie rodziny, są bezprawne.  Zbigniew Ziobro mówił, że Bruksela w tej sprawie wywiera bezprawną presję:
Mówi Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro dodał, że Solidarna Polska chce "przesłać jasny sygnał do samorządów, że bezprawna działalność Komisji Europejskiej, która ma wszelkie cechy szantażu, nie powinna być uwzględniana".
"Samorządowcy nie powinni zmieniać uchwał, które podjęli w obronie polskich rodzin" - zaznaczył minister.
Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię