Radio Kraków

Muzeum Auschwitz-Birkenau

„Sport i sportowcy w KL Auschwitz” - nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz

"Wystawa opowiada o sporcie w niemieckim obozie oraz o losach deportowanych do niego sportowców. Pokazuje dwa oblicza sportu w dawnym niemieckim obozie" - tłumaczy Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz - Birkenau:

Nieśmiertelnik członka załogi SS trafił to zbiorów Muzeum Auschwitz

  • date_range 2021-06-22
Nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS został przekazany do Muzeum Auschwitz. Dar przekazał Tomasz Karasek za pośrednictwem Ambasady RP w Kopenhadze.

Kraków włączył się w obchody 81. rocznicy transportu pierwszych więźniów do KL Auschwitz

  • date_range 2021-06-14
14 czerwca 1940 roku z Tarnowa do obozu przetransportowano 728 osób. Dziś na placu Axentowicza w Krakowie przed pomnikiem więźniów obozów zagłady w asyście wojskowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Przygotowano też wystawę plenerową - mówi Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Od wtorku Miejsce Pamięci Auschwitz dostępne codziennie

Od wtorku Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie dostępne dla odwiedzających codziennie – podała instytucja. Od początku maja br. były niemiecki obóz zwiedzać można było jedynie od piątku do niedzieli.

Obchody 81. rocznicy transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz

  • date_range 2021-06-14
Czworo byłych więźniów złożyło wieniec pod Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Był to kulminacyjny moment poniedziałkowych obchodów 81. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do tego obozu. Towarzyszył im m.in. wicepremier prof. Piotr Gliński.

W Tarnowie rozpoczęły się obchody 81. rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz

W Tarnowie rozpoczęły się obchody 81. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Transport wyruszył właśnie z Tarnowa. Do obozu zagłady przewieziono w nim 728 więźniów politycznych. Wśród więźniów byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.

81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w poniedziałek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach komendantury byłego obozu

  • date_range 2021-05-30
Muzeum Auschwitz zamierza przeprowadzić remont dachu budynku, w którym, w czasie istnienia niemieckiego obozu, zlokalizowana była komendantura. Placówka ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót. Termin składania ofert upływa 11 czerwca.

Są pieniądze na na rozbudowę parku w pobliżu byłego obozu Auschwitz

  • date_range 2021-05-30
Park nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz zostanie poszerzony w br. tak, by powstało naturalne przejście między Miejscem Pamięci a osiedlem. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego – podał magistrat w Oświęcimiu.

Romowie upamiętnili rocznicę buntu w KL Auschwitz

  • date_range 2021-05-16
Delegacja Stowarzyszenia Romów w Polsce upamiętniła Sinti i Romów, którzy 77 lat temu zbuntowali się w tzw. obozie cygańskim, będącym częścią Auschwitz II-Birkenau. W niedzielę złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym romskie ofiary obozu.

Grupa b. więźniów Auschwitz - i ich rodziny - popiera powołanie Szydło do Rady Muzeum

  • date_range 2021-05-10
Część byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau popiera powołanie europosłanki, byłej premier Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Swoje stanowisko wyrazili w liście skierowanym do premiera.

Witold Kozłowski: Sugestie o upolitycznianiu Rady Muzeum Auschwitz uważam za chybione

  • date_range 2021-05-08
- Sugestie o upolitycznianiu Rady Muzeum Auschwitz uważam za chybione i szkodliwe dla Polski - napisał w oświadczeniu marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Chodzi o nominację do rady Miejsca Pamięci europoseł Beaty Szydło. W skład tego gremium byłą premier powołał minister kultury na wniosek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Muzeum Auschwitz będzie ponownie otwarte, ale tylko w wybrane dni

  • date_range 2021-05-06
Od piątku ponowne można zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Miejsce Pamięci na razie dostępne będzie jednak tylko w piątki, soboty i niedziele. Muzeum zapowiedziało, że to ograniczenie jest rozwiązaniem „wyjątkowym i tymczasowym”.

Muzeum Auschwitz: akcja społeczna w rocznicę I transportu Polaków

  • date_range 2021-04-28
Muzeum Auschwitz organizuje akcję społeczną w związku z 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Powstać ma wersja wideo książki o więźniach przywiezionych 14 czerwca 1940 r. Ich słowa odczyta młodzież – podało w środę muzeum.

Kolejne rezygnacje członków rady Muzeum Auschwitz

  • date_range 2021-04-15
To po tym, jak powołana została do niej także była premier, a obecnie europosłanka Brata Szydło. Z członkostwa w radzie jako pierwszy zrezygnował filozof, profesor Stanisław Krajewski. Stwierdził, że powołanie Beaty Szydło to upolitycznienie tego gremium. W ślad za Krajewskim poszli - była wicedyrektorka Muzeum Auschwitz Krystyna Oleksy, a także... Marek Lasota - dyrektor Muzeum Armii Krajowej, były dyrektor krakowskiego IPN i były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa.

Muzeum Auschwitz: Fiasko przetargu na oczyszczanie poobozowych baraków

  • date_range 2021-02-10
Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg, który miał wyłonić wykonawcę prac konserwatorskich w 35 barakach poobozowych w byłym KL Auschwitz II-Birkenau. Chodzi m.in. o oczyszczanie wnętrz. Instytucja podała, że jedyna oferta przekroczyła planowane wydatki.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię