- A
- A
- A
Stała ekspozycja w Muzeum AK - otwarta! ZDJĘCIA
W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, otwarta zostaje długo oczekiwana stała ekspozycja Muzeum Armii Krajowej.Blisko 20 tysięcy archiwaliów zgromadziło w swoich zbiorach jedyne w Polsce Muzeum Armii Krajowej im generała Fieldorfa" Nila." Po trwającej kilka lat rewitalizacji zabytkowego obiektu dawnej twierdzy monarchii austro-węgierskiej w której mieści się Muzeum dziś w dzień Polskiego Państwa Podziemnego otwarta zostaje stała ekspozycja. Na dwóch poziomach budynku zgromadzonych zostało setki eksponatów. Są dokumenty konspiracyjne , rozkazy, archiwalne zdjęcia , elementy uzbrojenia , grypsy więzienne i donosy na gestapo a także obiekty wielkogabarytowe jak słynna rakieta V2, polski czołog Vickers , czy kabina Halifaxa, z którego skakali cichociemni Prezentowane na wystawie przedmioty mają szczególny charakter i nie są spotykane w innych muzeach - podkreśla Tadeusz Żaba zastępca dyrektora Muzeum , są to bowiem przedmioty relikwie jak np. prtfel przebity bagnetem , którym niemiecki żołnierz dobił rannego żołnierza AK.
Ekspozycja w sposób nowoczesny z wykorzystaniem także multimediów ( po raz pierwszy w Polsce użyta została instalacja - ekrany akrylowe) prezentuje dzieje Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej na tle polskich tradycji niepodległościowych a także tragiczny powojenny los wielu byłych żołnierzy Armii Krajowej.
Nowa ekspozycja ma na celu ukazanie, jako fenomenu na skalę światową, życia narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego. Wystawa ma także pokazywać wyjątkową rolę jaką odegrała Armia Krajowa jako część Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie a także pokazać osobisty wymiar wojny poprzez losy poszczególnych osób (ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy AK, ich postaw, motywacji i działań).
Zgodnie z przyjętym scenariuszem historycznym, wystawa jest podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Na parterze zwiedzający może poznać historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz baraki dla jeńców.
Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1 (Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polsce – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie, Epilog – Zdradzona armia).
W Muzeum , dostępna jest także biblioteka posiadająca kilkunastotysięczny zbiór książek, rękopisów i dokumentów o tematyce związanej z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego .Większość eksponatów muzealnych to dary żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin. Uroczyste otwarcie ekspozycji 27 września o godzinie 13. Tego dnia o godz. 19:00 w siedzibie Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) odbędzie się hiphopowy koncert Wystąpią: Tadek Firma Solo i PIH. Wstęp jest wolny. Od 28 września do niedzieli 30 września ekspozycję muzealną zwiedzać będzie można także bezpłatnie.
Muzeum Armii Krajowej Foto arch Muzeum/J.Drużyńska
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
-
12:04
20 tysięcy porcji potraw wigilijnych czeka na potrzebujących w Krakowie
-
10:39
Nowe fakty w sprawie strzelaniny w centrum Krakowa
-
10:10
Jak opanować świąteczny stres? Z pomocą przychodzi self - regulation
-
09:48
Czteroosobowa rodzina spod Tarnowa tuż przed świętami straciła dach nad głową
-
08:29
Niewiarygodna, prywatna świąteczna iluminacja koło Tarnowa. Tysiące osób chcą ją zobaczyć
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze