Edytuj
share
"Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz" - niezwykłe świadectwo obozowej rzeczywistości
Ekspozycja zorganizowana została w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady
Józef Szajna, "Nasze życiorysy", 1943-45, reprodukcja dzięki MNK
W lipcu, w Kamienicy Szołayskich zobaczymy nową wystawę pt. "Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz". Ekspozycja zorganizowana została w 70. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Sztuka stworzona w koszmarnej rzeczywistości Auschwitz jest wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o człowieczeństwo. Za bramami niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji. Wśród nich znajdowała się duża grupa profesjonalnych artystów plastyków.
Już w pierwszych transportach przybyłych do KL Auschwitz w 1940 r. znajdowali się ludzie, którzy dali początek obozowej twórczości plastycznej m.in Xawery Dunikowski, Jan Komski, Franciszek Targosz, Adam Bowbelski, Jan Machnowski, Marian Kołodziej i wielu innych.
Utworzone 70 lat temu Muzeum Auschwitz posiada unikatową kolekcję prac stworzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.
Wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie to pierwsza w historii tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych przez więźniów Auschwitz. Pokażemy na niej około 200 prac ze Zbiorów Muzeum Auschwitz. Ze względu na realia obozowe prace te wykonywane były w warunkach ciągłego zagrożenia życia oraz na wszelkich materiałach, które mogli zdobyć więźniowie. Dlatego też stanowią unikatowy przekrój przez niemal wszystkie techniki malarskie: ołówek, tusz, kredka na papierze, olej na płycie pilśniowej czy na płótnie z obrusa, pastel na papierze pakowym, akwarela na kartonie i wiele innych. W odrębnej przestrzeni zaprezentujemy prace wykonane oficjalnie, na rozkaz władz obozowych SS: przykłady sztuki propagandowej, rysunki instruktażowe, makiety i obrazy przedstawiające plany rozbudowy obozu, prace plastyczne dokumentujące przebieg chorób i eksperymentów medycznych oraz dzieła wykonane przez więźniów na prywatny użytek SS.
Kurator wystawy: Agnieszka Sieradzka
Współpraca kuratorska: Michał Dziewulski
Koordynatorka: Katarzyna Maniak
Aranżacja: Magdalena Bujak
jn/mat. prasowe