Muzeum Auschwitz-Birkenau
Zmarła Esther Bejarano, jedna z ostatnich ocalałych więźniarek Auschwitz
W wieku 96 lat zmarła jedna z ostatnich ocalałych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Esther Bejarano była akordeonistką w obozowej żeńskiej orkiestrze. Według historyków dzięki temu przeżyła.
„Sport i sportowcy w KL Auschwitz” - nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz
"Wystawa opowiada o sporcie w niemieckim obozie oraz o losach deportowanych do niego sportowców. Pokazuje dwa oblicza sportu w dawnym niemieckim obozie" - tłumaczy Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz - Birkenau:
Nieśmiertelnik członka załogi SS trafił to zbiorów Muzeum Auschwitz
Nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS został przekazany do Muzeum Auschwitz. Dar przekazał Tomasz Karasek za pośrednictwem Ambasady RP w Kopenhadze.
Kraków włączył się w obchody 81. rocznicy transportu pierwszych więźniów do KL Auschwitz
14 czerwca 1940 roku z Tarnowa do obozu przetransportowano 728 osób. Dziś na placu Axentowicza w Krakowie przed pomnikiem więźniów obozów zagłady w asyście wojskowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Przygotowano też wystawę plenerową - mówi Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
Od wtorku Miejsce Pamięci Auschwitz dostępne codziennie
Od wtorku Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie dostępne dla odwiedzających codziennie – podała instytucja. Od początku maja br. były niemiecki obóz zwiedzać można było jedynie od piątku do niedzieli.
Obchody 81. rocznicy transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz
Czworo byłych więźniów złożyło wieniec pod Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Był to kulminacyjny moment poniedziałkowych obchodów 81. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do tego obozu. Towarzyszył im m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński.
W Tarnowie rozpoczęły się obchody 81. rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz
W Tarnowie rozpoczęły się obchody 81. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Transport wyruszył właśnie z Tarnowa. Do obozu zagłady przewieziono w nim 728 więźniów politycznych. Wśród więźniów byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.
81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz
81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.
Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach komendantury byłego obozu
Muzeum Auschwitz zamierza przeprowadzić remont dachu budynku, w którym, w czasie istnienia niemieckiego obozu, zlokalizowana była komendantura. Placówka ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót. Termin składania ofert upływa 11 czerwca.
Są pieniądze na na rozbudowę parku w pobliżu byłego obozu Auschwitz
Park nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz zostanie poszerzony w br. tak, by powstało naturalne przejście między Miejscem Pamięci a osiedlem. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego – podał magistrat w Oświęcimiu.
Romowie upamiętnili rocznicę buntu w KL Auschwitz
Delegacja Stowarzyszenia Romów w Polsce upamiętniła Sinti i Romów, którzy 77 lat temu zbuntowali się w tzw. obozie cygańskim, będącym częścią Auschwitz II-Birkenau. W niedzielę złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym romskie ofiary obozu.
Grupa b. więźniów Auschwitz - i ich rodziny - popiera powołanie Szydło do Rady Muzeum
Część byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau popiera powołanie europosłanki, byłej premier Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Swoje stanowisko wyrazili w liście skierowanym do premiera.
Witold Kozłowski: Sugestie o upolitycznianiu Rady Muzeum Auschwitz uważam za chybione
- Sugestie o upolitycznianiu Rady Muzeum Auschwitz uważam za chybione i szkodliwe dla Polski - napisał w oświadczeniu marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Chodzi o nominację do rady Miejsca Pamięci europoseł Beaty Szydło. W skład tego gremium byłą premier powołał minister kultury na wniosek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Muzeum Auschwitz będzie ponownie otwarte, ale tylko w wybrane dni
Od piątku ponowne można zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Miejsce Pamięci na razie dostępne będzie jednak tylko w piątki, soboty i niedziele. Muzeum zapowiedziało, że to ograniczenie jest rozwiązaniem „wyjątkowym i tymczasowym”.
Muzeum Auschwitz: akcja społeczna w rocznicę I transportu Polaków
Muzeum Auschwitz organizuje akcję społeczną w związku z 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Powstać ma wersja wideo książki o więźniach przywiezionych 14 czerwca 1940 r. Ich słowa odczyta młodzież – podało w środę muzeum.
Kolejne rezygnacje członków rady Muzeum Auschwitz
To po tym, jak powołana została do niej także była premier, a obecnie europosłanka Brata Szydło. Z członkostwa w radzie jako pierwszy zrezygnował filozof, profesor Stanisław Krajewski. Stwierdził, że powołanie Beaty Szydło to upolitycznienie tego gremium. W ślad za Krajewskim poszli - była wicedyrektorka Muzeum Auschwitz Krystyna Oleksy, a także... Marek Lasota - dyrektor Muzeum Armii Krajowej, były dyrektor krakowskiego IPN i były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa.
Muzeum Auschwitz: Fiasko przetargu na oczyszczanie poobozowych baraków
Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg, który miał wyłonić wykonawcę prac konserwatorskich w 35 barakach poobozowych w byłym KL Auschwitz II-Birkenau. Chodzi m.in. o oczyszczanie wnętrz. Instytucja podała, że jedyna oferta przekroczyła planowane wydatki.
Najnowsze
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!