Małopolska Zachodnia
Pocisk z II wojny światowej na torach. Pociągi nie jeździły na trasie z Krakowa do Oświęcimia
Pocisk z II wojny światowej znaleziono przy torach kolejowych na trasie z Krakowa do Oświęcimia. Zauważył go maszynista w pobliżu stacji kolejowej w Borku Szlacheckim. Na miejscu pracowali saperzy, a ruch między Skawiną a Brzeźnicą był zablokowany.
Dwaj nastolatkowie z Portugalii odpowiedzą za niszczenie Muzeum Auschwitz
Dwóch nastolatków z Portugalii odpowie przed sądem rejonowym w Oświęcimiu za niszczenie historycznej Bramy Śmierci w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Grozi im do 10 lat więzienia – poinformował zastępca oświęcimskiego prokuratora rejonowego Mariusz Słomka. 17-letni Portugalczycy zostali zatrzymani w lipcu, gdy w zabytkowych cegłach poobozowej bramy głównej próbowali wyryć swoje imiona. Przyznali się do winy i chcieli dobrowolnie poddać karze. Proponowali rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę. Prokuratura nie przystała na takie rozwiązanie i w poniedziałek skierowała akt oskarżenia do sądu.
Za dwa lata kierowcy przejadą obwodnicą Zatora w zachodniej Małopolsce
Jesienią 2018 r. zostanie otwarta 3-km obwodnica Zatora w zachodniej części Małopolski. Jej koszt wyniesie niemal 20 mln zł - podało w piątek biuro prasowe małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego po podpisaniu przez samorządowców umowy z wykonawcą. „To kolejny krok w usprawnianiu połączeń drogowych w Małopolsce Zachodniej” – podkreślił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.
Zawoja: pszczoły przeszkadzają sąsiadom, sąd nakazuje likwidację pasieki
Sąd w Suchej Beskidzkiej nakazał rolnikowi z Zawoi zlikwidować pasiekę, którą prowadził od 40 lat. Czesław Kudzia nie zgadza się jednak z takim wyrokiem i postanowił się od niego odwołać.
XV-wieczna ikona Matki Bożej z kościoła w Kętach odzyska dawny blask
XV-wieczna ikona Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach odzyska średniowieczny blask, który utraciła podczas doraźnej konserwacji niemal 30 lat temu.
Trwa przeprowadzka ostatniej rodziny, która mieszkała na terenie powstającego zbiornika Świnna Poręba
Państwo Durdowie zamieszkają w mieszkaniu komunalnym. To jednak nie oznacza, że sprawa jest zakończona. Rodzina chce bowiem walczyć w sądzie o wyższe odszkodowanie za przesiedlenie.
Mieszkaniec Andrychowa nie chciał zapłacić mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu, więc postanowił dać łapówkę
Kierowca skutera z Andrychowa został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że miał 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu, a skuter nie był zarejestrowany i nie posiadał ubezpieczenia OC. Mężczyzna chciał uniknąć kary i postanowił wręczyć policjantom 150 złotych łapówki.
Oświęcim: Chotomska i Myśliwski zostaną uhonorowani w Alei Pisarzy
Wanda Chotomska, autorka wierszy i opowiadań, na których wychowały się pokolenia dzieci oraz pisarz i filolog Wiesław Myśliwski zostaną uhonorowani tablicami w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu.
Nie widać końca sprawy rodziny Durdów, która mieszka na dnie przyszłego zbiornika Świnna Poręba
Zgodnie z ustalonym kompromisem, rodzina miała w poniedziałek zawiadomić gminę, czy zamierza dobrowolnie wyprowadzić się ze swojego domu i czy zamierza skorzystać z mieszkania zaproponowanego przez gminę. Do Urzędu Gminy wpłynęło jednak pismo, że Durdowie chcą dodatkowo od gminy... działkę.
Mieszkaniec Brzeszcz zatrzymany za znęcanie się nad matką
Do 8 lat więzienia grozi 57-latkowi z Brzeszcz który znęcał się nad swoją matką. Kobieta postanowiła wezwać policję po kolejnej domowej awanturze. Jej syn został zatrzymany. O godzinie 10 nad ranem miał 3 promile alkoholu we krwi.
150 osób płynie na dystansie 150 kilometrów z okazji 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Wadowicach
Płyną od czwartku, skończą w sobotę w nocy. Uczniowie, nauczyciele i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Wadowicach postanowili przepłynąć 150 kilometrów z okazji 150-lecia istnienia swojej szkoły. W sztafecie bierze udział 150 osób. Każdy uczestnik ma do przepłynięcia 40 długości basenu.
Oświęcim: nietrzeźwi rodzice mieli pod opieką kilkutygodniowe niemowlę
Rodzice z promilami. Oświęcimscy policjanci prowadzą sprawę dwojga rodziców, którzy będąc pod wpływem alkoholu sprawowali opiekę nad swoim sześciotygodniowym niemowlęciem.
Przerwa w nadawaniu programu Radia Kraków
16 września 2016 roku będą wykonywane prace konserwacyjne nadajnika Chorągwica (101,6 MHz) od godz 10:00 do 17:00. W tym czasie nastąpi przerwa w nadawaniu programu Radia Kraków z nadajnika Chorągwica i z nadajnika Andrychów (retransmisja z Chorągwicy). Na czas wyłączenia nadajnika Chorągwica będzie włączony nadajnik rezerwowy na Krzemionkach (tylko dla FM). Nastąpi również wyłączenie nadawania w technologii DAB+ w godz. od 08:00 do 15:00.
W najbliższą niedzielę wadowiczanie będą mogli skorzystać z darmowych badań
Będzie można zbadać ciśnienie krwi, zrobić mammografię, USG tarczycy, echo serca, spotkać się z kardiologiem, reumatologiem, okulistą i dermatologiem. W najbliższą niedzielę wadowiczanie będą mogli skorzystać z darmowych badań. Specjaliści będą czekać na mieszkańców od 10.00 do 17.00 w parku miejskim.
Brzeszczańska fundacja otrzymała wyjątkową figurkę należącą do ofiary Auschwitz
Porcelitowa figurka Myszki Mickey, która należała do dziecka zgładzonego w niemieckim obozie Auschwitz, zasiliła prywatną kolekcję artefaktów, jaką opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Prezes fundacji Agnieszka Molenda wyjaśniła, że figurka została odnaleziona po wojnie, podczas prac polowo-leśnych w miejscu, gdzie podczas istnienia obozu Birkenau były wyrzucane przedmioty po ofiarach komór gazowych. To miejsce znajduje się współcześnie poza strefą Muzeum Auschwitz, jest w rękach prywatnych.
Fragmenty murów XVI-wiecznego ratusza i podziemna wystawa nową atrakcją turystyczną w Oświęcimiu
Mury XVI-wiecznego oświęcimskiego ratusza już po konserwacji. Ich fragmenty odkryto podczas przebudowy rynku, znajdują się pod jego płytą, kilka metrów pod poziomem rynku. W przyszłości fragmenty murów będą częścią specjalnej podziemnej wystawy. Przygotuje ją Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Nie ma przełomu w sprawie eksmisji rodziny, która mieszka na dnie powstającego zbiornika Świnna Poręba
W poniedziałek w Urzędzie Gminy Mucharz odbyło się spotkanie starosty i przedstawiciela rodziny, na którym miały zapaść ostateczne decyzje. Te jednak nie zapadły. Rodzina Durdów zgodziła się jedynie na obejrzenie mieszkania komunalnego proponowanego przez gminę.
77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wysoka koło Jordanowa to prawdziwe "Westerplatte południa"
To już 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Walki w rejonie Jordanowa i Wysokiej to ważny punkt Kampanii Wrześniowej, choć nie tak znany jak choćby Westerplatte - przekonują historycy".
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 162
- 163
- 164
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
09:26
Na narty z Oświęcimia? Można się wybrać razem z MOSiR-em
-
09:03
Dyrektor Muzeum Auschwitz: w sposób szczególny chcemy się skupić na ocalałych
-
08:39
Wyjątkowo udany początek ferii na południu Małopolski. Padł rekord!
-
08:12
Dziś konkurs indywidualny w Zakopanem. Paweł Wąsek powalczy o podium. TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW
-
08:05
Kwiaty i kobiety na europejską miarę. Wokół książki "Malarki Powiśla Dąbrowskiego"
-
07:47
Kiedyś był tu słynny hipermarket. Dziś powstaje ogromny apartamentowiec
-
07:25
Coraz mniej tarnowian. Prezydent: kategoria mieszkańca jest dziś abstrakcyjna
-
07:05
Niedziela z mgłami i raczej niską temperaturą. Są kłopoty na lotnisku w Balicach
-
19:05
PŚ w skokach - Polacy na piątym miejscu w Zakopanem, wygrali Austriacy
-
18:01
Szef MON: Polska powinna być transatlantykiem
-
17:10
Luk Perceval o spektaklu "Seks, hajs i głód, kronika rodzinna według Emila Zoli": pytam, jak to możliwe, że żyjemy w takim świecie