Małopolska Zachodnia
"Autor" pseudograffiti na drzwiach i murze kościoła w Brzeszczach został zatrzymany
Policjanci z Brzeszcz sukcesem zakończyli poszukiwania sprawcy naniesienia pseudograffiti na drzwi kościoła oraz słup stanowiący element ogrodzenia Kościoła w Brzeszczach. 24–letni mieszkaniec Brzeszcz, podejrzany o dokonanie tego bulwersującego czynu, został zatrzymany.
Podpalacz z Olkusza znowu w akcji. Podłożył ogień w kolejnych blokach
W Olkuszu doszło do kolejnych podpaleń! Tym razem ogień podłożono w dwóch w blokach na osiedlu Młodych. Spłonęły tablice ogłoszeń zamontowane na klatkach schodowych.
Oświęcimski magistrat wsparł konserwację XIV-w. kaplicy św. Jacka
Samorząd Oświęcimia przekaże 60 tys. zł dotacji salezjanom na prace budowlano-konserwatorskie we wnętrzu XIV-w. kaplicy św. Jacka – podała w piątek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Kaplica jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta.
W niedzielę mieszkańcy Chrzanowa upamiętnili 75. rocznicę likwidacji getta
O 16:30 spotkali się przed tablicą pamiątkową w pobliżu ośrodka kultury. To miejsce, w którym do lat 70. XX wieku stała wielka synagoga. Odmówiona została modlitwa i zapalono znicze. Później w oddziale muzeum Domu Urbańczyka zaprezentowany został tom poezji "Tęsknota za miasteczkiem", pochodzącej z Chrzanowa Maschy Kaleko. To poetka urodzona w rodzinie żydowskiej w 1907 roku. W wieku siedmiu lat, razem z rodziną, wyemigrowała z Polski na początku I wojny światowej.
Oświęcimski szkieletor znika z przestrzeni miasta. ZDJĘCIA
Właśnie rozpoczęła się rozbiórka oświęcimskiego hotelu Glob. To ogromny, opuszczony od wielu lat budynek w pobliżu dworca kolejowego. O tęsknocie mieszkańców trudno jednak mówić. Hotel od prawie 15 lat jest bowiem zamknięty.
Zamek w Oświęcimiu będzie jeszcze bardziej atrakcyjny turystycznie, teraz trwają prace remontowe
W Oświęcimiu rozpoczął się kolejny etap zabezpieczania wzgórza pod zamkiem. Prace są konieczne, bo od powodzi w 2010 roku, skarpa jest niestabilna. Aby zabezpieczyć ziemię przed osuwaniem, zostaną w nią wbite specjalne pale a skarpa zostanie osłonięta siatką. Wkrótce zamek w Oświęcimiu oraz tunele biegnące pod nim staną się atrakcją turystyczną.
Otwarcie północnej obwodnicy Oświęcimia jednak później
O co najmniej tydzień opóźni się otwarcie północnej obwodnicy Oświęcimia - dowiedział się reporter Radia Kraków. Inwestor nie ma jeszcze wszystkich pozwoleń, aby dopuścić drogę do ruchu.
Dyrektor Muzeum Auschwitz o nowelizacji ustawy o IPN: "Ta ustawa musi być czytelna"
- Przepisy muszą być czytelne, zrozumiałe, nie mogą stwarzać problemów interpretacyjnych - mówi w rozmowie z Radiem Kraków dyrektor Muzeum Auschwitz. Piotr Cywiński w ten sposób po raz pierwszy skomentował spór, który od tygodni toczy się wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z przepisami nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent nowelizację podpisał 6 lutego. Zapowiedział wtedy też, że dwa jej zapisy skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Prokuratura sprawdza zawiadomienie NIK w sprawie szpitala w Olkuszu
Inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli chcieli skontrolować olkuski szpital, ale zarząd placówki odmówił przekazania dokumentów. Prezes NIK-u zgłosił sprawę do prokuratury.
Śledztwo ws. wypadku b. premier w fazie końcowej. Nie będzie kolejnej opinii
Śledztwo w sprawie wypadku b. premier Beaty Szydło w Oświęcimiu znajduje się w fazie końcowej, na obecnym etapie nie ma potrzeby pozyskania kolejnej opinii biegłych – poinformowała we wtorek PAP Prokuratura Okręgowa w Krakowie w odpowiedzi na pytania PAP dotyczące etapu postępowania. W śledztwie zachodzi jedynie konieczność odniesienia się biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie do materiałów nadesłanych przez biegłych niemieckich – podała prokuratura.
W Olkuszu dochodzi do seryjnych podpaleń klatek schodowych
W ostatnich tygodniach podpalacze podłożyli ogień w 20 klatkach w kilkunastu blokach. Policja szacuje, że szkody sięgają kilkunastu tysięcy złotych. Śledczym na razie nie udało się ustalić, kto stoi za podpaleniami.
Sądzony w Czarnogórze Dawid Szydło prosi o pomoc ministra Ziobrę
„Moje prawo jako obywatela Rzeczypospolitej Polskiej i Wspólnoty Europejskiej do uczciwego i rzetelnego procesu, zostało złamane. (…) Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o szczególne przyjrzenie się sprawie i osobiste zaangażowanie w mój przypadek” - napisał w liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, Dawid Szydło. Mieszkaniec Chełmka koło Oświęcimia we wtorek po raz kolejny stanął przed sądem w Czarnogórze. Jest oskarżony o celowe podpalenie lasu i sprowadzenia niebezpieczeństwa na zdrowie i życie ludzi. Do wypadku doszło w sierpniu ubiegłego roku. Mężczyźnie grozi do 4 lat więzienia. Termin kolejnej rozprawy odroczono do 5 kwietnia.
Jeszcze w lutym kierowcy pojadą północną obwodnicą Oświęcimia
Jeszcze w lutym kierowcy będą mogli pojechać 5-kilometrową północną obwodnicą Oświęcimia – poinformował w poniedziałek rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Roman Leśniak. Droga wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy między Śląskiem i Krakowem. „Czekamy w tej chwili już tylko na pozwolenie na użytkowanie. Powinniśmy je otrzymać ok. 20-21 lutego” – powiedział rzecznik ZDW.
Dziecięcy pasiak więźniarski z Auschwitz zobaczyć można w Brzeszczach
Pasiak żydowskiego dziecka więzionego w niemieckim obozie Auschwitz zaprezentowała w niedzielę w Brzeszczach Borze Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jak powiedziała jej prezes Agnieszka Molenda, losy małego więźnia są na razie nieznane.
MRO: państwo powinno chronić Miejsca Pamięci przed kampaniami kłamstw
Miejsca Pamięci muszą pozostać przestrzenią wolną od bieżących sporów politycznych, a instytucje państwa powinny aktywnie chronić ich działalność przed kampaniami kłamstw i nienawiści - oświadczyła w niedzielę Międzynarodowa Rada Oświęcimska.
Remont wiaduktu w Trzebini. Zmiana organizacji ruchu
Uwaga, kierowcy! Na wiadukcie wzdłuż ulicy Kościuszki w Trzebini obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Od rana zwężony jest skrajny pas w kierunku Chrzanowa. Jak informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ze względu na szerokość jezdni uda się utrzymać ruch dwukierunkowy.
Oświęcimski Alarm Smogowy prosi prezydenta miasta o pomoc w walce o czyste powietrze
Nowo powołany Oświęcimski Alarm Smogowy bierze się ostro do pracy. Jego przedstawiciele spotkali się właśnie z prezydentem Oświęcimia. Na ręce Janusza Chwieruta złożyli apel o podjęcie skutecznych działań w walce ze smogiem.
Szefowie Senatów Polski i Hiszpanii zwiedzili Muzeum Auschwitz
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Senatu Hiszpanii Pio Garcią-Escudero zwiedzili w piątek były niemiecki obóz Auschwitz. W miejscu, które jest symbolem zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, oddali hołd ofiarom.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 129
- 130
- 131
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
06:46
Uwaga kierowcy: zmiany na ul. Łowińskiego i Kocmyrzowskiej
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 24.01
-
22:05
Chrześcijański antysemityzm. Dwa tysiące lat pogardy, wypędzeń i zbrodni
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. Dziś zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?