Małopolska Zachodnia
Robotnicy pracujący w centrum Oświęcimia odkryli skarby
Kielichy, świeczniki, części żyrandoli a także srebrne łyżki i widelce - robotnicy pracujący w centrum Oświęcimia odkryli skarby! Jak informuje portal oświęcimskie24.pl to prawdopodobnie przedmioty ukryte przez Żydów w czasie wojny, przed ich wyjazdem z miasta.
Rusza drugi etap remontu A4. Robotnicy pracują na 4-kilometrowym odcinku na granicy Śląska i Małopolski
Rozpoczyna się kolejny etap wymiany nawierzchni na autostradzie A4. Teraz robotnicy będą pracowali na czterokilometrowym odcinku drogi na granicy Małopolski i Śląska między Jaworznem a Chrzanowem. Już w nocy z czwartku na piątek ustawiano specjalne bariery rozdzielające pasy. Kierowcy przez cały czas trwania remontu będą mieli do dyspozycji po dwa - choć zwężone - pasy w obu kierunkach. Będzie obowiązywało też ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę.
Ponad 155 tys. pielgrzymów zwiedziło Muzeum Auschwitz w czasie ŚDM
Ponad 155 tys. pielgrzymów, którzy przyjechali do Polski na Światowe Dni Młodzieży, zwiedziło były niemiecki obóz Auschwitz. Rekordową frekwencję placówka odnotowała 26 lipca. Miejsce Pamięci zobaczyło wówczas 21 tys. osób – podało w środę Muzeum Auschwitz. „Dla pielgrzymów spotkanie z autentyzmem poobozowej przestrzeni było niezwykłym doświadczeniem i lekcją historii, natomiast dla Muzeum stało się największym organizacyjne i logistyczne wyzwaniem w jego niemal 70-letniej historii” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki. 29 lipca były niemiecki obóz odwiedził papież Franciszek.
Policjanci z Oświęcimia poszukują sprawców rozboju w sklepie jubilerskim w Zatorze. ZDJĘCIA
Policja z Oświęcimia nadal szuka trzech napastników, którzy napadli na jubilera w Zatorze. Doszło do niego na początku czerwca. Wtedy trzej zamaskowani sprawcy z kijem bejsbolowym wkroczyli do sklepu w rynku. Wyciągnęli z gablot złotą biżuterię i uciekli.
Dwaj pielgrzymi z Portugalii zatrzymani w Muzeum Auschwitz. Wyryli napisy na Bramie Śmierci
Do incydentu w Muzeum Auschwitz-Birkenau doszło podczas Światowych Dni Młodzieży. Dwóch turystów z Portugalii zniszczyło jedną z cegieł tak zwanej Bramy Śmierci. Postanowili wyryć na niej swoje imiona.
72 lata temu Niemcy zlikwidowali tak zwany Zigeunerlager w obozie Auschwitz II-Birkenau
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti przypada 2 sierpnia. 72 lata temu tego dnia Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański (Zigeunerlager) w obozie Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili 2897 dzieci, kobiet i mężczyzn. Rokrocznie Romowie i Sinti z różnych krajów Europy upamiętniają swoich przodków spotykając się w południe w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. To miejsce jest symbolem zagłady ich narodu podczas II wojny.
Wadowice: miasto wypełnione duchem dwóch papieży
Światowe Dni Młodzieży to czas, kiedy Wadowice wypełnione są duchem dwóch papieży – mówią miejscowi księża, wskazując na tłumy pielgrzymów, którzy zaproszeni do Polski przez Franciszka postanowili odwiedzić rodzinne miasto Jana Pawła II. Uczestnicy ŚDM modlą się tu przy relikwiach świętego i odwiedzają związane z nim miejsca; ślubują też sobie miłość, jak dwoje młodych ludzi z Brazylii.
Papież Franciszek w Auschwitz-Birkenau: Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa
Panie, miej miłosierdzie nad Twym ludem! Panie, przebacz tak wiele okrucieństwa! - napisał papież Franciszek w księdze pamiątkowej muzeum Auschwitz-Birkenau, które odwiedził w piątek rano. Franciszek w milczeniu obejrzał miejsce kaźni milionów; długo modlił się w męczeńskiej celi o. Maksymiliana Kolbego i przed Ścianą Straceń.
Postać św. Jana Pawła II jak magnes. Wadowice odwiedzają tłumy pielgrzymów
Wielu pielgrzymów chce w czasie pobytu w Polsce zobaczyć nie tylko Kraków. Pomysłodawca Światowych Dni Młodzieży - Jan Paweł Drugi - przyciąga do Wadowic tysiące pielgrzymów. Młodzi skandują jego imię, prezentują obrazki z wizerunkiem świętego i tłumnie odwiedzają dom rodzinny.
83-latka odnaleziona dzięki poszukiwaniom z helikoptera
Dzięki szybkiej akacji poszukiwawczej z udziałem helikoptera udało się odnaleźć i uratować 83-letnią mieszkankę Libiąża.
Muzeum Auschwitz: są pieniądze z Unii Europejskiej na siedzibę Centrum Edukacji
Muzeum Auschwitz otrzymało wsparcie z funduszy UE na adaptację na siedzibę centrum edukacyjnego budynku tzw. starego teatru, tuż za drutami byłego niemieckiego obozu Auschwitz I – podała w poniedziałek placówka. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że koszt adaptacji wyniesie ponad 30 mln zł. Wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniesie ponad 20 mln zł. „Decyzję o dofinansowaniu projektu podjął wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński” – poinformował.
Dobiegła końca konserwacja drewnianego baraku w byłym obozie Birkenau
Zakończyła się konserwacja części drewnianego baraku więźniarskiego, która przez 20 lat była elementem wystawy w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Do Miejsca Pamięci Auschwitz wróciła w 2013 r. – dowiedziała się PAP w biurze prasowym oświęcimskiej placówki. „Prace objęły przede wszystkim oczyszczanie, dezynfekcję i – w miejscach tego wymagających – wzmocnienie drewnianych elementów. Konserwacji poddano historyczną papę znajdującą się we wnętrzu paneli ściennych. Oczyszczono i zabezpieczono warstwy malarskie oraz zakonserwowano elementy metalowe” – powiedziała Anna Łopuska z Muzeum Auschwitz.
Strażacy i policjanci wznowili poszukiwania zaginionej mieszkanki Oświęcimia. ZDJĘCIE
Sprawdzane mają być między innymi brzegi Wisły. Zaginiecie 26-latki w środę wieczorem zgłosiła rodzina. Barbara Kurasz wyszła z domu we wtorek rano i od tej pory nie jest znane jej miejsce pobytu, nie nawiązała również kontaktu z rodziną.
Indeks z wpisem ks. dr. Karola Wojtyły w zbiorach wadowickiego Muzeum
Indeks z wpisem ks. dr. Karola Wojtyły ofiarowała Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach Elżbieta Orlicka, która w latach 50. studiowała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – poinformowała we wtorek rzecznik wadowickiej placówki Maria Budzińska.
W tym roku Muzeum Auschwitz odwiedziło już milion osób
1 mln osób odwiedziło do połowy lipca Muzeum Auschwitz. Nigdy wcześniej w historii placówki frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka - poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki. Rok 2016 może zakończyć się rekordem pod tym względem. „Do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale wszystko wskazuje na to, że 2016 r. będzie rekordowym pod względem frekwencji. Wynika to nie tylko z porównania danych dotyczących ostatnich lat, ale także z bezprecedensowego zainteresowania wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz ze strony uczestników odbywających się w Krakowie Światowych Dni Młodzieży” – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk, którzy odpowiada m.in. za logistykę udostępniania przestrzeni poobozowej.
Poważny wypadek w miejscowości Dłużec w powiecie olkuskim. 5 osób rannych, droga jest już przejezdna
W miejscowości Dłużec w powiecie olkuskim na drodze wojewódzkiej z Wolbromia w kierunku Pilicy zderzyły się dwa samochody. Pięć osób zostało rannych.
Pijany kierowca chciał wręczyć policjantom 3 tysiące złotych łapówki. Po odmowie zaatakował
Jechał pijany samochodem dostawczym i próbował przekupić policjantów. Kiedy funkcjonariusze odmówili przyjęcia łapówki, zaatakował jednego z nich. Mowa o mieszkańcu okolic Żywca, zatrzymanym przez policjantów koło Andrychowa. Kierowca jechał od krawężnika do krawężnika samochodem dostawczym. Miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu.
XV-wieczna ikona Matki Bożej Pocieszenia z kościoła w Kętach odzyska dawny blask
XV-w. ikona Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach odzyska średniowieczny blask, który utraciła podczas doraźnej konserwacji niemal 30 lat temu – podała w poniedziałek diecezja bielsko-żywiecka. Zdaniem ks. Szymona Tracza, który w diecezji odpowiada za konserwację architektury i sztuki sakralnej, gruntowna renowacja bezcennego zabytku rozpocznie się jesienią. Zajmą się nią naukowcy z wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, którym kieruje prof. Małgorzata Schuster-Gawłowska.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 164
- 165
- 166
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
19:05
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
-
18:01
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
-
17:10
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie
-
16:07
Mieszkańcy o eksplozji w Zakładach Azotowych w Tarnowie: "Olbrzymi wybuch i łuna na niebie"
-
15:18
Dobra wiadomość na początek ferii. Otwarta trasa w Kotle Gąsienicowym
-
15:04
Śmiertelne potrącenie w Rząsce koło Krakowa. Wstrzymany był ruch kolejowy w obu kierunkach
-
14:42
Podłęże-Piekiełko: z Gdowa do Krakowa w mniej niż 30 minut
-
14:08
PŚ w snowboardzie: Aleksandra Król-Walas trzecia w Bansku
-
13:30
Tragedia w Czchowie. Podczas prac w lesie zginął mężczyzna
-
22:30
Nie jesteśmy już Robinsonami Cruzoe. Zjadamy z pazerności