Ministerstwo Edukacji
Ekspert od edukacji: Bez nauczycieli dobrych reform nie zrobimy
Edukacja zdrowotna to profilaktyka, dbanie o siebie, ale też edukacja seksualna. I ona budzi u niektórych niepokój, ponieważ nie wiemy, jaka ma być ta edukacja, kto poprowadzi zajęcia. Wycofujemy się z edukacji do życia w rodzinie, na rzecz edukacji seksualnej. Bardzo gorący temat i dla niektórych – powiedziałbym - do oprotestowania – mówił dr Stanisław Kowal, ekspert do spraw edukacji (UJ) na antenie Radia Kraków. Gość oceniał również inne pomysły resortu edukacji, chociażby łączenie przedmiotów.
Wicekurator oświaty: ustawa Lex Kamilek była potrzebna, ale powstawała na kolanie
Czy zgodnie z ustawą Lex Kamilek rodzice, którzy chcą być opiekunami na wycieczkach szkolnych, muszą dostarczyć zaświadczenie o niekaralności? Albo policjant z drogówki, który opowiada w podstawówce o bezpieczeństwie na drogach? - Dyrektor szkoły nie jest od tego, żeby dowolnie interpretować prawo. Zalecam ostrożność, a jednocześnie w sytuacjach oczywistych, takich jak służby mundurowe, zachowajmy zdrowy rozsądek - mówił na antenie Radia Kraków Artur Pasek, małopolski wicekurator oświaty.
Które szczepienia w Polsce są refundowane?
Ministerstwo edukacji i resort zdrowia rozpoczynają w szkołach program szczepień przeciw wirusowi HPV, chodzi o uczniów w wieku od 9 do 14 lat. Szczepienie są dobrowolne i bezpłatne. Przy tej okazji przypominamy, jakie szczepienia w Polsce są refundowane dla dzieci i dorosłych. Z Aleksandrą Kwiecień, rzeczniczką prasową Małopolskiego Oddziału NFZ rozmawia Marzena Florkowska
Wiceprezydentka Krakowa: Brakuje nauczycieli w "branżówkach", może przedsiębiorcy podzielą się swoją wiedzą?
"W krakowskiej szkole brakuje katechetów, więc oni na pewno pracy nie stracą. Widzę tu raczej szansę na kreatywne podejście do uczenia religii czy etyki" - przekonywała na antenie radia Kraków Maria Klaman, wiceprezydentka Krakowa odpowiedzialna za edukację. Mówiła również o dzieciach z Ukrainy, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym; także o prestiżu zawodu nauczyciela.
Edukacja. Asystent międzykulturowy od 1 września już na etacie w krakowskich szkołach
Pomaga dziecku, ale też nauczycielom, wspiera rodziców; musi być empatyczny, umieć diagnozować sytuację a nawet negocjować – to zadania asystenta międzykulturowego. Zawód istnieje od kilkunastu lat, ale dopiero teraz sformalizowano zatrudnianie tych specjalistów. Do tej pory jedynym wymogiem dotyczącym kompetencji asystentek i asystentów międzykulturowych była znajomość języka kraju pochodzenia dziecka, przepisy nie określały także wymiaru czasu ich pracy. Teraz to się to zmieni. Mówi o tym Urszula Majcher - Legawiec, prezes Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja. Zaprasza Wioletta Gawlik.
Najnowsze
-
21:06
Ekspert: W rejonie Boelsławia jest prawie 700 zapadlisk. Zbliżają się do zabudowań
-
19:31
Groźny wypadek na drodze wojewódzkiej 964 między Wieliczką a Niepołomicami. Droga jest całkowicie zablokowana
-
19:06
Czy Jezus był Węgrem? Jak nacjonalizmy zawłaszczały Boga
-
18:18
Są wyniki głosowania, ale nie wiadomo jaka będzie lista zwycięzców tarnowskiego BO
-
16:49
Nie taka edukacja zdrowotna straszna, jak ją malują? Zakończył się etap konsultacji
-
16:36
Koniec śledztwa w sprawie zabójstwa starszego małżeństwa na krakowskiej Olszy
-
15:57
'"Pod baobabem". Historycy odnowili groby Sybirakow w Afryce. Reportaz Ewy Szkurłat.
-
15:24
Mieszkańcy Bolesławia: "Boimy się o swoje życie". Prezes: "Wezmę odpowiedzialność za nasze zapadliska"