Małopolska Zachodnia
Wadowickie muzeum papieskie otrzymało rzeźbę św. Jana Pawła II
Rzeźbę św. Jana Pawła II- pielgrzyma, który „wychodził naprzeciw sprawom bożym i ludzkim", przekazał w piątek jej twórca prof. Karol Badyna wadowickiemu Muzeum Domu Rodzinnego papieża. „To wielki dar” – powiedział dyrektor placówki ks. Jacek Pietruszka.
Rozpoczął się wywóz odpadów z terenu spalonej hali w Kluczach koło Olkusza
Prawie miesiąc temu doszło tam do pożaru, w którym spłonął magazyn i kilkadziesiąt tysięcy ton śmieci. Na miejscu cały czas zalegają jednak odpady, które się nie spaliły. Z budżetu powiatu przekazano 940 tysięcy złotych na ich wywóz i utylizację.
Kompletnie pijana matka opiekowała się 3-latką. Sprawa trafi do sądu rodzinnego
Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miała kobieta, która miała pod opieką swoją trzyletnią córkę. Mieszkanka Olkusza została zatrzymana przez policję.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska wydała oświadczenie ws. słów dziennikarza TVP
"Pan Adamczyk de facto zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz, lekceważąc cierpienie wszystkich Ofiar tego największego cmentarza w historii naszego narodu" - napisała w oświadczeniu przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Chodzi o wpisy dziennikarza TVP, który na Twiterze zaatakował Władysława Bartoszewskiego.
Akta procesu członków załogi Auschwitz trafiły na listę UNESCO
Akta oraz nagrania magnetofonowe z procesu przeciwko członkom załogi niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, który odbył się przed sądem we Frankfurcie nad Menem, zostały wpisane na światową listę UNESCO "Pamięć Świata". Proces przed sądem przysięgłych we Frankfurcie rozpoczął się 20 grudnia 1963 roku.
Wadowickie muzeum papieskie otrzyma figurę św. Jana Pawła II
Odlaną z brązu figurę Jana Pawła II – "pielgrzyma, który zawsze wychodził naprzeciw sprawom bożym i ludzkim", otrzyma wadowickie Muzeum Domu Rodzinnego papieża – podała w poniedziałek Anna Czajkowska z tej placówki. Autorem jest prof. Karol Badyna.
Nie uda się w tym roku odnowić grobowca Romana Sichrawy
Grób byłego burmistrza Nowego Sącza znajduje się na cmentarzu komunalnym i choć zabytkowy pomnik niszczeje, to jednak na renowację musi jeszcze poczekać.
Kolejki przy składaniu wniosków o zwrot pieniędzy za deputaty węglowe
W Libiążu od tygodnia co rano ustawiają się w długiej kolejce po tym jak Ministerstwo Energii przywróciło możliwość składania wniosków o zwrot pieniędzy za deputaty węglowe.
GOPR uratowało osiem turystek, które zgubiły się na Babiej Górze
Beskidzcy goprowcy uratowali w niedzielę osiem turystek, które zgubiły się w rejonie kopuły Babiej Góry. Jedna z kobiet straciła przytomność. Po sprowadzeniu na dół trafiła w ręce lekarzy pogotowia – podał ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku Tomasz Górny.
Mariusz Szczygieł uhonorowany w Alei Pisarzy w Oświęcimiu
Reporter i pisarz jest trzynastym autorem, który odsłonił tablicę z wybranym przez siebie cytatem. To słowa: "Naucz się pozyskać śmierć do życia, tato".
MIB: budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej uzależniona od dodatkowych środków finansowych
Budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, ujętej w zaktualizowanym rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, jest uzależniona od pozyskania dodatkowych środków finansowych - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz.
27-latek, który podpalił las w Czarnogórze może wrócić do domu. Kolejna rozprawa 6 grudnia
Jest decyzja sądu w Podgoricy w sprawie Małopolanina oskarżonego o podpalenie lasu w Czarnogórze. 27-letni Dawid może wrócić do domu. Kolejne posiedzenie sądu w jego sprawie zaplanowano na 6 grudnia. Powodem jest konieczność przetłumaczenia przez biegłych rozmowy, którą Dawid prowadził z dyspozytorem numeru alarmowego w Czarnogórze.
Marsz Żywych 2018: 12 kwietnia Żydzi i Polacy upamiętnią ofiary Holokaustu
Przyszłoroczny Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z całego świata oraz Polacy upamiętnią ofiary Holokaustu, odbędzie się 12 kwietnia - podali organizatorzy z międzynarodowej organizacji March of the Living. Przyszłoroczna uroczystość odbędzie się w 30. rocznicę pierwszego marszu. Od 1988 r. do teraz uczestniczyło w nich 260 tys. osób z ponad 50 krajów.
75 lat temu Niemcy wykonali największą w Auschwitz masową egzekucję
75 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w KL Auschwitz ok. 280 Polaków. Masowa egzekucja w dniu 28 października 1942 r. była największą w historii obozu – podkreślił historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra. "Egzekucja miała charakter odwetu na więźniach za sabotaż i akcje partyzanckie prowadzone na Lubelszczyźnie, a ofiarami byli głównie więźniowie przywiezieni z więzień w Lublinie oraz Radomiu w latach 1941-1942" – podał Cyra na swym blogu cyra.wblogu.pl.
Policja bada sprawę nielegalnego wysypiska w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego
Zwożone tam ziemia i gruz szkodzą roślinom, zanieczyszczają potok, a do tego brudzą trasę olkuską, która znajduje się w pobliżu. Sprawcy na razie oficjalnie nie zidentyfikowano.
Są pieniądze na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz w Harmężach
Udało się zgromadzić kwotę potrzebną do uratowania wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją owad kołatek. Dezynsekcja zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku – podał o. Piotr Cuber.
Policjanci z Oświęcimia poszukują oszusta. Kto rozpoznaje mężczyznę na zdjęciach z monitoringu?
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują podejrzanego o oszustwo na szkodę jednego z chrzanowskich serwisów komputerowych.
Gmina Klucze podliczyła wydatki związane z akcją strażaków przy pożarze nielegalnego wysypiska
300 tysięcy złotych - tyle gminę Klucze kosztowała walka z nielegalnym wysypiskiem śmieci. Przypomnijmy, w tej małej miejscowości koło Olkusza prywatna firma składowała 5 tysięcy ton odpadów. Na początku października w magazynie z odpadami wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała kilka dni. Dogaszanie zakończyło się dopiero w miniony weekend.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 138
- 139
- 140
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!