Radio Kraków

Małopolska Zachodnia

W Zatorze niedaleko Oświęcimia ma zostać usypany kopiec niepodległości. WIZUALIZACJE

  • date_range 2016-11-10
Kopiec niepodległości ma mieć wysokość czteropiętrowego bloku i może stanąć w pobliżu jednego ze stawów, w których hoduje się znane w całej Polce karpie. Inicjatorzy sypania kopca właśnie załatwiają ostatnie formalności i wiosną przyszłego roku chcą ruszyć z budową.

Oświęcim: kto rozpoznaje mężczyznę mogącego mieć związek z włamaniami? PORTRET PAMIĘCIOWY

  • date_range 2016-11-08
W ciągu ostatnich kilku tygodni na terenie Oświęcimia i Brzeszcz doszło do czterech kradzieży z włamaniem do mieszkań: na Osiedlu Chemików, Osiedlu Błonie, Osiedlu Zasole oraz w Brzeszczach. Sprawcy, wykorzystując nieobecność właścicieli w ciągu dnia, skradli z mieszkań pieniądze i biżuterię, a w jednym przypadku laptopa. 

Ukazała się monografia oddziału AK Sosienki, walczącego wokół Auschwitz. "Ich dowódca to drugi Pilecki"

  • date_range 2016-11-06
Losy oddziału AK Sosienki, który podczas niemieckiej okupacji działał w otoczeniu obozu Auschwitz, przybliża monografia pióra historyka Marcina Dziubka, wydana nakładem oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Memento. Książka „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz. Nowe spojrzenie” miała premierę w niedzielę w podbielskich Kętach.

Śledczy: burmistrz Wadowic nie przekroczył uprawnień przy strajku kobiet

  • date_range 2016-11-04
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego. Poseł Józef Brynkus (Kukiz'15) zarzuca mu, że deklarując aprobatę dla wniosków urlopowych pracownic chcących uczestniczyć w strajku kobiet m.in. naruszył apolityczność urzędu.

Płoki koło Trzebini: dorośli zakończyli spór, dzieci wróciły do szkoły

  • date_range 2016-11-04
Zakończył się spór w sprawie szkoły podstawowej w Płokach koło Trzebini.

W kościele w Głębowicach odsłonięto polichromię ucznia Jana Matejki

  • date_range 2016-11-04
Polichromię, którą w latach 30. minionego stulecia wykonał Adam Giebułtowski, uczeń Jana Matejki, odsłonięto dzięki pracom konserwatorskim w drewnianym kościele w Głębowicach nieopodal Oświęcimia – poinformowała diecezja bielsko-żywiecka.

Wielka awantura o małą szkołę w Płokach koło Trzebini

  • date_range 2016-11-03
Uczniowie i rodzice z Płok niedaleko Trzebini zastali w czwartek zamknięte drzwi do szkoły. W nocy zmieniono w niej zamki.

Niepewna przyszłość Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi

  • date_range 2016-11-02
Właściciele muzeum zdecydowali, że prezentowana tam wystawa zostanie przewieziona do wesołego miasteczka w Chorzowie. W Zawoi wystawę będzie można oglądać do końca marca przyszłego roku.

W Chrzanowie rusza wielka mikołajkowa zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu

  • date_range 2016-11-02
Przed rokiem udało się zebrać trzy tony darów dla bezdomnych kotów i psów. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się dokładnie za miesiąc. W Chrzanowie rusza wielka mikołajkowa zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Oświęcimiu. Do 2 grudnia w kilku punktach w mieście można przekazywać karmę a także rzeczy, których chcemy się pozbyć, a mogą pomóc przetrwać zwierzakom zimę.

Groźny incydent na torach koło Oświęcimia. Mężczyzna zasłabł za kierownicą

  • date_range 2016-11-01
Do zdarzenia doszło w Jawiszowicach. 56 - letni mieszkaniec Śląska zasłabł za kierownicą i wjechał na torowisko. Pojazd został unieruchomiony. Policjancji dali sygnał maszyniście pociągu relacji Oświęcim - Czechowice Dziedzice i skład został w porę zatrzymany.

Mija rocznica największej masowej egzekucji w KL Auschwitz. 72 lata temu Niemcy rozstrzelali 280 Polaków

  • date_range 2016-10-28
28 października 1942 r., przed Ścianą Straceń w Auschwitz, Niemcy rozstrzelali ok. 280 Polaków. Była to największa masowa egzekucja w historii obozu. Według historyka z Muzeum Auschwitz Adama Cyry była ona odwetem za działania ruchu oporu na Lubelszczyźnie. "Ofiarami byli głównie więźniowie przywiezieni (do Auschwitz – PAP) z więzień w Lublinie oraz Radomiu w latach 1941-1942" - poinformował historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Adam Cyra.

Drogowcy w Zatorze w Małopolsce zachodniej oznakowali drogi, które... istnieją tylko na papierze

  • date_range 2016-10-27
Na nowym rondzie na drodze krajowej numer 44 Kraków - Oświęcim pojawiły się znaki kierujące na Wadowice i Chrzanów, czyli dwie planowane obwodnice. Znaki ustawiono, choć dróg w rzeczywistości nie ma. Co więcej, do tej pory nie rozpoczęła się budowa żadnej z nich.

Wnętrza 40 baraków w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną oczyszczone z kurzu

  • date_range 2016-10-27
Wnętrza 40 baraków murowanych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostaną poddane specjalistycznemu oczyszczeniu, głównie z nagromadzonego w nich kurzu. Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwanie wykonawcy - poinformowała placówka. Muzeum podało, że oczyszczone zostaną wnętrza 26 baraków mieszkalnych i dziewięciu sanitarnych, dwóch kuchni, dwóch łaźni, a także jednego magazynu. Znajdują się one na tzw. odcinku BI. To najstarsza część byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Drogowcy zaskoczyli kierowców. Droga numer 52, łącząca Wadowice z Zakopianką, została zamknięta

  • date_range 2016-10-25
Kompletny chaos i korki przez całe wtorkowe popołudnie towarzyszyły kierowcom jadącym z Krakowa do Bielska Białej drogą krajową numer 52. W Barwałdzie Średnim bez ostrzeżenia został zamknięty przejazd kolejowy. Prace prowadzi kolej. Ta droga to jedna z ważniejszych tras w Małopolsce i jej zamknięcie to poważna zmiana organizacji ruchu.

Policja zatrzymała 31 pseudokibiców Unii Oświęcim i Beskidu Andrychów. Kibole pobili się w Kętach

  • date_range 2016-10-24
Zatrzymani pseudokibice to uczestnicy bójki, do której doszło w sobotę na ulicach Kęt. Starli się w niej fani dwóch czwartoligowych drużyn przed meczem, do którego miało dojść w Oświęcimiu. Po kilkunastu godzinach policja zatrzymała 31 uczestników zamieszek. Mają od 19 do 29 lat. Są mieszkańcami okolic Oświęcimia i Wadowic. Wśród zatrzymanych jest też czterech obywateli Niemiec.

Wystawa o podobozie Auschwitz III-Monowitz w Brzezince

  • date_range 2016-10-23
Wystawę poświęconą historii podobozu Monowitz, utworzonego przy budowanych przez Niemców zakładach, można zobaczyć w budynku obsługi zwiedzających obok b. obozu Auschwitz II-Birkenau – podali jej twórcy z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Jak zaktywizować seniorów? Klucze i Chechło zapraszały na SenioRowerowy Weekend

  • date_range 2016-10-22
Seniorzy, którzy często jeżdżą na rowerze mogli przypomnieć sobie w sobotę przepisy ruchu drogowego. W Kluczach pod Olkuszem Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zorganizowało SenioRowerowy Weekend, a w jego ramach wykłady, szkolenia i konkursy dla osób 60 plus. W niedzielę podobna akcja odbyła się w Chechle. Akcja SenioRowerowy weekend nieprzypadkowo została zorganizowana w Kluczach i Chechle. W tych dwóch miejscowościach bardzo często dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów.

Dar króla Jana III Sobieskiego dla kaplicy w Kętach odzyskuje blask

  • date_range 2016-10-21
Zakończył się pierwszy etap konserwacji kapy liturgicznej, pochodzącej z kaplicy św. Jana Kantego w Kętach. To jedna z najcenniejszych szat w diecezji bielsko-żywieckiej. Według tradycji turecki aksamit na nią ofiarował król Jan III Sobieski – podała diecezja.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię