Muzeum Auschwitz-Birkenau
Muzeum Auschwitz: Frekwencja wraca do stanu sprzed pandemii
Szacujemy, że w kończącym się roku liczba zwiedzających Muzeum Auschwitz wyniesie około 1,8 mln osób – powiedział PAP rzecznik placówki Bartosz Bartyzel. Wskazuje to, że po załamaniu wywołanym przez pandemię frekwencja wraca do stanu sprzed 2020 roku.
Rusza nabór do polsko-czeskiego seminarium "Auschwitz – Historia i Symbolika"
Muzeum Auschwitz podało, że ruszył nabór uczestników do polsko-czeskiego dwuetapowego seminarium "Auschwitz – Historia i Symbolika", które organizuje ta placówka z Miejscem Pamięci w Terezinie. Adresowane jest ono do nauczycieli i edukatorów.
Muzeum Auschwitz: Tajwan wesprze program stypendialny dla ukraińskich konserwatorek
Tajwan przeznaczy 50 tys. USD na finansowanie realizowanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Auschwitz specjalnego programu stypendialnego dla ukraińskich konserwatorek, zmuszonych do emigracji ze swego kraju – podało muzeum.
Muzeum Auschwitz: jest wykonawca remontu dwóch bloków pod wystawę główną
Wykonawcę remontu i konserwacji dwóch bloków w byłym niemieckim KL Auschwitz I oraz wykonania w nich części nowej wystawy głównej wyłoniło w przetargu Muzeum Auschwitz – dowiedziała się w środę PAP od rzecznika placówki Bartosza Bartyzela.
10 lat temu zmarł Jerzy Bielecki, więzień Auschwitz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
10 lat temu zmarł Jerzy Bielecki, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, deportowany do niego 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie Polaków; po wojnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. napisów na barakach w byłym KL Birkenau
W sprawie napisów umieszczonych na dziewięciu poobozowych barakach w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo – poinformowała w czwartek PAP prokurator rejonowa w Oświęcimiu Grażyna Pniak.
Muzeum Auschwitz prosi o pomoc świadków aktu wandalizmu
Policja w Oświęcimiu prowadzi śledztwo w sprawie aktu wandalizmu, do którego doszło wczoraj w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. W godzinach przedpołudniowych umieszczono na 9 drewnianych barakach antysemickie napisy. Muzealnicy proszą o pomoc w odnalezieniu sprawców.
Muzeum Auschwitz: antysemickie napisy na barakach w b. KL Birkenau
Wykonane sprayem napisy w językach: angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki, odkryto we wtorek na dziewięciu barakach byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Sprawę bada policja – zakomunikowało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Piotr Gliński: pamięć o ofiarach jest naszą powinnością i odpowiedzialnością
Pamięć o ofiarach - tych pomordowanych i tych, które przeżyły, ale już bezpowrotnie zostały okaleczone na duszy i ciele - jest naszą powinnością i odpowiedzialnością, którą też musimy przekazywać następnym pokoleniom - powiedział w poniedziałek w Auschwitz wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Włoska nagroda za upowszechnianie historii dla dyrektora Muzeum Auschwitz
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński odebrał w sobotę we Włoszech nagrodę Cherasco Storia za zasługi w upowszechnianiu historii. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród z zakresu historii we Włoszech, ustanowiona w 1997 r. – zakomunikowało muzeum.
Muzeum Auschwitz: Rusza nabór do polsko-izraelskiego programu dla młodzieży
Ruszył nabór uczestników do polsko-izraelskiego programu "Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości". Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat historii przedwojennej Polski, wojny i Holokaustu - podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Muzeum Auschwitz udostępniło wirtualną lekcję o dzieciach deportowanych do obozu
Lekcję internetową przybliżającą losy dzieci w KL Auschwitz udostępniło w internecie Muzeum Auschwitz. Jej autorka Helena Kubica wskazała, że przez prawie pięć lat istnienia obozu Niemcy deportowali do niego ok. 232 tys. dzieci i młodocianych.
Zmarła Alina Dąbrowska – była więźniarka pięciu obozów koncentracyjnych
W wieku 98 lat zmarła Alina Dąbrowska. Była więźniem obozów KL Auschwitz, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig; przeżyła dwa Marsze Śmierci. O śmierci poinformowały Muzeum Auschwitz córki Dąbrowskiej.
80 lat temu Niemcy po raz pierwszy użyli w Auschwitz cyklonu B
Pod koniec sierpnia 1941 r. Niemcy po raz pierwszy użyli gazu cyklon B do uśmiercania więźniów Auschwitz. W podziemiach obozowego bloku 11 zgładzili ok. 30 osób, a podczas drugiej próby prawie sto. Eksperymenty dały początek masowej zagładzie.
W Oświęcimiu i Harmężach oddano hołd pamięci św. Maksymiliana Kolbego
"Ojciec Maksymilian Kolbe nie bał się patrzeć w przyszłość. Jego zadaniem było przygotowanie człowieka na trudne czasy" - mówi Radiu Kraków wikariusz generalny franciszkanów ojciec Jan Maciejowski. W Oświęcimiu i Harmężach uczczono 14 sierpnia pamięć św. Maksymiliana Kolbego. Mija właśnie 80. lat od jego śmierci w obozie Auschwitz. "Wartości, po stronie których opowiedział się ojciec Kolbe, są wciąż aktualne" - mówi franciszkanin.
80 lat temu w Auschwitz zginął św. Maksymilian Kolbe
80. rocznica męczeńskiej śmierci polskiego franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz przypada w sobotę. Zakonnik oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Został zgładzony w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r.
Mieszkańcy Brzeszcz upamiętnią rocznicę utworzenia podobozu Jawischowitz
79 lat temu Niemcy utworzyli w podoświęcimskich Brzeszczach podobóz Jawischowitz, który należał do kompleksu Auschwitz. Więźniowie pracowali w kopalni węgla. Obóz pochłonął kilka tys. osób. W niedzielę rocznicę jego powstania upamiętni lokalna społeczność.
Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Stefanii Łąckiej
Biskup tarnowski Andrzej Jeż ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Stefanii Łąckiej, wiernej świeckiej. Współwięźniarki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz nazywały ją „Ziemskim Aniołem Stróżem”.
Najnowsze
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
13:53
To może być hit turystyczny Chrzanowa. "Czegoś takiego jeszcze u nas nie było"
-
13:33
Złodziej, który okradał kościoły, wpadł w ręce policji, bo... utknął w rowie
-
12:21
Ogniska zakaźnej choroby zwierząt w Małopolsce. Apel do hodowców
-
12:19
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:12
Wilga w Swoszowicach świeci się na zielono. ZDJĘCIA, WIDEO
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:21
Laboratoria za pół miliona. Studenci kryminalistyki na UKEN będą się uczyć w lepszych warunkach. ZDJĘCIA
-
10:53
Na co musisz uważać, pracując w Niemczech jako kierowca C+E?