lekarz radzi
Dzień Dziecka Utraconego
15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Zwykle kojarzony z dziećmi utraconymi w wyniku samoistnych poronień. Małopolskie Hospicjum dla Dzieci jako pierwsze w Polsce zaczęło traktować ten dzień jako dzień pamięci o wszystkich dzieciach, które odeszły z bardzo różnych powodów - także choroby i nieszczęśliwych wypadków. O wsparciu, jakie rodzice osieroceni otrzymują przez cały rok, z doktorem Krzysztofem Nawrockim, pediatrą, a także szefem i współzałożycielem Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci rozmawia Marzena Florkowska.
W walce z alergią. Ruszył specjalny miejski program
Co drugi 7-8 latek i 16-17 latek ma objawy alergii i aż 60% z nich nie było diagnozowanych i leczonych. Dzięki programowi finansowanemu przez Urząd Miasta krakowska młodzież i dzieci - po wypełnieniu ankiety rozdawanej we wrześniu w szkołach - będą objęci bezpłatną opieką medyczną. "W ciągu 10 lat prowadzenia programu przebadaliśmy 75 tysięcy uczniów" - podkreśla koordynatorka programu, prof. Ewa Czarnobilska kierująca Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie, a rozmawia z nią Marzena Florkowska. Posłuchaj:
Od bólu w krzyżach do kciuka
Od bólu w krzyżach do kciuka jako dowodu na istnienie Boga - tak toczy się rozmowa Marzeny Florkowskiej z neurologiem, doktorem Janem Tabakiem. Więcej szczegółów nie zdradzamy, tylko zapraszamy do wysłuchania tej porady lekarskiej.
Kiedy nogi odmawiają posłuszeństwa
O miażdżycy tętnic dolnych w "Porze na doktora" rozmawiali doktor nauk medycznych Bogusław Rudel, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Geriatrii Szpitala Bonifratrów w Krakowie i Marzena Florkowska. Posłuchaj:
Wścieklizna groźna dla człowieka
Nawet krótki i z pozoru bezpieczny kontakt ze zwierzęciem chorującym na wściekliznę (np. przez polizanie) może nieść groźne konsekwencje. O tym Marzena Florkowska rozmawiała z prof. Aleksandrem Garlickim, kierującym Oddziałem Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Posłuchaj:
Kłopoty zdrowotne w podróży - jak ich uniknąć?
Kilka porad żywieniowych zwłaszcza dla osób, które wybierają się w podróż, np. podczas weekendu majowego lub na urlop w odległe kraje. O sprawach bardziej i mniej oczywistych przypomina dr Leszek Mayer z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, a rozmawiała z nim Marzena Florkowska.
Rak: im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyzdrowienie
Rak jelita grubego jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. Wcześnie wykryty daje spore szanse na wyzdrowienie, dlatego Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego zaprasza na bezpłatne badania przesiewowe. O szczegółach rozmawiają dr Krzysztof Figuła chirurg z owego szpitala i Wiola Gawlik.
Dlaczego pomimo szczepionek wciąż chorujemy na grypę?
O grypie rozmawiają dr hab. Aleksander Garlicki - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych CM UJ i Wiola Gawlik.
To jeszcze nie grypa!
Kaszel, osłabienie, ból gardła to objawy typowe dla nowej infekcji, która opanowała placówki POZ. To nie grypa, ale wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli po prostu przeziębienie. O szczegółach rozmawiają dr Mariusz Szczęsny lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych i psychiatrii ze Szpitala MSW w Krakowie i Wiola Gawlik. Posłuchaj:
Nowotwór przewodu pokarmowego - wyzwanie onkologów
Rak przewodu pokarmowego jest wyzwaniem dla onkologów. Jak sobie zatem radzi z nim współczesna chirurgia? Który z nowotworów jest największym wyzwaniem dla lekarzy? Czym jest leczenie skojarzone? Czym laparoskopia różni się od klasycznych operacji? Na te pytania odpowiada prof. Andrzej Budzyński - kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego. Posłuchaj:
Wszystko o lekach psychotropowych
Wbrew powszechnej opinii leki psychotropowe nie uzależniają - twierdzi dr Paweł Brudkiewicz, psychiatra, psychoterapeuta. Skąd więc krążąca w społeczeństwie plotka o działaniu uzależniającym leków psychotropowych? Jak działają leki psychotropowe i co kryje się pod tą nazwą? O to pyta Wiola Gawlik.
Żylaki nóg - problem estetyczny i zdrowotny
To nie tylko defekt estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny. Zbyt późno wykryte - mogą grozić pęknięciem. Mowa o żylakach - problemie stricte kobiecym. Właśnie o nich rozmawiają dzisiaj dr Mariusz Kózka - z Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.
Jak unikać infekcji wywoływanych klimatyzacją?
Jakie infekcje mogą się przytrafić przy długim przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych? Czym jest legionelloza i jak odróżnić ją od grypy? Jak unikać infekcji wywoływanych klimatyzacją, skoro niekiedy klimatyzacji nie można wyłączyć? Na te pytania odpowiedzi szukają dr Barbara Furczyk-Wyroba z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie i Wiola Gawlik.
Jak radzić sobie w czasie upałów?
Po ostatnich upalnych dniach, przyszła pora na poradnik medyczny "Jak radzić sobie w czasie upałów". Podamy w nim odpowiedzi na podstawowe pytania: Co robić, gdy upał doskwiera? Jak chronić się przed udarem słonecznym i odwodnieniem? Jak ulżyć choremu w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia? Odpowiedzi szukają Bożena Woźniak-Pachota z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego i Wiola Gawlik.
Jak zwalczać nadpotliwość?
Co robić, gdy gruczoły potowe zbyt mocno reagują na upały lub stresujące sytuacje? Jak odróżnić potliwość od nadpotliwości? Czy blokery są bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedzi na te pytania szukają dr Paweł Brzewski - dermatolog z Kliniki Dermatologii CM UJ i Wiola Gawlik. Posłuchaj:
Jak rozmawiać o niepłodności?
Kiedy należy zgłosić do specjalisty z problemem niepłodności? Ile par na nią cierpi? Jak rozmawiać o niepłodności? Na te pytania odpowiedzi szukają dr Wojciech Pabian - ginekolog, położnik z Kliniki Endokrynologii Płodności w Krakowie i Wiola Gawlik.
Pogorszenie słuchu nie zawsze oznacza zapalenie ucha
Cztery razy do roku każdy Polak choruje na schorzenia górnych dróg oddechowych. Raz na dwa lata każdy z nas ma zapalenie ucha - takie są statystyki. Jednak niekażde pogorszenie słuchu oznacza zapalenie ucha. Przyczyną może być zapalenie trąbki słuchowej. A co to takiego? O tym rozmawiali prof. Jacek Składzień - kierownik Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.
Sterydy kontra antybiotyki
Są szybkie, skuteczne i bardzo popularne. Mowa o lekach sterydowych. Czy wieszczą one śmierć antybiotykom? Na to pytanie odpowiedzi szukają dr Jarosław Woroń specjalista farmakologii klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik. Posłuchaj:
Najnowsze
-
10:37
"Ceramiczna rewolucja" nie tylko dla miłośników łysogórskiej ceramiki
-
09:04
Zmarł Artur Sarnat, były bramkarz Wisły Kraków. Miał 54 lata
-
07:31
Naprodukowaliśmy dóbr, które wystarczą na sześć pokoleń
-
21:44
Turystyczny pobyt w Muszynie będzie droższy
-
19:21
Prof. Hubert Huras po raz kolejny wojewódzkim konsultantem w dziedzinie położnictwa i perinatologii
-
17:55
Rozpoczęła się konserwacja XVIII-wiecznego obrazu Matki Bożej z Andrychowa
-
17:01
Wisła wraca z Głogowa z kompletem punktów!
-
16:29
Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Krakowie. Skupił się na kwestii bezpieczeństwa
-
16:03
Bogdan Klich złożył mandat senatora. Pokieruje polską ambasadą w USA
-
15:55
Wisła Kraków gra o awans do strefy barażowej. TRANSMISJA + RELACJA LIVE
-
15:03
Na co dzień dyskutują przy stole, teraz zmierzyli się... w stołowym tenisie