Diana Krall urzeka słuchaczy swoim subtelnym głosem już ponad 25 lat. Pierwsze wielkie sukcesy odniosła w latach dziewięćdziesiątych, a jej płyty regularnie pokrywały się wtedy złotem i platyną. Największą sławę przyniósł jej album "When I Look in Your Eyes" z 1999 roku, który aż 52 tygodnie spędził na szczycie jazzowego notowania Billboardu i przyniósł Dianie aż dwie nagrody Grammy.

W nowym tysiącleciu artystka nie spoczęła na laurach stale nagrywając i koncertując. Ostatnia jej płyta, nagrana z Tonym Bennettem, zatytułowana "Love Is Here To Stay" z piosenkami George'a i Iry Gershwinów, ukazała się w 2018 r. i zajęła pierwsze miejsce na liście Top Jazz Albums Billboardu. 

W trakcie swoich tras koncertowych Diana Krall nie omijała Polski, a każdy jej koncert był niezwykle ciepło przyjmowany przez publiczność ceniącą sobie jej bogaty dorobek, z którym już dziś wystąpi w Krakowie.

 

Diana Jean Krall urodziła się i dorastała w kanadyjskiej prowincji Brytyjska Kolumbia, położonej w zachodniej części Kanady i rozciągającej się od Pacyfiku po Góry Skaliste. Jej rodzinnym miastem jest Nanaimo, które znajduje się niedaleko od Vancouver. Wprawdzie rodzice nie wykonywali muzycznych zawodów (mama była nauczycielką, ojciec księgowym), ale muzyka była im bliska (szczególnie ojcu, który grywał na fortepianie), więc zapewnili córce naukę gry na pianinie, jak tylko skończyła 4 lata. Szybko okazało się, że Diana ma ogromny talent.

Miłością do muzyki z lat 20. i 30. zaraził Dianę ojciec. Dzięki niemu pokochała takich artystów jak Fats Waller, James P. Johnson, czy Earl Hines. Jak mówiła po latach, tata posiadał prawdopodobnie wszystkie nagrania, jakich dokonał w karierze Fats Waller. Córka z kolei próbowała z czasem je opanować. W wieku 15 lat Diana po szkole często grywała w lokalnych restauracjach i barach, między innymi właśnie kompozycje Wallera. Wkrótce musiała z tego zrezygnować z bardzo ważnego powodu. Było nim otrzymanie stypendium na prestiżowej uczelni muzycznej Berklee College of Music w Bostonie.

Na wschodzie Stanów Zjednoczonych Diana Krall spędziła dwa lata, a potem przeprowadziła się do Los Angeles. Właśnie w Mieście Aniołów poznała wybitnych jazzmanów Johna Claytona, Jimmy'ego Rowlesa i Raya Browna, który był jej mentorem (a potem zagrał na jej drugim albumie "Only Trust Your Heart").

Po trzech latach w Los Angeles wróciła do Kanady i zamieszkała w Toronto. W ojczyźnie wydała pierwszy album "Stepping Out", który ukazał się z logo Justin Time Records. Jedna to wydany rok później wspomniany "Only Trust Your Heart" okazał się ważnym krokiem w karierze Kanadyjki, ponieważ zapoczątkował jej znajomość z legendarnym producentem Tommym LiPumą, który w portfolio miał takie sławy jak Barbra Streisand, czy George Benson. Laureat pięciu nagród Grammy produkował następnie większość albumów Diany Krall, w tym "All for You: A Dedication to the Nat "King" Cole Trio" (1995), "Love Scenes" (1997), "When I Look In Your Eyes" (1998), "The Look of Love" (2001), czy "Live in Paris" (2003).

Subtelny, wspaniale zaaranżowany i zaśpiewany jazz Diany Krall przyniósł jej wielki sukces i ogromną popularność w latach 90. XX wieku. Przede wszystkim w ojczystej Kanadzie i USA, gdzie jej płyty regularnie pokrywały się złotem i platyną i miesiącami okupowała najwyższe miejsca w notowaniach. Najgłośniej zrobiło się o artystce po albumie "When I Look in Your Eyes" z 1999 roku, który aż 52 tygodnie spędził na szczycie jazzowego notowania Billboardu, przyniósł Dianie dwie nagrody Grammy (w kategoriach Best Jazz Vocal Performance i Best Engineered Album, Non-Classical) oraz był nominowany do tej nagrody w kategorii "Płyta roku", bez podziału na kategorie, co twórcom jazzowym nie przytrafia się często. Kanadyjka stała się do tego stopnia rozpoznawalna i doceniana, że bez problemów można było ją zaprosić na festiwal z mainstreamową muzyką, na który była w stanie przyciągnąć tysiące fanów.

Kolejne albumy po "When I Look in Your Eyes" również okazały się sukcesami i tylko ugruntowały wysoką pozycję Diany Krall w show-biznesie. Artystka poza umiejętnościami muzycznymi i kompozytorskimi jest niezwykle ceniona za doskonałe wyczucie, jeśli chodzi o dobór i wybór repertuaru. Zawsze wie, co jest dla niej najlepsze. W roku 2018 zaprezentowała światu owoc swojej współpracy z wielką legendą piosenki, Tonym Bennettem, zatytułowany "Love Is Here To Stay" z piosenkami George'a i Iry Gershwinów. W Polsce płyta znalazła się na wysokim 13 miejscu listy OLIS.

Koncert rozpocznie się o 20.00, wstęp od 18:30
 

 

(M\materiały prasowe/sp)