Małopolska Zachodnia
Oświęcim - tak jak Kraków - będzie miał łąkę kwietną
Łąkę kwietną zasiali u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Chemików harcerze z 17. szczepu "Wicher". Łąka ma 300 metrów kwadratowych i za kilka tygodni zakwitną na niej: wyka, koniczyna, chabry bławatki i ślazówki.
Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci policjanta z Suchej Beskidzkiej
Jak dowiedział się reporter Radia Kraków ciało 35-letniego funkcjonariusza znaleziono w masywie leśnym w okolicach Wadowic. Na miejscu pracują służby.
Ciała dwojga starszych osób znaleziono w Rokowie
Ciała dwojga małżonków zostały znalezione w niedzielę w domu w miejscowości Roków nieopodal Wadowic. To 73-letnia kobieta i o dwa lata starszy mężczyzna – poinformowała Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. Śledczy badają, czy doszło do morderstwa.
W sobotę rozpoczyna się sezon nad Balatonem
Balaton to popularne kąpielisko w dawnym kamieniołomie w centrum Trzebini. W sezonie będzie czynne codziennie od 10.00 do 18.00. A sam ośrodek od 6.00 do 22.00. Bilety wstępu kosztują 3 złote dla dzieci i młodzieży oraz 8 złotych dla osób dorosłych.
Brzeszcze. Policjanci zabezpieczyli amunicję pochodzącą najprawdopodobniej z lat 50
Prawie 200 nabojów /kaliber 5,5 milimetra/ przyniósł na komisariat policji mieszkaniec Brzeszcz koło Oświęcimia.
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut będzie ubiegał się o kolejną kadencję
Janusz Chwierut potwierdził swoją deklarację w rozmowie z Radiem Kraków. Jak tłumaczy, w ostatnich latach udowodnił, że potrafi zarządzać miastem. "Nasze pomysły zmieniamy w rzeczywistość, mamy też drużynę, która świetnie współpracuje i potrafi słuchać mieszkańców" - mówi.
Ponad 15,5 mln zł z funduszy UE na inwestycje w pow. wadowickim
Ponad 15,5 mln z funduszy UE przeznaczy samorząd województwa małopolskiego na rewitalizację terenów sportowo-rekreacyjnych w Wadowicach oraz modernizację szpitala psychiatrycznego w Andrychowie – poinformowały w czwartek służby prasowe urzędu marszałkowskiego. Wartość obu inwestycji to blisko 20 mln zł; zrealizowane mają być do końca 2020 r.
Każdy może podglądać olkuskie pszczoły
Pszczoły kilka dni temu zamieszkały w pięciu ulach ustawionych na dziedzińcu starostwa powiatowego. Olkuski urząd jako pierwszy w Polsce założył swoją pasiekę. Teraz możemy je podglądnąć okiem kamery.
Ojciec zostawił 6-letnią córkę w aucie, by zagrać na automatach
Oświęcimscy policjanci zatrzymali 30-latka, który późnym wieczorem zostawił 6-letnią córkę w samochodzie z włączonym silnikiem, a sam poszedł grać na automatach. Jest podejrzany o narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia – podała we wtorek policja. "Policjanci jednocześnie zlikwidowali samoobsługowy mini-salon gier hazardowych" – podali oświęcimscy policjanci.
Mieszkańcy Brzeszcz znowu wywiesili największą w Polsce biało-czerwoną koszulkę
To talizman, który podobno przynosi szczęście polskiej reprezentacji! Mieszkańcy Brzeszcz koło Oświęcimia na mistrzostwa świata wywiesili na jednym z bloków największą w Polsce biało-czerwoną koszulkę sportową. Zasłania ona okna i balkony na kilku piętrach, ale mieszkańcy są dumni, bo koszulka rozsławia Brzeszcze i pomaga biało-czerwonym wygrywać.
76 lat temu doszło do brawurowej ucieczki więźniów Auschwitz
To była jedna z najbardziej brawurowych ucieczek więźniów w historii niemieckiego obozu Auschwitz. 20 czerwca 1942 r. skradzionym samochodem i w mundurach SS na wolność wydostali się Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i Józef Lempart.
W Chrzanowie dziś dzień techniki kolejowej
Miłośnicy torów i lokomotyw koniecznie odwiedzili w niedzielę starą stację w Chrzanowie. Była tam wystawa taboru kolejowego... można było wejść do kabiny maszynisty a nawet zatrąbić ogromną lokomotywą.
Prawdopodobnie w pierwszy dzień wakacji otwarty zostanie Balaton w Trzebini
To popularne w Małopolsce zachodniej kąpielisko w nieczynnym kamieniołomie przeszło remont. W wodzie zamontowano efektowne, podwieszane baseny, w których kąpiel będzie bezpieczna. Jest też piaszczysta plaża i drewniane leżaki.
"Musimy znaleźć nowy sposób opowiadania tragicznej historii Auschwitz..."
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. Wśród 728 więźniów skierowanych tam 14 czerwca z Tarnowa byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ich deportacji uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Podczas uroczystości 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do obozu, w Bloku 11 - zwanym też blokiem śmierci - otwarto wystawę na temat ruchów oporów działających w niemieckim obozie. A w Oświęcimiu podpisano umowę na powstanie nowego muzeum, poświęconego mieszkańcom ziemi oświęcimskiej, którzy w czasie wojny pomagali więźniom obozu.
Fałszywi wnuczkowie są nadal aktywni. Tym razem w okolicach Chrzanowa
110 tysięcy złotych od dwóch seniorek z okolic Chrzanowa próbowali wyłudzić oszuści działający metodą na wnuczka. Podejrzany telefon w tym tygodniu odebrała 70-latka z Chrzanowa. Kobieta, która przedstawiła się jako mieszkająca za granicą wnuczka, potrzebowała 60 tysięcy złotych, aby uniknąć kary. Seniorka nie dała się oszukać. Zadała kobiecie pytania dotyczące rodziny, na które oszustka nie mogła znać odpowiedzi. Naciągaczka rozłączyła się, a starsza pani o próbie oszustwa powiadomiła policję.
Obchody rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz
- Twórcy niemieckich obozów nie wyplenili nienawiści z serc i akceptowali ogrom zła. Niech to będzie przestrogą - mówił w czwartek biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas mszy św. odprawionej w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Eucharystia zainaugurowała oficjalne odchody 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym obóz zaczął funkcjonować. W mszy św. uczestniczyli m.in. były więzień Auschwitz Ryszard Machulik oraz wicepremier Beata Szydło.
Zatruty dopalaczami 18-latek z Chełmka wyszedł ze szpitala
18-latek z Chełmka koło Oświęcimia, który zatruł się dopalaczami, został już wypisany ze szpitala - informuje Małgorzata Jurecka, rzeczniczka policji w Oświęcimiu.
Zaprezentowano nieznane dokumenty o drugim transporcie do Auschwitz
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau dzień przed rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz zaprezentowała nieznane dotąd dokumenty historyczne. Dwa lata temu przedstawiła listy kolejowe, które dokładnie opisują plan przejazdu pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do Auschwitz. Teraz pokazała dokumenty dotyczące drugiego transportu, który do nowego obozu koncentracyjnego dotarł 20 czerwca 1940 roku z Bochni.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 116
- 117
- 118
- ...
- 222
- 223
- chevron_right
Najnowsze
-
20:01
Klasztorne ogrody w Krakowie będą otwarte dla mieszkańców i turystów
-
18:54
Zaognia się konflikt o szkoły w Wieliczce. Rodzice uczniów jednej z nich chcą referendum
-
18:28
"Ogromna zapaść w rodzicielstwie zastępczym". 1500 dzieci czeka na miejsce w rodzinie zastępczej
-
16:46
Była dyrektorka MOCAK domaga się odszkodowania. Do sądu trafił pozew
-
16:43
Prof. Andrzej Szczerski rekomendowany na dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie
-
16:13
„Weselisko. Od nowa”, czyli bezlitosna diagnoza Polski i Polaków w Teatrze KTO
-
16:03
Nasze drogie śmieci. Będą podwyżki za wywóz odpadów?
-
15:52
Ciężkowice: nietrzeźwy pacjent zaatakował ratowników medycznych
-
14:57
Branża opiekuńczo-medyczna w Małopolsce cierpi na brak pracowników