Łowcy Skarbów
Magiczny Kazimierz
Czy pamiętacie tych, którzy byli solą Kazimierza? Czy odwiedzacie grób rabina Kalmana Kalonimusa Epsteina? Może warto pochylić się nad losem Henia Gołębiarza? Oderwijcie w końcu czerepy od tych ekraników i kalkulatorków! Tam nie znajdziecie miłości. Gościem "Łowców Skarbów" będzie Pani Wanda Frączek, która opowie o tych, którzy kochali bez pośpiechu, którzy tracili czas i łowili smutki i radości na wędkę wyobraźni. Kiedyś ludzie nie musieli korzystać z wyszukiwarek, żeby się dobrze bawić. O mistycyzmie, kabale, Żydach i Polakach, o wywoływaniu realnych duchów!
Poławiacze muzycznych pereł
Zapraszamy na ucztę dla melomanów i... oceanologów, może również dla bioakustyków? W tunelu wielkiego akwarium porozmawiamy o koncercie symfonicznym autorstwa Pawła Sydora, kompozytora młodej fali. Poławiaczami muzycznych pereł są Profesor Maciej Negrey oraz Marcin Klejdysz dyrektor Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Będzie muzycznie i onirycznie!
Andrzej Pietrzyk i jego rzeźby
Bucephalos, koń Aleksandra Wielkiego stanął w najbardziej prestiżowym miejscu Wiednia, na placu św. Michała przed wejściem do Hofburga. Autorem rzeźby jest Polak - Andrzej Pietrzyk - gość w audycji "Łowcy Skarbów". Posłuchaj:
Tajniki Szkoły Ikonograficznej
W audycji gościmy Annę Gełdon, historyk sztuki, absolwentkę Szkoły Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim, parafiankę krakowskiej cerkwi Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Opowie o swoim ciekawym pomyśle na przenikanie się sztuk i przybliży działalność swojej szkoły. Do skrzyni Łowców Skarbów trafi znowu kilka ikon i ciekawostek... Posłuchajcie:
Sztuka cybernetyczna
Cybernetyczny rzeźbiarz, zapomniany polski Nam June Paik? Opowiemy o sztuce, która jest aktualna jak żadna inna, ponieważ zmienia się wraz z rozwojem technologii. Do naszego studia zaprosimy tajemniczego robota, który poznał niegdyś pionierskiego "SENSTERA"! Naszymi gośćmi są: Agnieszka Olszewska z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz prof. Grzegorz Biliński z Akademii Sztuk Pięknych. Posłuchaj rozmowy:
Teodor Talowski, polski Gaudi
W audycji o twórczości realisty i fantasty zarazem, polskim Gaudim, człowieku przełomu wieków. Na ławeczce z nami zasiądzie wybitny malarz, esteta, wytrawny gawędziarz i znawca krakowskiej bohemy - Tadeusz Bystrzak. Opowie nam o swojej fascynacji Teodorem Talowskim, bo o nim tu mowa, architekcie jakich mało!
Tajemnice ikon
Ruszamy na poszukiwania osób, które potrafią, no właśnie, "pisać" czy "malować" ikony? Zajrzymy do warsztatu, pracowni ikonograficznej. Zdobędziemy tajne adresy najlepszych artystów. Będziemy toczyć spór w obronie świętych obrazów i przeciwko nim. Gościem specjalnym jest Wioletta Motaska. Posłuchaj:
Nieznana sztuka romskich artystów
Do naszej skrzyni wkładamy pierwsze klejnoty - tym razem niezaginione obrazy, rzeźby, instalacje artystów romskich. Udowodnimy, że Cyganie to nie tylko muzykalni ludzie. Gościem specjalnym jest Agnieszka Caban doktorantka UMCS w Lublinie, bardzo aktywna romska działaczka, wiceprezes Stowarzyszenia "Romano Waśt" redaktor „Kwartalnika Romskiego” i czasopisma internetowego „kulturaenter.pl”, wreszcie wspaniała Cyganka z Lublina! Poszukujemy też osób, które posiadają lub tworzą bengoro, kokało i truszuł bałenca.
W poszukiwaniu zaginionych dzieł sztuki
W pierwszej audycji wyślemy list gończy za obrazem "Walka karnawału z postem" Pietera Breughla Młodszego, który wywieziono z Krakowa podczas okupacji. Zastanowimy się, gdzie mógł się podziać. Wyjaśnimy też pewne nieporozumienie, które wyniknęły z błędnej atrybucji tego dzieła. Skontaktujemy się w tej sprawie z pewnym tajemniczym gościem, któremu leży na sercu ten dotkliwy brak. Posłuchaj:
Najnowsze
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
13:53
To może być hit turystyczny Chrzanowa. "Czegoś takiego jeszcze u nas nie było"
-
13:33
Złodziej, który okradał kościoły, wpadł w ręce policji, bo... utknął w rowie
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!