Małopolska Zachodnia
Miejsce Auschwitz: międzynarodowy konkurs poświęcony pamięci i odpowiedzialności
Międzynarodowy konkurs „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu” ogłosiły Muzeum Auschwitz wraz z Instytutem Auschwitz-Birkenau. „Chcemy zachęcić do podjęcia lokalnych działań” – powiedziała prezes Instytutu Maria Ossolińska.
Urzędnicy z Chrzanowa znaleźli nietypowy sposób na utylizację dokumentów
Gmina oszczędza, a konie są zdrowsze. Urząd miasta w Chrzanowie oddaje papier z niszczarek do dokumentów pobliskiej stadninie koni. Okazuje się, że ścinki świetnie nadają się do wyścielania boksów. Odpadki papierowe zastępują siano lub słomę, szczególnie w stajniach, w których konie mają uczulenie na kurz.
Szpital Powiatowy w Chrzanowie ma nowy zbiornik na ciekły tlen
Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał 660 tys. zł dotacji i ma nowy zbiornik na ciekły tlen o pojemności 21 ton oraz rozbudowaną instalację do jego transportu. Dzięki inwestycji możliwe jest zabezpieczenie nawet 420 pacjentów wymagających tlenoterapii.
Od 1 lutego małopolskie szpitale będą zmniejszać liczbę łóżek covidowych
Na początek oddziały covidowe zostaną zlikwidowane w Oświęcimiu i Nowym Targu. Ich obowiązki w leczeniu Covid-19 przejmą odpowiednio szpitale w Chrzanowie i Zakopanem.
Za "bałwanka" też można dostać mandat
Policja w Bulowicach koło Andrychowa zatrzymała "bałwanka na czterech kółkach". Chodzi o nieodśnieżony samochód, którym poruszała się młoda mieszkanka Kęt.
Muzeum Auschwitz od 1 lutego będzie otwarte dla zwiedzających
Wejście na teren muzeum będzie możliwe dla grup i osób indywidualnych po rezerwacji kart wstępu w systemie w online.
Śledczy z Oświęcimia badają sprawę znalezionych nad brzegiem rzeki kości
Śledczy badają sprawę kości ludzkich, które nad brzegiem rzeki Macochy w Zaborzu odnalazł mieszkaniec Oświęcimia - przekazał w czwartek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Od poniedziałku czynny nowy przystanek kolejowy w Wadowicach
Od poniedziałku pociągi zatrzymają się na nowym przystanku Wadowice Osiedle Podhalanin. To kolejne zakończone zadanie na trasie kolejowej Wadowice – Andrychów ułatwiające podróże koleją w kierunku Bielska-Białej, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa.
Prezydent: pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie
Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau.
Oświęcimskie Muzeum Pamięci udostępniło wspomnienia świadków wydarzeń stycznia 1945 roku
Wspomnieniami z ostatnich godzinach okupacji niemieckiej i wejścia Armii Czerwonej podzielili się seniorzy z ziemi oświęcimskiej. Ich relacje opisujące wydarzenia z końca stycznia 1945 r. opublikowało w internecie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Tym razem w trybie online
Byłe więźniarki Auschwitz – Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch, prezydent RP Andrzej Duda oraz dyplomaci z Izraela i Rosji zabrali głos podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Z powodu pandemii obchody odbywają się tylko online. 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz przypada - ustanowiony przez ONZ - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Muzeum Auschwitz otrzyma narzędzia do edukacji m.in. przez wirtualne zwiedzanie
Muzeum Auschwitz, Fundacja Auschwitz-Birkenau oraz izraelska firma AppsFlyer ogłosiły we wtorek powstanie programu, którego celem będzie stworzenie rozwiązań technologicznych wspierających wartość edukacyjną zwiedzania miejsce pamięci – podało Muzeum.
Na Babiej Górze przebudziła się orzesznica leszczynowa
Kilka cieplejszych dni przebudziło na Babiej Górze orzesznicę leszczynową, jednego z najmniejszych przedstawicieli popielicowatych w Europie. Babiogórski Park Narodowy opublikował jej zdjęcie. Zdaniem przyrodnika z Parku Macieja Mażula, gryzoń może nie przetrwać zimy.
Los dzieci głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz będzie los dzieci, które zostały do niego deportowane lub w nim się urodziły. Życie straciło ponad 200 tys. spośród nich – Żydów, Polaków, Romów, Białorusinów, Rosjan, Ukraińców.
Oświęcim to kolejne małopolskie miasto, które chce wprowadzić zakaz palenia węglem
W poniedziałek uchwałę intencyjną w tej sprawie poparli radni Oświęcimia. Teraz zostanie ona skierowana do Sejmiku Województwa Małopolskiego, który może taki zakaz wprowadzić na konkretnym terenie. W uchwale zapisano, że w Oświęcimiu od 2033 roku nie będzie można używać paliw stałych do ogrzewania budynków.
Uroczystość ku czci ofiar Holokaustu na odnowionym cmentarzu w Wolbromiu
Na odnowionym cmentarzu w Wolbromiu odbyła się w poniedziałek ceremonia ku czci ofiar Holokaustu. Jak mówił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma miejsce to powinno "łączyć w zadumie nad bestialstwem oprawców" i "łączyć w potępieniu wszystkich zbrodniczych i totalitarnych ideologii".
Wadowice rozpoczęły remont sali ślubów w magistracie
Wadowice rozpoczęły gruntowny remont magistrackiej sali ślubów. Prace potrwają 2 miesiące. Pomieszczenie, które lata świetności ma już dawno za sobą, zmieni się nie do poznania – zapewniła Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego urzędu miejskiego.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński zapowiada dalszą pomoc dla nastolatka z Nigerii
13-letni Omar został właśnie uwolniony z więzienia. Nastolatek trafił tam po wyroku sądu szariatu, który skazał chłopca za użycie w czasie kłótni z kolegą obraźliwych słów pod adresem Allaha. Chłopak był sądzony jak dorosły i miał spędzić w więzieniu 10 lat. W jego obronie w sierpniu stanął dyrektor Muzeum Auschwitz, który w liście do prezydenta Nigerii zaproponował, że sam odbędzie za nastolatka część kary
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 12
- 13
- 14
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?