Celem konkursu jest przywrócenie pamięci o dorobku zmarłego w 1979 r. Zbigniewa Seiferta. Trzecia edycja tego wydarzenia odbędzie się między 25 a 28 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie. Młodzi wirtuozi walczyć będą o główną nagrodę w wysokości 10 tys. euro.

Światowej sławy skrzypek Mark Feldman, który jest jurorem konkursu, ocenił we wtorek, że poziom nagrań zgłoszonych do tegorocznej edycji jest bardzo wysoki. „Szykuje się zatem niezwykle emocjonujący konkurs” - podkreślił.

Decyzją jury, w którym obok Feldmana zasiadają wirtuozi jazzowi: skrzypkowie - Dominique Pifarely i Michał Urbaniak oraz wiolonczelista Erik Friedlander, do przesłuchań konkursowych zakwalifikowani zostali artyści z dziewięciu krajów.

Są to: litewski skrzypek Tadas Desukas, rumuński skrzypek i altowiolista George Dumitriu, pochodzący z Jordanii skrzypek Layth Sidiq, hiszpański skrzypek i altowiolista Francisco Palazon Gonzalez, pochodzący z Niemiec, a na stałe mieszkający w USA altowiolista Benjamin “Benni” von Gutzeit oraz wywodzący się z włosko-francuskiej rodziny, ale zamieszkujący również w USA skrzypek Mario Forte.

Polskę reprezentować będzie dwójka skrzypków: Amalia Obrębowska i Marcin Hałat. Podobną reprezentację będzie miała Francja, z której do konkursu zakwalifikowana została para skrzypków: Cecile Delzant oraz Youenn Rohaut. Dwóch artystów przybędzie również do Polski z USA, w tym wiolonczelista Greg Byers oraz skrzypek Gabriel Terracciano.

Odbywające się w formule otwartych dla publiczności koncertów zmagania konkursowe młodych artystów będzie można śledzić w dniach 25-27 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Młodzi wirtuozi instrumentów smyczkowych walczyć będę o nagrody, których łączna wartość wynosi 17 tys. euro (10 tys. euro – pierwsze miejsce, 5 tys. euro - drugie miejsce i 2 tys. euro - trzecie miejsce).

Przesłuchania składać się będą z dwóch etapów: półfinałów, w których publiczność usłyszy wszystkich 12 zakwalifikowanych do konkursu artystów oraz finałów, do których decyzją jury przejdzie już tylko piątka najlepszych. W każdym etapie konkursu uczestnicy zobowiązani będą do wykonania jednego utworu Zbigniewa Seiferta.

Każdemu z uczestników przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni podczas koncertu galowego, który odbędzie się 28 lipca w Krakowie.

Konkurs organizuje Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Jest on adresowany do skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów do 38 roku życia, którzy wykonują jazz i muzykę improwizowaną.

Do dwóch pierwszych edycjach konkursu im. Seiferta, który odbywa się co dwa lata na przemian z międzynarodowym konkursem gitarowym dedykowanym pamięci gitarzysty Jarosława Śmietany, zgłosiło się łącznie ponad 120 muzyków. Jego zwycięzcami byli Bartosz Dworak w 2014 r. i Mateusz Smoczyński w 2016.

Zbigniew Seifert był wybitnym skrzypkiem jazzowym - współpracował m.in. z Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem i grupą Oregon. Przez pięć lat grał w Kwintecie Tomasza Stańki, a po rozwiązaniu tego zespołu kontynuował karierę muzyczną w Niemczech. Żył niespełna 33 lata, zmarł w lutym 1979 r. na zawał serca w Szpitalu Onkologicznym w Buffalo.(PAP)

 

 

PAP/jgk