Radio Kraków

Łowcy Skarbów

Magiczny Kazimierz

  • date_range 2017-07-27
Czy pamiętacie tych, którzy byli solą Kazimierza? Czy odwiedzacie grób rabina Kalmana Kalonimusa Epsteina? Może warto pochylić się nad losem Henia Gołębiarza? Oderwijcie w końcu czerepy od tych ekraników i kalkulatorków! Tam nie znajdziecie miłości. Gościem "Łowców Skarbów" będzie Pani Wanda Frączek, która opowie o tych, którzy kochali bez pośpiechu, którzy tracili czas i łowili smutki i radości na wędkę wyobraźni. Kiedyś ludzie nie musieli korzystać z wyszukiwarek, żeby się dobrze bawić. O mistycyzmie, kabale, Żydach i Polakach, o wywoływaniu realnych duchów!

Poławiacze muzycznych pereł

  • date_range 2017-06-29
Zapraszamy na ucztę dla melomanów i... oceanologów, może również dla bioakustyków? W tunelu wielkiego akwarium porozmawiamy o koncercie symfonicznym autorstwa Pawła Sydora, kompozytora młodej fali. Poławiaczami muzycznych pereł są Profesor Maciej Negrey oraz Marcin Klejdysz dyrektor Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Będzie muzycznie i onirycznie!

Andrzej Pietrzyk i jego rzeźby

  • date_range 2017-06-22
Bucephalos, koń Aleksandra Wielkiego stanął w najbardziej prestiżowym miejscu Wiednia, na placu św. Michała przed wejściem do Hofburga. Autorem rzeźby jest Polak - Andrzej Pietrzyk - gość w audycji "Łowcy Skarbów". Posłuchaj:

Tajniki Szkoły Ikonograficznej

  • date_range 2017-06-15
W audycji gościmy Annę Gełdon, historyk sztuki, absolwentkę Szkoły Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim, parafiankę krakowskiej cerkwi Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Opowie o swoim ciekawym pomyśle na przenikanie się sztuk i przybliży działalność swojej szkoły. Do skrzyni Łowców Skarbów trafi znowu kilka ikon i ciekawostek... Posłuchajcie:

Sztuka cybernetyczna

  • date_range 2017-06-08
Cybernetyczny rzeźbiarz, zapomniany polski Nam June Paik? Opowiemy o sztuce, która jest aktualna jak żadna inna, ponieważ zmienia się wraz z rozwojem technologii. Do naszego studia zaprosimy tajemniczego robota, który poznał niegdyś pionierskiego "SENSTERA"! Naszymi gośćmi są: Agnieszka Olszewska z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prof. Grzegorz Biliński z Akademii Sztuk Pięknych. Posłuchaj rozmowy:

Teodor Talowski, polski Gaudi

  • date_range 2017-06-01
W audycji o twórczości realisty i fantasty zarazem, polskim Gaudim, człowieku przełomu wieków. Na ławeczce z nami zasiądzie wybitny malarz, esteta, wytrawny gawędziarz i znawca krakowskiej bohemy - Tadeusz Bystrzak. Opowie nam o swojej fascynacji Teodorem Talowskim, bo o nim tu mowa, architekcie jakich mało!

Tajemnice ikon

  • date_range 2017-05-26
Ruszamy na poszukiwania osób, które potrafią, no właśnie, "pisać" czy "malować" ikony? Zajrzymy do warsztatu, pracowni ikonograficznej. Zdobędziemy tajne adresy najlepszych artystów. Będziemy toczyć spór w obronie świętych obrazów i przeciwko nim. Gościem specjalnym jest Wioletta Motaska. Posłuchaj:

Nieznana sztuka romskich artystów

  • date_range 2017-05-18
Do naszej skrzyni wkładamy pierwsze klejnoty - tym razem niezaginione obrazy, rzeźby, instalacje artystów romskich. Udowodnimy, że Cyganie to nie tylko muzykalni ludzie. Gościem specjalnym jest Agnieszka Caban doktorantka UMCS w Lublinie, bardzo aktywna romska działaczka, wiceprezes Stowarzyszenia "Romano Waśt" redaktor „Kwartalnika Romskiego” i czasopisma internetowego „kulturaenter.pl”, wreszcie wspaniała Cyganka z Lublina! Poszukujemy też osób, które posiadają lub tworzą bengoro, kokało i truszuł bałenca.

W poszukiwaniu zaginionych dzieł sztuki

  • date_range 2017-05-12
W pierwszej audycji wyślemy list gończy za obrazem "Walka karnawału z postem" Pietera Breughla Młodszego, który wywieziono z Krakowa podczas okupacji. Zastanowimy się, gdzie mógł się podziać. Wyjaśnimy też pewne nieporozumienie, które wyniknęły z błędnej atrybucji tego dzieła. Skontaktujemy się w tej sprawie z pewnym tajemniczym gościem, któremu leży na sercu ten dotkliwy brak. Posłuchaj:

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię