Łowcy Skarbów
Panoptikum domowe
W kuferku łowieckim wiele nowych przedmiotów i to osobliwych, dziwacznych, cudnych, zaskakujących, egzotycznych, wykwintnych, wymyślnych, rzadkich precjozów i anielskich włosów. Panoptikum, gabinet osobliwości... Czy stworzenie takiego pokoju, kunstkamery czy nawet małej gablotki jest dzisiaj w modzie? Na to i na inne bardzo skomplikowane pytania odpowiadał będzie Mateusz Okoński, artysta rzeźbiarz, kurator wizjoner, kolekcjoner przedmiotów osobliwych, w tym również znawca barokowych marności. Łowcy Skarbów, środa, godz. 18:30. Zapraszamy!
Interior design
W Łowcach Skarbów dla wszystkich Homo Esteticusów wielka uczta, można śmiało powiedzieć smakołyki jak w Le Festine de Babette. Nie będziemy jeść potraw a smakować przedmioty i przestrzenie, które kreuje historyk sztuki i projektantka wnętrz Katarzyna Sosenko. Chcecie urządzać się w najlepszym guście? To audycja dla Was. Amber Chamber, Blue Velvet, modern design i wiele innych wnętrzarskich cymesików. Antykwariuszu nowej ery przybywaj!!!
Ekologia a sztuka
Ekologia i sztuka, czy te dwa pojęcia mają ze sobą coś wspólnego, jedno i drugie bowiem jest bardzo pojemne i może pomieścić niezliczoną ilość wątków. Jak wygląda świadomość ekologiczna Polaków? Czy w ogóle interesują się środowiskiem naturalnym i jego przyszłość leży im na sercu? Ekologia to też sposób życia, pewna ścieżka i filozofia. Marta i Piotr Błachutowie postawili swój pierwszy krok na tej drodze ponad dwadzieścia lat temu. Proszę sobie przypomnieć, czy w Krakowie istniały miejsca na początku lat dwutysięcznych, gdzie można było zakupić np. garam masalę i inne mieszanki przypraw. Takie miejsce przyciągało osoby ze świata sztuki, które szukają kuchni pełnej zapachu, smaku i koloru, zmysłowej, wysmakowanej, często wegetariańskiej, wegańskiej. Z Piotrem Błachutem, rysownikiem, projektantem designu naturalnego, jednym z pierwszych propagatorów zdrowej żywności rozmawiamy w Łowcach Skarbów. Jak zawsze - środa, godzina 18:30. Zapraszamy!
Wystawa Jacka Marii Stokłosy
Któż nie chciałby przenieść się choć na chwilę do czasów za którymi tęskni? Pomimo tego, iż wiało ustrojowym, siermiężnym wiatrem totalitaryzmu, to wbrew wszystkiemu, a właśnie może dla tego wszystkiego, w PRL-u ludzie tworzyli grupy kreatywnej wymiany myśli. Piwnica w Pałacu Krzysztofory i galeria funkcjonująca tam od 1957 roku, były miejscem działania awangardy, o której pamięć nigdy nie zaginie... dopóki będzie też istniała dokumentacja artysty Jacka Marii Stokłosy. 6 listopada huczne otwarcie wystawy w Galerii Starmach w Podgórzu (18:00) "JACEK MARIA STOKŁOSA. GALERIA KRZYSZTOFORY". Z Robertem Domżalskim, kuratorem wystawy oraz z autorem co najmniej kilku tysięcy zdjęć ze złotych czasów Drugiej Grupy Krakowskiej rozmawiamy o 18:30 w "Łowcach Skarbów". Zapraszamy!
Salomea, jaśniejąca w Krakowie i Skale klaryska
Błogosławiona Salomea, pierwsza klaryska, upamiętniona w Grodzisku koło Skały przez księdza Sebastiana Piskorskiego wspaniałym barokowym założeniem krajobrazowo-architektonicznym. O tej wybitnej klarysce opowie siostra Elżbieta Sander OSC ze zgromadzenia krakowskiego, moim gościem będzie też ksiądz Stanisław Langner, który zachęci Państwa do odwiedzenia tego niesamowitego pomnika, szalonej miłości do Boga i do sztuki. 18:30
Aleksander Ubeleski, zapomniany malarz polskiego pochodzenia
Przebiegnijmy przez Salę Lustrzaną pałacu wersalskiego, znajdźmy się przed budynkami królewskiej menażerii, dajmy się porwać na Parnas sztuki baroku francuskiego!
Naszym przewodnikiem będzie malarz polskiego pochodzenia, który potrafił zaspokoić wybredne gusta Króla Słońce - Ludwika XIV. Środowa audycja poświęcona jest "Le Grande œuvres d’Alexandre Ubeleski" (1649/1651– 1718), opus magnum naszego d'Alexandre le Grand wśród malarzy. Z mroków zapomnienia w trzechsetną rocznicę jego śmierci, wydobędzie wysmakowane działa pani Barbara Hryszko – doktor historii sztuki, stypendystka Rządu Francuskiego i autorka znakomitej książki, która pozwoli Państwu zapoznać się z tym zapomnianym wybitnym artystą! UWAGA RARYTAS!
Wycinanki polskie Alicji Białej
Niczym jarzeniówka nad kuchennym blatem, Polska, tak jak szczypiórek na twarożku ze wsi, Polska, to miejsce MAZEPOWE, lśniące wiślaną rybką, imperium chaosu i katolickiej frazy, Polska. Marcin Świetlicki wydał tomik Polska, do którego zilustrowania wykorzystano kolaże Alicji Białej, będące surrealistycznym komentarzem do "wiązanki pieśni patriotycznych". Prace bardzo młodej, urodzonej w latach dziewięćdziesiątych artystki można zobaczyć październikowa i listopadową porą w Bibliotece Mocaku. Wernisaż już w najbliższy piątek 5 października o godzinie 18. "Podczas wernisażu można będzie włączyć się w również w akcję Polska bez obrazy, zainaugurowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach tego przedsięwzięcia trzy oryginalne prace Alicji Białej oraz tomik Marcina Świetlickiego będą wypożyczane na kilka dni osobom zainteresowanym doświadczeniem sztuki w sferze prywatnej". Peregrynację dzieł sztuki zapowie już kuratorka wystawy Pani Magdalena Mazik. Tak, będzie można je wypożyczyć!
Akwaforta - niedoceniana?
Acquaforte, mocna woda, a raczej kwas, który wytrawia blachę miedzianą lub cynkową. Technika graficzna zwana akwafortą jest bardzo trudna i pracochłonna. To jednak nie wszystko... akwatinta, mezzotinta, odprysk, staloryt, sucha igła, cerografia, litografia, druk sitowy serigrafia. W programie naszym skarbem będzie grafika warsztatowa, bardzo w Polsce niedoceniana, pomimo tego, że obecna na Akademiach Sztuk Pięknych. Jej wysmakowane piękno trzeba rozpoznać i docenić. O pracy grafika i meandrach warsztatowych opowie nam malarka, zajmująca się tworzeniem grafik niczym Goya i Picasso...Iwona Ornatowska - Semkowicz. Środa, 18:30. Zapraszamy!
Jedziemy do Nowej Huty
Nie tak dawno chodziliśmy po ścieżynach Zwierzynieckich, teraz dla odmiany pojedziemy tramwajem nr 44 do Nowej Huty. Postaramy się nakreślić specyfikę jej wyjątkowej estetyki, myśląc o świetlanej przyszłości w blasku odtworzonych neonów. Tym razem w studiu Radia Kraków gościliśmy sic! polityków. Nie będziemy debatować, a błyszczeć wiedzą o rewitalizacji tej bardzo "rokującej" dzielnicy Krakowa. Pan Łukasz Gibała, Pan Grzegorz Gorczyca i moja skromna, pochylona nad mikrofonem postać. Zapraszam - Agnieszka Szablewska.
Psi skarb a psia natura
Najpiękniejszy skarb jaki był w programie - czarna Stella. O tym jak poznawać psa, jak go zrozumieć i zaakceptować jego psią naturę, rozmawiamy z panią Barbarą Olewnik, trenerką behawioralną.
Wielki Zderzacz Hadronów vs. krakowski Solaris
Promieniowanie elektromagnetyczne to medium do stworzenia pracy konceptualnej naszych gości. Wielki Zderzacz Hadronów w CERN pod Genewą contra synchrotron o krakowsko brzmiącej nazwie Solaris. Prof. Marek Stankiewicz i twórcy Sztuki/Nauki w Radio Kraków.
Marek Olma o pracy z perkusją
O dolach i niedolach pracy z najstarszym instrumentem świata opowiadał będzie Marek Olma, krakowski perkusista, wibrafonista, multistylowy perkusjonista.
Bogusz Salwiński, artysta rzeźbiarz, sztukmistrz jakich mało
W "Łowcach Skarbów" weźmiemy profesora ASP na spytki i przesłuchamy pod kątem specyfiki rzeźbiarskiej profesji. Spróbujemy się dowiedzieć, ile tkwi w Boguszu Salwińskim Mariana Koniecznego i dlaczego tak dobrze rysuje?Jakie cechy musi posiadać osoba, która marzy o karierze Michała Anioła i Berniniego? Zapraszamy w środę o godz. 18:30.
Krzysztof Stawowy przed premierą Goulda w Narodowym Starym Teatrze
Glenn Gould i jest good! Bach to zjawisko, które wysłano w kosmos, Mont Blanc talentu i pytanie boskie to, diabelskie czy ludzkie? Czy Bach bawi się Gouldem czy Gould Bachem? A może oboje są tylko marionetkami? Kto jest wielkim lalkarzem? Gdzie, do stu tysięcy połamanych budek suflera, podział się Doktor Faustus? Adam Walny jest wybitnym twórcą lalek i reżyserem monodramu, pt. "Gould", którego premiera odbędzie się już w najbliższą sobotę w Narodowym Starym Teatrze. Stworzył maszynerię i lalkę jakich świat nie widział!
Zaprosiliśmy Pana Krzysztofa Stawowego, odtwórcę ról wielu w tym przedstawieniu; wspaniałego, krakowskiego aktora tuż przed pierwszym wykonaniem Goulda do naszego programu. Czy wszystko nam wyśpiewa? Może wygra? Słuchajcie w środę o godz. 18:30.
Kresy i ich mieszkańcy
Okazuje się, że Kresy to obszar bardziej rozbudowany niż nam się wydaje. Polaków można spotkać wszędzie, podróżujemy, emigrujemy, jest nas dość dużo... Czy wiecie jednak, że końcem XVIII w. i na początku wieku XIX sprowadzono na Bukowinę w Rumunii polskich górników do budowy kopalni soli? Jeśli zawitamy do polskich wsi rumuńskich jak Kaczyka, Plesza, Nowy Soloniec to możemy być zaskoczeni archaizmem polskiej mowy, która przetrwała w tych malowniczych miejscowościach. Połączymy się też z Polką, która pochodzi z mołdawskiego Raszkowa. W studiu zawita pan Jan Bereza, podróżnik i publicysta, żeby podzielić się z nami swoją wzruszającą opowieścią...
Armenia, góra Masis i mroczna historia Chor Wirap
Jak wygląda topos góry Masis, czyli bardzo ważnego dla Ormian Araratu? Czy Ormianie uważają się za potomków Noego? Sobór katedralny w Eczmiadzynie można porównać z Katedrą Gnieźnieńską? Czy Ormianie są religijni? W jakim stanie zachowały się wspaniałe kościoły Armenii z V, VI i VII wieku? Będzie mowa też o Chor Wirap – klasztorze, w którym był więziony Grzegorz Oświeciciel przez okrutnego króla Tirydatesa III. Król ten prześladował pobożne dziewice, w związku z czym dostał obłędu. Wszystko się dobrze skończyło, władca wyzdrowiał dzięki świętemu Grzegorzowi i ustanowił chrześcijaństwo religią państwową. Naszym gościem jest pan dr Jakub Osiecki, wybitny armenista. Środa, godz. 18:30 - zapraszamy!
O święcie Purim i królowej Esterze
Obraz malarki Artemizji Gentileschi ilustruje biblijne wydarzenie z Księgi Estery. Artystka namalowała portret pięknej Żydówki, omdlewającej przed tronem króla Persów Aswerusa. Władca pokazany jest podczas gwałtownego zerwania się czy podniesienia z królewskiego siedziska, zgodnie z tekstem Septuaginty. Rzecz dziś nie o malarstwie barokowym, lecz o narodzie, który uratowała zacna Estera przed zagładą. Wspomnimy też o Święcie Purim (Święto Losów), które upamiętnia zwycięstwo nad złym urzędnikiem Hamanem. Wszystko okrasimy apetycznymi szmoncesami, zajadając się "uszami Hamana" i rozmawiając o tęsknocie za Polskim Chasydem. Naszym gościem był pan Tomasz Małodobry, który zachęcał do poznawania religii i kultury judaistycznej. Może warto zapisać się na lekcje hebrajskiego?
Wino - napój bogów
Jakie moce kryją się w napoju, którego produkcja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco? Dlaczego Rzymianie całowali swoje kobiety w usta na powitanie (nie chodzi o uczucia)? Starożytni widzieli w winie boga, chrześcijanie także widzą w winie Boga. Mało tego, spożywają tego Boga! Temat kulturoznawczy, zachęcający do smakowania i umiaru, nie do opilstwa. Z Panem Mikołajem Makłowiczem, znawcą "winnego" archipelagu, porozmawiamy o szczepach znanych jeszcze przed naszą erą, o zamiłowaniu Polaków do pewnych smaków...i o koneserskich ścieżkach etnomaniaków, coraz bardziej przetartych. Cieszymy się, że z końcem karnawału (już za tydzień) możemy zaprosić do studia dionizyjskiego ducha wina!
Najnowsze
-
07:21
Czy mężczyźni i kobiety w taki sam sposób postrzegają Święta?
-
07:06
Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz
-
06:49
Cis, jemioła, gwiazda betlejemska... Niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla zwierząt
-
06:31
W poniedziałek będzie pochmurno, na południu Małopolski może spaść śnieg
-
06:17
Konsultacje ws. Strefy Czystego Transportu w Krakowie potrwają dłużej
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek