Małopolska Zachodnia
W Zatorze niedaleko Oświęcimia ma zostać usypany kopiec niepodległości. WIZUALIZACJE
Kopiec niepodległości ma mieć wysokość czteropiętrowego bloku i może stanąć w pobliżu jednego ze stawów, w których hoduje się znane w całej Polce karpie. Inicjatorzy sypania kopca właśnie załatwiają ostatnie formalności i wiosną przyszłego roku chcą ruszyć z budową.
Oświęcim: kto rozpoznaje mężczyznę mogącego mieć związek z włamaniami? PORTRET PAMIĘCIOWY
W ciągu ostatnich kilku tygodni na terenie Oświęcimia i Brzeszcz doszło do czterech kradzieży z włamaniem do mieszkań: na Osiedlu Chemików, Osiedlu Błonie, Osiedlu Zasole oraz w Brzeszczach. Sprawcy, wykorzystując nieobecność właścicieli w ciągu dnia, skradli z mieszkań pieniądze i biżuterię, a w jednym przypadku laptopa.
Ukazała się monografia oddziału AK Sosienki, walczącego wokół Auschwitz. "Ich dowódca to drugi Pilecki"
Losy oddziału AK Sosienki, który podczas niemieckiej okupacji działał w otoczeniu obozu Auschwitz, przybliża monografia pióra historyka Marcina Dziubka, wydana nakładem oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Memento. Książka „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz. Nowe spojrzenie” miała premierę w niedzielę w podbielskich Kętach.
Śledczy: burmistrz Wadowic nie przekroczył uprawnień przy strajku kobiet
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego. Poseł Józef Brynkus (Kukiz'15) zarzuca mu, że deklarując aprobatę dla wniosków urlopowych pracownic chcących uczestniczyć w strajku kobiet m.in. naruszył apolityczność urzędu.
Płoki koło Trzebini: dorośli zakończyli spór, dzieci wróciły do szkoły
Zakończył się spór w sprawie szkoły podstawowej w Płokach koło Trzebini.
W kościele w Głębowicach odsłonięto polichromię ucznia Jana Matejki
Polichromię, którą w latach 30. minionego stulecia wykonał Adam Giebułtowski, uczeń Jana Matejki, odsłonięto dzięki pracom konserwatorskim w drewnianym kościele w Głębowicach nieopodal Oświęcimia – poinformowała diecezja bielsko-żywiecka.
Wielka awantura o małą szkołę w Płokach koło Trzebini
Uczniowie i rodzice z Płok niedaleko Trzebini zastali w czwartek zamknięte drzwi do szkoły. W nocy zmieniono w niej zamki.
Niepewna przyszłość Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi
Właściciele muzeum zdecydowali, że prezentowana tam wystawa zostanie przewieziona do wesołego miasteczka w Chorzowie. W Zawoi wystawę będzie można oglądać do końca marca przyszłego roku.
W Chrzanowie rusza wielka mikołajkowa zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu
Przed rokiem udało się zebrać trzy tony darów dla bezdomnych kotów i psów. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się dokładnie za miesiąc. W Chrzanowie rusza wielka mikołajkowa zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu. Do 2 grudnia w kilku punktach w mieście można przekazywać karmę a także rzeczy, których chcemy się pozbyć, a mogą pomóc przetrwać zwierzakom zimę.
Groźny incydent na torach koło Oświęcimia. Mężczyzna zasłabł za kierownicą
Do zdarzenia doszło w Jawiszowicach. 56 - letni mieszkaniec Śląska zasłabł za kierownicą i wjechał na torowisko. Pojazd został unieruchomiony. Policjancji dali sygnał maszyniście pociągu relacji Oświęcim - Czechowice Dziedzice i skład został w porę zatrzymany.
Mija rocznica największej masowej egzekucji w KL Auschwitz. 72 lata temu Niemcy rozstrzelali 280 Polaków
28 października 1942 r., przed Ścianą Straceń w Auschwitz, Niemcy rozstrzelali ok. 280 Polaków. Była to największa masowa egzekucja w historii obozu. Według historyka z Muzeum Auschwitz Adama Cyry była ona odwetem za działania ruchu oporu na Lubelszczyźnie. "Ofiarami byli głównie więźniowie przywiezieni (do Auschwitz – PAP) z więzień w Lublinie oraz Radomiu w latach 1941-1942" - poinformował historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Adam Cyra.
Drogowcy w Zatorze w Małopolsce zachodniej oznakowali drogi, które... istnieją tylko na papierze
Na nowym rondzie na drodze krajowej numer 44 Kraków - Oświęcim pojawiły się znaki kierujące na Wadowice i Chrzanów, czyli dwie planowane obwodnice. Znaki ustawiono, choć dróg w rzeczywistości nie ma. Co więcej, do tej pory nie rozpoczęła się budowa żadnej z nich.
Wnętrza 40 baraków w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną oczyszczone z kurzu
Wnętrza 40 baraków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną poddane specjalistycznemu oczyszczeniu, głównie z nagromadzonego w nich kurzu. Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwanie wykonawcy - poinformowała placówka. Muzeum podało, że oczyszczone zostaną wnętrza 26 baraków mieszkalnych i dziewięciu sanitarnych, dwóch kuchni, dwóch łaźni, a także jednego magazynu. Znajdują się one na tzw. odcinku BI. To najstarsza część byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Drogowcy zaskoczyli kierowców. Droga numer 52, łącząca Wadowice z Zakopianką, została zamknięta
Kompletny chaos i korki przez całe wtorkowe popołudnie towarzyszyły kierowcom jadącym z Krakowa do Bielska Białej drogą krajową numer 52. W Barwałdzie Średnim bez ostrzeżenia został zamknięty przejazd kolejowy. Prace prowadzi kolej. Ta droga to jedna z ważniejszych tras w Małopolsce i jej zamknięcie to poważna zmiana organizacji ruchu.
Policja zatrzymała 31 pseudokibiców Unii Oświęcim i Beskidu Andrychów. Kibole pobili się w Kętach
Zatrzymani pseudokibice to uczestnicy bójki, do której doszło w sobotę na ulicach Kęt. Starli się w niej fani dwóch czwartoligowych drużyn przed meczem, do którego miało dojść w Oświęcimiu. Po kilkunastu godzinach policja zatrzymała 31 uczestników zamieszek. Mają od 19 do 29 lat. Są mieszkańcami okolic Oświęcimia i Wadowic. Wśród zatrzymanych jest też czterech obywateli Niemiec.
Wystawa o podobozie Auschwitz III-Monowitz w Brzezince
Wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy budowanych przez Niemców zakładach, można zobaczyć w budynku obsługi zwiedzających obok b. obozu Auschwitz II-Birkenau – podali jej twórcy z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Jak zaktywizować seniorów? Klucze i Chechło zapraszały na SenioRowerowy Weekend
Seniorzy, którzy często jeżdżą na rowerze mogli przypomnieć sobie w sobotę przepisy ruchu drogowego. W Kluczach pod Olkuszem Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zorganizowało SenioRowerowy Weekend, a w jego ramach wykłady, szkolenia i konkursy dla osób 60 plus. W niedzielę podobna akcja odbyła się w Chechle. Akcja SenioRowerowy weekend nieprzypadkowo została zorganizowana w Kluczach i Chechle. W tych dwóch miejscowościach bardzo często dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów.
Dar króla Jana III Sobieskiego dla kaplicy w Kętach odzyskuje blask
Zakończył się pierwszy etap konserwacji kapy liturgicznej, pochodzącej z kaplicy św. Jana Kantego w Kętach. To jedna z najcenniejszych szat w diecezji bielsko-żywieckiej. Według tradycji turecki aksamit na nią ofiarował król Jan III Sobieski – podała diecezja.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 160
- 161
- 162
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
15:08
Podwójne obchody w Wierzchosławicach: "Każdy ma prawo, aby na swój sposób czcić pamięć o premierze Polski"
-
14:16
IMGW ostrzega: gęsta i lokalnie zamarzająca mgła w niemal całym kraju
-
12:28
WYSPY HONGKONGU Chiny, Hongkong, Macau (6)
-
11:35
Japońskie drzeworyty w Krakowie. Wystawa Utamaro w Muzeum Narodowym
-
10:59
Edukatorka seksualna o "Babygirl": "To jest dobry film"
-
10:57
"Dziewczyna z igłą" w kinach – rozmawiamy z reżyserem filmu
-
10:55
„Sztuka pięknego życia” – film napędzany chemią
-
10:50
Wielokulturowa rodzina, czyli "Kraków kolędowe serce świata"
-
10:38
Trwa wyburzanie, będzie budowa. Ciężki sprzęt wyburza 5 kamienic przy ulicy Mazowieckiej w Krakowie
-
10:10
El Sistema, czyli darmowa edukacja muzyczna
-
10:09
Prezydent zawodnikiem numer 1. Andrzej Duda otworzył 11. charytatywny Slalom Maraton w Zakopanem
-
09:26
Na narty z Oświęcimia? Można się wybrać razem z MOSiR-em