Łowcy Skarbów
O Iraku w Łowcach Skarbów
„Irak to latarnia Wschodu, źrenica ziemi i jej serce” pisał arabski historyk Al-Masudi żyjący w X w.. Przepływa tu rzeka Tygrys, której źródła biorą początek w górach Taurusu w Turcji, łącząc się na południu z Eufratem. Ta trudno doświadczana ziemia tzw. Żyznego Półksiężyca to kolebka cywilizacji z wielkimi miastami Sumeru, Akadu, Asyrii, Babilonu, Elamu. Al.-Dżazira po arabsku znaczy wyspa. Jak tzw. "misja stabilizacyjna" trwająca od 2003 roku wpłynęła na stan zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? Czy w ogóle mamy jakieś wiarygodne dane dotyczące strat poniesionych w wyniku działań wojennych? O tym rozmawiamy z moim gościem Tytusem Ferencem, znawcą Iraku.
Aleksander Pieniak gościem w audycji "Łowcy Skarbów"
Z wielce tajemniczym artystą plastykiem Aleksandrem Pieniakiem, zapędzimy się do Zurychu. Podczas spaceru po ulicy Grodzkiej, obiecał zabrać nas do "Cabaret Voltaire". Czy Tristan Tzara i bracia Janco będą mówić symultanicznym wierszem po rumuńsku? André Breton uznał, że DADA to stan umysłu, przeciwko wojnie i na złość mieszczuchowi. Każdy może być artystą od kiedy Marcel Duchamp wykonał swoje pierwsze ready-made (gotowy przedmiot) w 1913 roku. Oczywiście ten najsławniejszy to pisuar wystawiony jako fontanna w 1917 roku na wystawie Salonu Artystów Niezależnych w Nowym Jorku. Nie wyrzucajmy zatem starych sprzętów, pochylmy się nad ich bezużytecznością, może do nas przemówią głosem Kurta Schwittersa zza grobu! Powiemy o collage'u, assemblage'u jako o drwinie z porządku salonu. Zapraszamy!
Szlakiem dawnych Himalajskich Księstw Buddyjskich
Dr Piotr Staszak, specjalista pediatra, wicedyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, szlakiem dawnych Himalajskich Księstw Buddyjskich. Wąskotorowa kolejka z Kalki do Shimli wije się, przejeżdża strome wiadukty, aż strach spojrzeć w dół. O legendarnym księstwie w wysokich Himalajach słyszeli już Ptolemeusz i Herodot. Najwyższe góry świata w początkach XX wieku były jeszcze terra incognita dla europejskich poszukiwaczy przygód. Om mani padme hum… to mantra współczucia - Bodhisattwy – przebudzonego dobra. Kinnaur, Spiti -Tabo, Dhankar, Lalung ,Ki... Nauczmy się od tych, co wysoko latają...
O braterstwie polsko-węgierskim
Pani dr hab. Adrienne Körmendy , historyk mediewista, konsul Węgier opowie o stosunkach naszego braterstwa, polsko-węgierskiego. I do szabli i do szklanki mamy talent niezaprzeczalnie. O malarstwie historycznym, romantycznym toposie... mocy języka węgierskiego, który chyba każdemu Polakowi poprawia humor. Zapraszamy!
Łowcy Skarbów o Józefie Czapskim
Józef Czapski, przemilczany świadek Katynia, tytan pracy, malarz, pisarz, filozof. O festiwalu jego imienia, odkrywaniu Norwida i trwającym w duszy polskiej romantyzmie rozmawiamy z panią Elżbietą Skoczek. Zapraszamy także do odwiedzin Pawilonu Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego w Krakowie.
Atka Brożek gościem Radia Kraków
Do skrzyni wkładamy szczerość i mocne wyznania o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Postacie z książek naszego gościa - Atki Brożek - zmagają się z bólem, lękiem i maniakalnym pragnieniem "wszystkiego". Współczesna psychiatria odchodzi od jednoznacznego nazywania, znajdując bardziej humanistyczne podejście do człowieka. Leki przeciwdepresyjne oraz neuroleptyki są potrzebne, ale sprawa jest bardziej skomplikowana... bo człowiek wymyka się jednoznacznej diagnozie. O potrzebie "Pewności", o wielkiej i uzdrawiającej sile miłości i piękna, mówi nasza krakowska pisarka, kulturoznawczyni i bardzo subtelna kobieta. Zapraszamy!
Kim naprawdę była Rachela... z "Wesela"?
Wszystkie Rachele świata łączcie się! Zapraszamy do wysłuchania audycji o Perel, dla rodziny Pepie, po I wojnie - Józefie Singer. Walczymy z plotką pewnego Boya, który rozpuścił nieprawdziwe informacje o pierwowzorze Racheli z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Posłuchajcie rozmowy z prof. Franciszkiem Ziejką:
Wyprawa z "szalonym Łasutem"
David Łasut ze swoimi gośćmi zaprasza na podróż do Tunezji. W audycji pytamy m.in. o Muzeum Bardo. Co się w nim znajduje? Jakie skarby kryje miejsce, które rozsławił niestety rozlew krwi? Posłuchajcie:
Łowcy Skarbów z młodym Weissem i podszytym wiatrem Przybyszewskim... spacerują po Krakowie
Pani Zofia Weiss, wnuczka wspaniałego malarza doby ekspresjonizmu i symbolizmu jest gościem Radia Kraków. O mniej znanych latach życia tego malarza spędzonych w Paryżu, Mediolanie, Rzymie. O dekadencji i ciemnych zaułkach ducha epoki! Posłuchajcie audycji:
Spotkanie z krakowskim przewodnikiem Michałem Sasadeuszem
W Łowcach Skarbów spotkanie z przewodnikiem, który stosuje alternatywne metody poznawania Krakowa. O tym, jak opowiadać o historii Grodu Kraka, co należy wytłumaczyć turystom i czego nie wolno pokazywać. O tym, że diabeł tkwi w szczególe, o Kazimierzowskich mezuzach i podgórskim pałacyku Kryształ będzie opowiadał Michał Sasadeusz, wielki pasjonat i miłośnik "nieutartych ścieżek"(zwłaszcza podgórskich)!
Poszukujemy źródeł tragedii greckiej
Nasza skrzynia, a jak niektórzy złośliwi twierdzą trumienka (ze względu na dźwięk w czołówce), stanie się bramą do zaświatów. Niczym Demeter swojej córki Kory, poszukiwać będę śladów Misteriów Eleuzyjskich i Orfickich. Nie obejdzie się bez wizyty w Adytonie u Pytii Delfickiej. Wybierzemy się na poszukiwania źródeł tragedii greckiej. Towarzyszy nam mądry głos założyciela O.P.T. Gardzienice, Pana Włodzimierza Staniewskiego.
Łowcy Skarbów na 40-leciu Teatru Gardzienice
Zapraszam na "Wesele" w Gardzienicach! A raczej na poprawiny. Od czwartku 28 września do niedzieli 1 października trwały obchody 40-lecia Gardzienic w ramach Festiwalu Teatrów Błądzących. Cztery dni maratonu teatralnego, rozmów w kuluarach w otoczeniu pachnących tymiankiem łęgów (właśnie były zbiory tegoż zioła) i starych drzew pałacowego parku. Po premierze przedstawienia pt. "Wesele" (Wyspiański - Malczewski - Konieczny) rozmawiamy z twórcą koncepcji "Ekologii teatru" i założycielem Gardzienic, erudytą i "autorem dzieł scenicznych" - Panem Włodzimierzem Staniewskim.... Uwaga! Uczta nie tylko dla koneserów i miłośników teatru - wszyscy nowożeńcy powinni być zainteresowani. Posłuchajcie bracia miła!
Zjednoczone Emiraty Arabskie - smak i zapach Orientu
Już dziś staniemy ze słońcem Dubaju twarzą w twarz! W studio odbiciem tego słońca będzie Pan Michał Sakowicz, który mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nasz gość przybliży nam wszystkim różnice kulturowe pomiędzy światem muzułmańskim i chrześcijańskim, zapozna ze smakiem i zapachem Orientu. A przy tym sensualna muzyka z beduińskich baśni okrasi cudne opowieści!
O ludzkim ciele
W audycji perorujemy o ludzkim ciele. Akt a golizna, rajska miłosna ekskursja czy nieprzyzwoite zachcianki? Gdzie podział się Lucas Cranach Starszy z Pałacu Branickich i dlaczego Adolf Hitler obok kominka powiesił "Wenus z Amorem" Parisa Bordone z Muzeum Narodowego w Warszawie. Posłuchajcie!
Poszukiwanie prawdy w muzyce
Dzisiaj lider multistylowej kapeli Mitomani opowie o tym jak niestrudzenie poszukuje prawdy w muzyce. Dlaczego bycie autentycznym jest takie istotne? Prawdziwy artysta a szalbierz, prawdziwa "love" a udawane natchnienie... W audycji bardzo ostro o bladze i muzycznych biznesmenach. Posłuchaj:
Łowcy Skarbów w Siedmiogrodzie
Na wyjazd do Siedmiogrodu, Transylwanii, a zwłaszcza do Sigishoary. To naprawdę nie tak daleko jest. Odległość drogowa wynosi około 830 km z Krakowa. Można podzielić drogę na etapy. Zachęcam do podróży autem. Balneoterapia, czysta woda źródlana, rzeka Argeș i jej dopływ, o którym było głośno we filmie Francisa Forda Coppoli.
Jeszcze o Teodorze Talowskim
W audycji "Łowcy Skarbów" kontynuujemy wątek twórczości znakomitego architekta Teodora Talowskiego, który podjęliśmy dwa miesiące temu. Tadeusz Bystrzak będzie uczulał na popełniane w materii zabytkowych kamienic błędy, ale też opowie o Talowskim trochę mniej znanym. Jak zwykle zachęcamy do pieszych wędrówek po Krakowie i nakłaniamy do czynnego udziału w społecznym życiu Grodu Kraka.
Najnowsze
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
13:53
To może być hit turystyczny Chrzanowa. "Czegoś takiego jeszcze u nas nie było"
-
13:33
Złodziej, który okradał kościoły, wpadł w ręce policji, bo... utknął w rowie
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!