Małopolska bez smogu 2021
Czym oddychają mieszkańcy Gorlic?
Mieszkańcy Gorlic będą mogli na własne oczy przekonać się jakim powietrzem oddychają. A to za sprawą specjalnej instalacji, która stanęła dziś na gorlickim rynku.
Smog dusi południe Małopolski
W Suchej Beskidzkiej dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad trzykrotnie, w Rabce i Nowym Targu ponad dwukrotnie. Duże przekroczenia norm także w Nowym Sączu i Szczawnicy, niewielkie w Zakopanem i Myślenicach.
Fatalne powietrze w mroźny, poświąteczny poranek w Małopolsce
W Nowym Targu dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są aż czterokrotnie. Dwukrotne przekroczenia w Suchej Beskidzkiej, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Myślenicach i Rabce.
Słaba jakość powietrza. Drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie
Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza - poinformował w czwartek krakowski magistrat, powołując się na Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Kontrole palenisk w Małopolsce w czwartej fali pandemii. Nieliczne gminy używają dronów
W Małopolsce trwają kontrole palenisk domowych w związku z zanieczyszczonym powietrzem. Przedstawiciele gmin zapewniają, że wizyty osobiste odbywają się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, jednak niektórzy mieszkańcy mają obawy. Tylko nieliczne gminy używają dronów.
Podsumowanie kampanii „Małopolska bez smogu” 2021
Od 12 listopada do 20 grudnia w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z województwem małopolskim, przenośne pyłomierze monitorowały jakość powietrza w 6 małopolskich gminach: Mogilanach i Czernichowie (od 12 do 23 listopada) w Czarnym Dunajcu i Nowym Targu (od 24 listopada do północy 6 grudnia) oraz w Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju (od 7 do 20 grudnia).
Małopolskie uzdrowiska - czym oddychają mieszkańcy i turyści w Krynicy-Zdroju i Piwnicznej-Zdroju?
Podsumowanie ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu”
Małopolska bez smogu - debata w Radiu Kraków
Jak przyspieszyć proces wymiany bezklasowych pieców w Małopolsce? Kto zdąży, a kto nie zdąży z likwidacją kopciuchów przed 1 stycznia 2023, czyli dniem wejścia w życie uchwały antysmogowej dla Małopolski? Skąd biorą się tak duże dysproporcje w działaniach na rzecz czystego powietrza poszczególnych gmin naszego regionu? Takie pytania postawiliśmy uczestnikom debaty podsumowującej akcję "Małopolska bez smogu".
Dodatkowe 60 mln zł na wymianę przestarzałych pieców
Zarząd Małopolski podjął we wtorek decyzję o przeznaczeniu dodatkowych ponad 60 mln zł na Program Ochrony Powietrza, w tym na wymianę przestarzałych pieców.
Ciągle niewielu Małopolan wpisało piece do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Minęło pół roku od startu zapisów do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, tymczasem nadal niewielu Małopolan dopełniło tego obowiązku. Ewidencja będzie bazą informacyjną na temat tego, w jaki sposób ogrzewane są budynki w całym kraju. Każdy właściciel nieruchomości musi wpisać do tej nowy bazy, jakim piecem ogrzewa dom. Co jeśli tego nie zrobimy?
Fatalna jakość powietrza w Małopolsce
Najgorzej jest w centrum Krakowa i Oświęcimiu, gdzie dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń przekroczone są ponad trzykrotnie. Niewiele lepiej w pozostałych dzielnicach Krakowa, Zabierzowie i Tarnowie.
Trwają dyskusje wokół najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego
Dokument prezentuje miasta, gdzie prowadzone pomiary pokazują największe zanieczyszczenie powietrza.
Krynica - uzdrowisko z krystalicznym powietrzem
Krynica ostatnim przystankiem w naszej akcji Małopolska bez smogu, w ramach której wraz z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w regionie. Od rana śledzimy wyniki pomiarów mobilnego pyłomierza, który został zainstalowany przy Miejskim Ośrodku Sporu i Rekreacji. I od rana są one bardzo dobre. Co istotne, nie jest to, jak się okazuje wyjątkowa sytuacja. Przekroczenia norm stężenia zanieczyszczeń w perle polskich uzdrowisk zdarzają się bowiem rzadko i nie trwają długo.
Darmowa komunikacja miejska w sobotę w Krakowie i gminach sąsiadujących
Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w sobotę, 11 grudnia, od godz. 00.00 do godz. 24.00, dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Krakowie.
Tarnów: 10 grudnia spotkanie ws. programu Czyste Powietrze. Wnioski złożyło 55 osób
55 osób do tej pory złożyło wnioski do programu Czyste Powietrze w Tarnowie - nabór cały czas trwa i 10 grudnia w mieście odbędzie się spotkanie poświęcone projektowi, które przybliży zasady uczestnictwa w nim.
Mieszkańcy Piwnicznej: "Jest problem, czasem aż siwo od dymu"
Ruszył ostatni, trzeci etap akcji „Małopolska bez smogu”, którą organizuje Radio Kraków wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym oraz EkoMałopolską. Tym razem mobilne pyłomierze zainstalowaliśmy w dwóch sądeckich uzdrowiskach m.in. w Piwnicznej.
Najnowsze
-
13:45
Wielki spór o las przy libiąskim blokowisku. "To nasza wyspa, naturalna bariera"
-
13:36
Ktoś truje psy w gminie Łącko. Lekarka weterynarii: Pilnujcie zwierzaków na spacerach
-
13:24
Branding to nie tylko widoczne elementy. To emocje, skojarzenia i wartości
-
12:58
Tarnowski sąd będzie musiał orzekać w sprawie bpa Andrzeja Jeża. "Nie może unikać rozpoznawania spraw trudnych"
-
12:56
Tydzień Filmu Niemieckiego 2025
-
12:42
Anna Polony skończyła 86 lat
-
12:36
Błogosławionej pamięci Tadeusz Jakubowicz wspominany w Synagodze Tempel
-
12:10
„Nie martwmy się tym, że lewicowy populizm jest słaby, ale tym, że ten prawicowy rośnie w siłę”
-
10:00
Branding to nie tylko widoczne elementy. To emocje, skojarzenia i wartości
-
21:05
Szkolenia profilaktyczne w okresie ferii zimowych 2025r
-
15:05
Rak pęcherza moczowego