Małopolska Zachodnia
Wirtualna lekcja o ruchu oporu w Auschwitz trafiła do internetu
Lekcję internetową poświęconą ruchowi oporu w niemieckim obozie Auschwitz udostępniło na swojej witrynie Muzeum Auschwitz - podało w piątek biuro prasowe placówki. Jej autorem jest historyk z muzealnego centrum badań Adam Cyra.
Przez ponad dwie godziny strażacy z Oświęcimia ratowali psy z lodowej pułapki
Dwa czworonogi utknęły na krze, jeden wpadł do lodowatej wody Soły. Na pomoc psom ruszyło ośmiu ratowników z Oświęcimia i Broszkowic. Zwierzęta udało się uratować.
W Muzeum Auschwitz powstał dodatkowy magazyn na walizy ofiar
Dodatkowy magazyn do przechowywania waliz Żydów zgładzonych w niemieckim obozie Auschwitz powstał w Muzeum Auschwitz – podała w czwartek placówka. Wyposażony jest w ok. 30 specjalistycznych szaf, które m.in. zapobiegają deformacji zabytków. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że w magazynie będzie przechowywana część spośród 2 tys. waliz prezentowanych na istniejącej jeszcze wystawie głównej w placówce. Ze względów konserwatorskich w przyszłości może też zachodzić konieczność rotacji prezentowanych obiektów.
W Chrzanowie powstaje film o księdzu, który ratował dzieci z transportu do obozu Auschwitz
W Chrzanowie powstanie film o księdzu, który ratował dzieci. Ksiądz Jakub Kamieński w czasie II wojny światowej ocalił z transportów do Auschwitz około 200 dzieci z Powstania Warszawskiego. To historia znana na razie tylko lokalnie, ma to zmienić film dokumentalny.
Do Muzeum Auschwitz trafiły malutkie pantofelki wykonane w obozie przez więźniarkę
Niezwykły dar trafił do zbiorów Muzeum Auschwitz. To para małych pantofelków wykonanych w obozie przez jedną z więźniarek. Pamiątkę przekazała Batszewa Dagan. Kobieta przez rok ukrywała dar przed załogą obozu. Teraz zdecydowała się przekazać je do zbiorów muzeum.
Kto będzie rządził Chrzanowem? Zgłosiło się już czworo kandydatów na burmistrza
Nie powiódł się plan wystawienia ponadpartyjnego kandydata na burmistrza Chrzanowa. Swój start w zaplanowanych na początek marca przedterminowych wyborach ogłosiło już czworo kandydatów. To m.in. były burmistrz, były poseł i pani komisarz, która do wyborów pokieruje miastem.
Prezydenci Chorwacji i Polski wezmą udział w obchodach wyzwolenia Auschwitz
Prezydenci Chorwacji i Polski - Kolinda Grabar-Kitarović oraz Andrzej Duda wezmą udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia – podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Uroczystości z udziałem kilkudziesięciorga byłych więźniów, którzy będą ich głównymi bohaterami, odbędą się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Na trasie między Chrzanowem a Libiążem płonęła karetka. Nikomu nic się nie stało
Strażacy z Chrzanowa gasili pożar karetki. Samochód ratowników stanął w płomieniach na drodze między Chrzanowem a Libiążem w Małopolsce zachodniej. W środku pojazdu był lekarz i kierowca. Zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.
Prawo i Sprawiedliwość wróci do pomysłu budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej?
Chodzi o drogę ekspresową, która ma połączyć zakopiankę w Głogoczowie z Bielskiem-Białą. Nowa trasa odciążyłaby zakorkowaną drogę krajową numer 52, bo razem z jej budową powstałyby obwodnice m.in. Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, Andrychowa i Kęt.
Wypadek w Libiążu na DW nr 780. Pięć osób trafiło do szpitali
Do poważnego wypadku doszło w Libiążu, na drodze wojewódzkiej numer 780. Zderzyły się tam dwa auta osobowe i jedno dostawcze. 5 osób jest rannych, w tym jest dwoje dzieci w wieku 10 i 15 lat. Poszkodowani trafili do szpitali w Oświęcimiu i Chrzanowie.
Premier Beata Szydło ma swoje biuro w Oświęcimiu
Premier Beata Szydło i poseł Zbigniew Biernat od 18 stycznia mają swoje biuro poselskie w centrum Oświęcimia, tuż obok placu Kościuszki. Jego adres to ulica Górnickiego 1. Na otwarciu biura, z powodu wyjazdu do Strasburga, zabrakło szefowej rządu, ale poseł Zbigniew Biernat zapewniał, że jego drzwi będą otwarte dla mieszkańców w każdej sprawie.
Babiogórski niedźwiedź jeszcze nie zasnął i buszuje w górach
Zima w Beskidach nie jest jeszcze aż tak sroga, by skłonić do snu niedźwiedzia. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul poinformował w poniedziałek, że świeże ślady drapieżnika zauważono na Policy.
W Brzezince upamiętniono mieszkańców wsi wysiedlonych przez Niemców. ZDJĘCIA
Dokładnie 75 lat temu Niemcy przesiedlili około 9 tysięcy mieszkańców wiosek położonych w okolicach Oświęcimia. Ich domy rozebrano a materiał budowlany użyto do budowy baraków w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Większość mieszkańców do dziś za straty nie dostała żadnych odszkodowań.
Mija 71 rocznica rozpoczęcia Marszów Śmierci. Muzeum Auschwitz wydało książkę ze wspomnieniami b.więźniów
Książka opisująca słowami b. więźniów ewakuację niemieckiego obozu Auschwitz ukazała się nakładem Muzeum Auschwitz. W niedzielę przypada 71. rocznica rozpoczęcia tzw. Marszów Śmierci. Niemcy wyprowadzili w nich ok. 56 tys. więźniów – przypomniało Muzeum.
Oświęcimianin w radzie nadzorczej TVP
Radosław Włoszek, wiceprzewodniczący rady powiatu oświęcimskiego, w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej. Na to stanowisko powołał go minister skarbu Dawid Jackiewicz.
Pokojowa pikieta w rocznicę manifestacji przed bramą kopalni Brzeszcze
Mieszkańcy Brzeszcz w Małopolsce zachodniej wyszli na ulicę. O 14.30 zorganizowali manifestację pod bramą kopalni Brzeszcze. Pikieta miała jednak pokojowy charakter.
Targi akademickie w Oświęcimiu
Ponad 20 szkół wyższych będzie dziś kusić maturzystów w Oświęcimiu. W I LO im. Stanisława Konarskiego odbędą się Targi Akademickie. To okazja, by poznać ofertę uczelni i wybrać kierunek studiów, który da gwarancję pracy.
Oświęcim posłuchał kierowców i zmienił zasady parkowania w centrum
Od piątku mieszkańcy mogą parkować auta w strefie płatnego postoju, kupując bilet za symboliczną złotówkę. Do tej pory kierowcy, którzy chcieli załatwić sprawę w urzędzie lub banku, musieli opłacić postój za pełną godzinę. Bilet kosztował 2 złote.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 177
- 178
- 179
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
17:31
Szef Muzeum Narodowego w Krakowie na dywaniku? Są skargi pracowników do Ministerstwa Kultury
-
17:16
Siedem lat w kolejce do chirurga naczyniowego. Czy możemy krócej czekać na wizytę u specjalisty?
-
16:17
Wieliczka: Rodzinne Ferie w Muzeum 2025
-
16:10
Politechnika Krakowska ma 80 lat! Uroczysta inauguracja obchodów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego
-
16:01
FERIE ZIMOWE 2025 W NCK
-
15:31
Lech Wałęsa w Krakowie: Mam nadzieję, że zaczniemy wreszcie budować nowy porządek
-
15:27
Nowa metoda oszustwa. Oddzwonienie może nas słono kosztować
-
14:28
Kierowcy w Tarnowie odetchną z ulgą, kłopotliwy przejazd zostanie poszerzony
-
14:24
Wypadek autokaru przewożącego dzieci w Krakowie. Są utrudnienia
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
07:15
„Uchwała antyhałasowa nic nie wnosi”
-
10:30
Czym jest jądro ciemności w "Jadrze ciemności"? Profesor filozofii: Zawsze tym samym - agresją wobec obcości