Małopolska Zachodnia
75 lat temu Niemcy aresztowali franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego
75 lat temu rozpoczęła się droga franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego ku męczeńskiej śmierci. 17 lutego 1941 r. Niemcy aresztowali go po raz drugi. Nie odzyskał wolności. Trafił na Pawiak, a potem do Auschwitz, gdzie oddał życie za współwięźnia. Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 r. w Zduńskiej Woli. Miał dwóch braci – Franciszka i Józefa. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie przyjął imię Maksymilian. Dwa lata później zaczął studia w Rzymie. Tam w 1917 r. założył stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski wrócił dwa lata później.
Nowa obwodnica Chrzanowa cieszy nie tylko kierowców
Po 10 miesiącach prac i kilku tygodniach oczekiwania na otwarcie kierowcy mogą wreszcie korzystać z zachodniej obwodnicy Chrzanowa. Droga ma trzy kilometry i łączy trasę wojewódzką z Oświęcimia z drogą krajową 79 w kierunku Jaworzna i węzłem Byczyna na autostradzie A4
Inspektor Bogdan Syrek nie jest już komendantem policji w Oświęcimiu
Po 31 latach służby Bogdan Syrek przeszedł na emeryturę. Jego obowiązki przejął zastępca - młodszy inspektor Robert Chowaniec. Inspektor Syrek w Oświęcimiu pracował od kwietnia 2015 roku.
Bus w Andrychowie przejechał przy zamkniętych rogatkach, bo te się zepsuły? "Na razie nic na to nie wskazuje"
Policja nadal nie zatrzymała kierowcy busa, który w Andrychowie przejechał przez zamknięty szlaban kolejowy. Jak już informowaliśmy, nagranie z "wyczynem" kierowcy bije rekordy popularności w internecie. Film udostępniony przez twórców profilu "Mistrzowie parkowania Andrychów" obejrzało już ponad 66 tysięcy osób.
W Małopolsce może powstać szlak rotmistrza Pileckiego. Chcą tego miłośnicy historii
Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka, Nowy Wiśnicz - to miejsca, które mają się znaleźć na szlaku trasą ucieczki z Auschwitz rotmistrza Pileckiego. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii.
Walka z określeniami "polskie obozy zagłady": edukacja skuteczniejsza od karania?
Do 5 lat więzienia ma grozić za publiczne przypisywanie Polsce udziału i odpowiedzialności w zbrodniach III Rzeszy. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu "polski obóz". Urzędnicy resortu chcą też dopisać do konstytucji, że dobre imię Polski i narodu polskiego podlega ochronie prawnej. Jak jednak mówią w rozmowie z Radiem Kraków pracownicy Muzeum Auschwitz, w walce z określeniami "polskie obozy zagłady" skutecznym narzędziem powinna być przede wszystkim edukacja.
Kierowca busa z Andrychowa przejechał przez zamknięty przejazd kolejowy. Szuka go policja. FILM
To nagranie bije rekordy popularności w internecie. Od piątku obejrzało go już ponad 20 tysięcy osób. Chodzi o kierowcę busa z Andrychowa. Na nagraniu z kamery samochodowej widać jak przejeżdża on przez zamknięty przejazd kolejowy. Kierowca wyjeżdża z korka i mimo zamkniętych zapór, wjeżdża na tory.
We wtorek pierwsi kierowcy przejadą zachodnią obwodnicą Chrzanowa
Robotnicy wszystkie prace zakończyli już w grudniu, ale nowa trasa nie była dopuszczona do użytku. We wtorek wczesnym popołudniem przejadą nią pierwsi kierowcy.
Smog znowu zaatakował w Małopolsce. W Kalwarii Zebrzydowskiej było gorzej niż w Krakowie
Po okresie wolnym od smogu, zanieczyszczenie w Małopolsce znowu zaatakowało. Przez weekend w Krakowie na niektórych stacjach norma dobowego stężenia pyłu zawieszonego przekroczona była nawet dwukrotnie. W niektórych miejscach regionu było jeszcze gorzej. Do tego stopnia, że Kalwaryjski Alarm Smogowy apelował do mieszkańców, by zostali w domach.
Nowy sposób oszustwa...na lawetę. Jordanowska policja szuka poszkodowanych
Policjanci z Jordanowa szukają mieszkańców, którzy zostali oszukani metodą... na lawetę. Dwa mężczyźni, na przełomie stycznia i lutego, pukali do domów w okolicach Jordanowa i prosili o pomoc. Przekonywali, że mieli wypadek i potrzebują pieniędzy na opłacenie lawety drogowej. W ten sposób wyłudzali od 50 do 100 złotych. Oszuści zostali zatrzymani kilka dni temu. Mają 25 i 34 lata. Byli już karani. Policja prosi o kontakt z komisariatem w Jordanowie osoby, które przekazały pieniądze oszustom. Mężczyznom grozi teraz od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.
Smog dusi Kalwarię Zebrzydowską. W sobotę normy były przekroczone sześciokrotnie
Kalwaryjski Alarm Smogowy apeluje do mieszkańców, by zostali w domach. W sobotę rano normy szkodliwych pyłów w powietrzu w Kalwarii Zebrzydowskiej zostały przekroczone aż sześć razy...
Wirtualna lekcja o ucieczkach z Auschwitz jest już dostępna w internecie
Lekcję internetową poświęconą ucieczkom więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz udostępniło w internecie Muzeum Auschwitz – poinformowało w piątek biuro prasowe placówki. Autorem lekcji jest historyk z muzealnego centrum badań dr Jacek Lachendro.
Małopolska zachodnia: tego ranka potrącono dwóch pieszych - w Andrychowie i Brodłach
W Andrychowie (DK nr 52) samochód osobowy potrącił dziecko. Na miejscu pracowały służby ratunkowe i policja. Ruch na trasie odbywa się już bez utrudnień.
Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. W ciągu doby spadło tam ponad 30 cm śniegu
Do drugiego stopnia podnieśli w czwartek zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. W ciągu minionej doby spadło tam ponad 30 cm śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr. Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas obowiązywał najniższy, pierwszy stopień.
Już 225 tys. pielgrzymów na ŚDM 2016 zgłosiło chęć zobaczenia Muzeum Auschwitz
Ok. 225 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą na przełomie lipca i sierpnia na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, zadeklarowało dotychczas chęć zwiedzenia Muzeum Auschwitz – wynika z danych organizatorów.
W powiecie olkuskim nie ma już bakterii E.Coli. Woda jest już zdatna do spożycia
Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, woda w sieci na terenie powiatu olkuskiego jest już czysta i zdatna do spożycia. Alarm został odwołany. Przypomnijmy, od poniedziałku woda z kranów w miejscowościach na terenie powiatu olkuskiego nie nadawała się do spożycia przez ludzi. W wodzie wykryto bakterie. Nie wiadomo, jak dostały się one do systemu wodociągowego. Woda nie mogła być spożywana nawet po uprzednim przegotowaniu. Jak ustalił reporter Radia Kraków, sprawę zbada policja i prokuratura.
Są oficjalne wyniki wyborów na burmistrza w Zatorze. 21 lutego odbędzie się druga tura
W niedziele 21 lutego odbędzie się druga tura przedterminowych wyborów w Zatorze niedaleko Oświęcimia. W niedzielę żaden z pięciu kandydatów nie zdobył ponad połowy ważnych głosów. W dogrywce spotkają się Mariusz Makuch, zgłoszony przez komitet wyborczy "Razem dla gminy Zator" oraz Szymon Matyja, kandydat komitetu "Nasza Mała Ojczyzna - Wspólna Sprawa".
Mieszkańcy Zatora wybierają burmistrza
W Zatorze w Małopolsce zachodniej dziś przedterminowe wybory. Mieszkańcy wybierają nowego burmistrza. Zbigniew Biernat, który rządził gminą przez 17 lat, jesienią został posłem. Lokale wyborcze w Zatorze dziś są czynne do 21-szej. Na kartach do głosowania mieszkańcy znajdą nazwiska pięciu kandydatów.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 175
- 176
- 177
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
20:55
Przejdą drogę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. To hołd dla ofiar Auschwitz
-
19:31
Byli prezesi tarnowskich Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź oraz Robert Pacana z zarzutami
-
19:11
Medalowy czwartek na Uniwersjadzie
-
18:34
Krakowskie PiS zaskarży uchwałę radnych o wykreśleniu metropolity z kapituły medalu Cracoviae Merenti
-
17:41
Chrystus, żelazne ptaki i drewniane karabiny, dr Maciej Czeremski o kultach cargo
-
17:31
Zarzuty pracowników wobec szefa Muzeum Narodowego w Krakowie. Sprawa zniszczenia pracy Łempickiej, zatrudnianie znajomych
-
17:16
Siedem lat w kolejce do chirurga naczyniowego w Tarnowie. Czy możemy krócej czekać na wizytę u specjalisty?
-
16:17
Wieliczka: Rodzinne Ferie w Muzeum 2025
-
16:10
Politechnika Krakowska ma 80 lat! Uroczysta inauguracja obchodów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego
-
16:01
FERIE ZIMOWE 2025 W NCK
-
09:30
Unikatowa baza danych izotopów plutonu w lodowcach
-
07:15
„Uchwała antyhałasowa nic nie wnosi”