Radio Kraków

lekarz radzi

Dzień Dziecka Utraconego

  • date_range 2017-10-11
15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Zwykle kojarzony z dziećmi utraconymi w wyniku samoistnych poronień. Małopolskie Hospicjum dla Dzieci jako pierwsze w Polsce zaczęło traktować ten dzień jako dzień pamięci o wszystkich dzieciach, które odeszły z bardzo różnych powodów - także choroby i nieszczęśliwych wypadków. O wsparciu, jakie rodzice osieroceni otrzymują przez cały rok, z doktorem Krzysztofem Nawrockim, pediatrą, a także szefem i współzałożycielem Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci rozmawia Marzena Florkowska.

W walce z alergią. Ruszył specjalny miejski program

  • date_range 2017-09-13
Co drugi 7-8 latek i 16-17 latek ma objawy alergii i aż 60% z nich nie było diagnozowanych i leczonych. Dzięki programowi finansowanemu przez Urząd Miasta krakowska młodzież i dzieci - po wypełnieniu ankiety rozdawanej we wrześniu w szkołach - będą objęci bezpłatną opieką medyczną. "W ciągu 10 lat prowadzenia programu przebadaliśmy 75 tysięcy uczniów" - podkreśla koordynatorka programu, prof. Ewa Czarnobilska kierująca Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie, a rozmawia z nią Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Od bólu w krzyżach do kciuka

  • date_range 2017-06-21
Od bólu w krzyżach do kciuka jako dowodu na istnienie Boga - tak toczy się rozmowa Marzeny Florkowskiej z neurologiem, doktorem Janem Tabakiem. Więcej szczegółów nie zdradzamy, tylko zapraszamy do wysłuchania tej porady lekarskiej.

Kiedy nogi odmawiają posłuszeństwa

  • date_range 2017-06-14
O miażdżycy tętnic dolnych w "Porze na doktora" rozmawiali doktor nauk medycznych Bogusław Rudel, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Geriatrii Szpitala Bonifratrów w Krakowie i Marzena Florkowska. Posłuchaj:

Wścieklizna groźna dla człowieka

  • date_range 2017-05-24
Nawet krótki i z pozoru bezpieczny kontakt ze zwierzęciem chorującym na wściekliznę (np. przez polizanie) może nieść groźne konsekwencje. O tym Marzena Florkowska rozmawiała z prof. Aleksandrem Garlickim, kierującym Oddziałem Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Posłuchaj:

Kłopoty zdrowotne w podróży - jak ich uniknąć?

  • date_range 2017-04-26
Kilka porad żywieniowych zwłaszcza dla osób, które wybierają się w podróż, np. podczas weekendu majowego lub na urlop w odległe kraje. O sprawach bardziej i mniej oczywistych przypomina dr Leszek Mayer z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, a rozmawiała z nim Marzena Florkowska.

Rak: im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyzdrowienie

  • date_range 2016-12-13
Rak jelita grubego jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. Wcześnie wykryty daje spore szanse na wyzdrowienie, dlatego Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego zaprasza na bezpłatne badania przesiewowe. O szczegółach rozmawiają dr Krzysztof Figuła chirurg z owego szpitala i Wiola Gawlik.

Dlaczego pomimo szczepionek wciąż chorujemy na grypę?

  • date_range 2016-11-16
O grypie rozmawiają dr hab. Aleksander Garlicki - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych CM UJ i Wiola Gawlik.

To jeszcze nie grypa!

  • date_range 2016-10-28
Kaszel, osłabienie, ból gardła to objawy typowe dla nowej infekcji, która opanowała placówki POZ. To nie grypa, ale wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli po prostu przeziębienie. O szczegółach rozmawiają dr Mariusz Szczęsny lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych i psychiatrii ze Szpitala MSW w Krakowie i Wiola Gawlik. Posłuchaj:

Nowotwór przewodu pokarmowego - wyzwanie onkologów

  • date_range 2016-09-20
Rak przewodu pokarmowego jest wyzwaniem dla onkologów. Jak sobie zatem radzi z nim współczesna chirurgia? Który z nowotworów jest największym wyzwaniem dla lekarzy? Czym jest leczenie skojarzone? Czym laparoskopia różni się od klasycznych operacji? Na te pytania odpowiada prof. Andrzej Budzyński - kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich Szpitala Uniwersyteckiego. Posłuchaj:

Wszystko o lekach psychotropowych

  • date_range 2016-09-06
Wbrew powszechnej opinii leki psychotropowe nie uzależniają - twierdzi dr Paweł Brudkiewicz, psychiatra, psychoterapeuta. Skąd więc krążąca w społeczeństwie plotka o działaniu uzależniającym leków psychotropowych? Jak działają leki psychotropowe i co kryje się pod tą nazwą? O to pyta Wiola Gawlik.

Żylaki nóg - problem estetyczny i zdrowotny

  • date_range 2016-08-30
To nie tylko defekt estetyczny, ale również poważny problem zdrowotny. Zbyt późno wykryte - mogą grozić pęknięciem. Mowa o żylakach - problemie stricte kobiecym. Właśnie o nich rozmawiają dzisiaj dr Mariusz Kózka - z Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.

Jak unikać infekcji wywoływanych klimatyzacją?

  • date_range 2016-07-13
Jakie infekcje mogą się przytrafić przy długim przebywaniu w pomieszczeniach klimatyzowanych? Czym jest legionelloza i jak odróżnić ją od grypy? Jak unikać infekcji wywoływanych klimatyzacją, skoro niekiedy klimatyzacji nie można wyłączyć? Na te pytania odpowiedzi szukają dr Barbara Furczyk-Wyroba z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie i Wiola Gawlik.

Jak radzić sobie w czasie upałów?

  • date_range 2016-07-06
Po ostatnich upalnych dniach, przyszła pora na poradnik medyczny "Jak radzić sobie w czasie upałów". Podamy w nim odpowiedzi na podstawowe pytania: Co robić, gdy upał doskwiera? Jak chronić się przed udarem słonecznym i odwodnieniem? Jak ulżyć choremu w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia? Odpowiedzi szukają Bożena Woźniak-Pachota z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego i Wiola Gawlik.

Jak zwalczać nadpotliwość?

  • date_range 2016-06-23
Co robić, gdy gruczoły potowe zbyt mocno reagują na upały lub stresujące sytuacje? Jak odróżnić potliwość od nadpotliwości? Czy blokery są bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedzi na te pytania szukają dr Paweł Brzewski - dermatolog z Kliniki Dermatologii CM UJ i Wiola Gawlik. Posłuchaj:

Jak rozmawiać o niepłodności?

  • date_range 2016-06-14
Kiedy należy zgłosić do specjalisty z problemem niepłodności? Ile par na nią cierpi? Jak rozmawiać o niepłodności? Na te pytania odpowiedzi szukają dr Wojciech Pabian - ginekolog, położnik z Kliniki Endokrynologii Płodności w Krakowie i Wiola Gawlik.

Pogorszenie słuchu nie zawsze oznacza zapalenie ucha

  • date_range 2016-05-31
Cztery razy do roku każdy Polak choruje na schorzenia górnych dróg oddechowych. Raz na dwa lata każdy z nas ma zapalenie ucha - takie są statystyki. Jednak niekażde pogorszenie słuchu oznacza zapalenie ucha. Przyczyną może być zapalenie trąbki słuchowej. A co to takiego? O tym rozmawiali prof. Jacek Składzień - kierownik Oddziału Klinicznego Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.

Sterydy kontra antybiotyki

  • date_range 2016-04-22
Są szybkie, skuteczne i bardzo popularne. Mowa o lekach sterydowych. Czy wieszczą one śmierć antybiotykom? Na to pytanie odpowiedzi szukają dr Jarosław Woroń specjalista farmakologii klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik. Posłuchaj:

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię