Małopolska Zachodnia
Były esesman z Auschwitz przed sądem dla ... nieletnich
Przed sądem w zachodnioniemieckim Hanau rozpocznie się w kwietniu proces byłego strażnika w obozie Auschwitz. 93-letni obecnie mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem dla nieletnich.
Poważny wypadek w Osieku w zachodniej Małopolsce. Droga numer 949 jest zablokowana
Zablokowana jest trasa wojewódzka z Oświęcimia do Kęt w zachodniej Małopolsce. W miejscowości Osiek zderzyło się auto osobowe z ciężarówką. Aby wydobyć z rozbitego auta kierowcę, straż musiała ciąć karoserię samochodu. Kobieta trafiła do szpitala. Droga jest jeszcze nieprzejezdna.
18 lutego ruszy proces Anglików oskarżonych o kradzież w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz
18 lutego przed krakowskim sądem okręgowym rozpocznie się proces dwóch 17-letnich Anglików oskarżonych o kradzież z Muzeum Auschwitz dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury – dowiedziała się w czwartek PAP w oświęcimskiej prokuraturze rejonowej. Zastępca prokuratora rejonowego Mariusz Słomka poinformował, że oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia.
Śmiertelny wypadek na trasie Kraków - Bielsko Biała. Nie żyje 78-letnia piesza
Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 52 z Krakowa do Bielska Białej. W Bulowicach samochód potrącił pieszą przechodzącą przez jezdnie na przejściu dla pieszych. 78-letnia kobieta zginęła na miejscu.
Muzeum Auschwitz zmodernizuje magazyn poobozowych tekstyliów
Muzeum Auschwitz zmodernizuje magazyn, w którym przechowywane są poobozowe tekstylia. Powstanie 26 specjalistycznych szaf, by eksponaty były bezpieczne – dowiedziała się PAP od rzecznika Muzeum Bartosza Bartyzela. „W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry”
Kopalnia wapienia w Czatkowicach niedaleko Krzeszowic ma nowe złoże
Nowe złoże zajęło ponad 8 hektarów lasu. Wkrótce zostaną zdjęte wszystkie warstwy ziemi, które pozwolą odkryć złoże. Ponieważ inwestycja ingeruje w las, spółka Tauron posadziła 100 tysięcy nowych drzew, przeniesiono też siedliska rzadkich roślin a nawet utworzono specjalne tunele dla nietoperzy.
Wichura uszkodziła budynek Centrum Obsługi Turystów w Brzezince niedaleko Oświęcimia
Wichury, które w weekend przechodziły nad Małopolską, uszkodziły nowy budynek Centrum Obsługi Turystów w Brzezince niedaleko Oświęcimia. Zerwane zostały elementy dachu. Część spadła na ziemię. Na szczęście w tym momencie nie było w pobliżu turystów. Uszkodzony jest też system klimatyzacji budynku. Trwa szacowanie szkód.
W Olkuszu rusza głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Do podziału jest 1 200 000 złotych
Od poniedziałku wszystko w rękach mieszkańców! Głosować mogą mieszkańcy gminy, którzy skończyli 16 lat. Do wyboru mają 56 projekty. Michał Latos z Urzędu Miasta tłumaczy, że co najmniej 21 z nich na pewno będzie zrealizowanych.
W Babiogórskim Parku Narodowym są rysie! Jeden został złapany w fotopułapkę
Przyrodnikom udało się sfotografować dorosłego osobnika nocą w parku narodowym. To dowód, że w parku żyją te drapieżniki. W sumie, jak szacują przyrodnicy, Babiogórski Park Narodowy to terytorium kilku rysiów.
Kandydaci na stanowisko burmistrza Chrzanowa zabiegają o poparcie mieszkańców miasta
Rozkręca się kampania przed wyborami uzupełniającymi w Chrzanowie. Te zaplanowano na 6 marca. Komisarz wyborczy zarejestrował już komitety pięciorga kandydatów. Do 12 lutego mają one czas na zebranie list z podpisami poparcia kandydatów. Każdy musi zebrać ich półtora tysiąca.
Kuna spowodowała fałszywy alarm pożarowy w zabytkowym kościele. Straty oszacowano na 30 tys. zł
Około 30 tysięcy złotych mogą wynieść straty po uruchomieniu się systemu gaśniczego w zabytkowym kościele w Graboszycach niedaleko Oświęcimia. Na świątyni zamontowano system, który w przypadku pożaru gasi ogień, jeszcze przed przybyciem strażaków. Włączył się on w nocy. Piana gaśnicza pokryła kościół z zewnątrz oraz wnętrze świątyni. Alarm był fałszywy, pożaru nie było. Pianę musieli sprzątać zawodowi strażacy.
Szykuje się remont ul. Szpitalnej w Oświęcimiu. Będą utrudnienia
W poniedziałek zostanie zamknięta ulica Szpitalna, jedna z ważnych dróg w centrum. Drogowcy szykują generalny remont ulicy. Nieprzejezdny będzie ponad 300-metrowy odcinek Szpitalnej od skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego.
Koło Wędkarskie w Alwerni oskarżone o bezprawne rozdawanie kart wędkarskich
Dwóch członków komisji egzaminacyjnej koła udzieliło niezgodnie z procedurami pozwolenia na łowienie ryb co najmniej 118 osobom. Jak udowodniła policja, często kursanci w ogóle nie przychodzili na egzamin, a i tak otrzymywali kartę wędkarską.
Schronisko młodzieżowe w Lanckoronie znów wystawione na sprzedaż
Budynek, położony w pobliżu malowniczego rynku, po raz trzeci próbuje sprzedać starostwo w Wadowicach. Cena wywoławcza to pół miliona złotych. Przetarg odbędzie się 1 kwietnia.
Andrzej Duda: "Auschwitz to nie tylko upamiętnienie, to ostrzeżenie dla świata"
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. W chwili ich wkroczenia za drutami przebywało ponad 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli. Na terenie byłego niemieckiego obozu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W uroczystościach udział wzięło ok. 80 byłych więźniów obozu, prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oraz Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rtm. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który utworzył w nim ruch oporu.
Jest poparcie dla odwołanego burmistrza Chrzanowa? W internecie powstał specjalny profil
Czy odwołany w referendum burmistrz Chrzanowa ponownie będzie rządził gminą? W internecie - na jednym z portali społecznościowych - powstał profil, który sąduje poparcie dla Marka Niechwieja. Nie wiadomo kto go założył, ale twórcy strony przekonują, że Niechwiej był dobrym gospodarzem i powinien wrócić.
Upublicznienie listy funkcjonariuszy KL Auschwitz nastąpi później niż zapowiadano
W tym roku krakowski IPN upubliczni listę funkcjonariuszy obozu KL Auschwitz. Wykaz obecnie liczy ponad 8 tysięcy nazwisk. Lista miała być opublikowana jesienią zeszłego roku, ale wciąż trwają prace związane z weryfikacją esesmanów w niej umieszczonych. „Prace trwają i są właściwie na ukończeniu. Będzie to w tym roku, ale dokładnej daty nie potrafię podać” - powiedział PAP prok. Waldemar Szwiec, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
Brzeszcze: dwie manifestacje - walka na hasła i obelgi
W parku w Brzeszczach w zachodniej Małopolsce, spotkały się dziś dwie manifestację. Jedna zwolenników Komitetu Obrony Demokracji, druga zwolenników rządu Beaty Szydło. Obie zgromadziły po kilkadziesiąt osób. Protesty zorganizowano w rodzinnym mieście szefowej rządu....
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 176
- 177
- 178
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
19:31
Byli prezesi tarnowskich Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź oraz Robert Pacana z zarzutami
-
19:11
Medalowy czwartek na Uniwersjadzie
-
18:34
Krakowskie PiS zaskarży uchwałę radnych o wykreśleniu metropolity z kapituły medalu Cracoviae Merenti
-
17:31
Zarzuty pracowników wobec szefa Muzeum Narodowego w Krakowie. Sprawa zniszczenia pracy Łempickiej, zatrudnianie znajomych
-
17:16
Siedem lat w kolejce do chirurga naczyniowego w Tarnowie. Czy możemy krócej czekać na wizytę u specjalisty?
-
16:17
Wieliczka: Rodzinne Ferie w Muzeum 2025
-
16:10
Politechnika Krakowska ma 80 lat! Uroczysta inauguracja obchodów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego
-
16:01
FERIE ZIMOWE 2025 W NCK
-
15:31
Lech Wałęsa w Krakowie: Mam nadzieję, że zaczniemy wreszcie budować nowy porządek
-
15:27
Nowa metoda oszustwa. Oddzwonienie może nas słono kosztować
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
07:15
„Uchwała antyhałasowa nic nie wnosi”