- A
- A
- A
Operetka „Hrabina Marica” na deskach Opery Krakowskiej od piątku
Muzyką i wystawnością ma zachwycić operetka „Hrabina Marica” – zapowiadają twórcy widowiska, którego premiera odbędzie się w piątek w Operze Krakowskiej. Spektakl ma być na afiszu co najmniej do maja.Operetkę wyreżyserował Paweł Aigner na podstawie utworu węgierskiego kompozytora Emmericha Kalmana. „Czujemy, i spotykamy się z sugestiami publiczności, że potrzeba więcej muz lekkich, takich jak operetka. Jednak operetka, mimo że jest lekka, to wymaga ogromnej pracy – to duże przedsięwzięcie wykonawcze, realizacyjne” – mówił na wtorkowej konferencji prasowej reżyser.
„Hrabinę Maricę” Kalman napisał na początku XX w., ale twórcy operetki nie trzymali się ściśle stylu tamtego okresu. Nawiązują do różnych epok, w dużym stopniu do czasów najnowszych. Ma być to widoczne m.in. w barwnych, w pewnym stopniu korespondujących z modą węgierską, kostiumach, których na potrzeby spektaklu krawcowe uszyły ok. 250. „Operetka daje możliwość zrobienia kostiumów o walorach czysto estetycznych. Chciałam poprzez kostiumy przetransponować to, co jest pięknego w operetce, bo to jest uroda, elegancja, ale i dowcip, żart” – powiedziała odpowiedzialna za kostiumy Zofia de Ines.
W roli tytułowej scenie wystąpią Wioletta Chodowicz i Marcelina Beucher. Obie sopranistki przyznały, że przygotowania do operetki były niezwykle wyczerpujące. „Dla mnie to debiut operetkowy. Muszę powiedzieć, że ta lżejsza muza to jest dla publiczności. Na scenie jednak jest to ciężka praca, jest wiele elementów różnych do połączenia” – mówiła Chodowicz.
Beucher zaś wyznała, że dwumiesięczne próby do „Hrabiny Maricy” oznaczała dla niej nie tylko pot, ale czasem i łzy. „Nie było łatwo. Połączenie tańca, śpiewu, mowy, czasem wrzasku – nie jest to łatwa sztuka. Ale wydaje się mi, że całość w odbiorze powinna być taka jak cytat z +Hrabiny+: +Jestem dziś tak wesoła i szczęśliwa, że cały świat bym wycałowała+. Ja też się tak czuję – po pierwsze dlatego, że jestem w Operze Krakowskiej, po drugie – to dla mnie nowa, inna niż dotychczasowe rola; po trzecie – to wspaniała sztuka. Mam też rolę z Wiolettą Chodowicz, która jest gwiazdą” – powiedziała Beucher.
„Hrabina Marica”, drugi po „Księżniczce czardasza” sukces Kalmana, zapewniła mu trwałe miejsce wśród najwybitniejszych twórców operetkowych XX w. Tematem utworu jest bezinteresowna miłość dwojga osób. Dzieło Kalmana to efektowne melodie, zabarwione węgierskim folklorem i cygańską nutą. Wiele arii i duetów oderwało się od pierwotnego dzieła, zyskało samodzielną popularność, jak choćby czardasz Maricy „Gdy cygańska piosnka płacze”, duet Maricy i Żupana „Ach, jedź do Varasdin” czy nieśmiertelna aria Tassila „Graj, Cyganie!”. Za muzyczną stronę operetki w Krakowie odpowiada Tomasz Tokarczyk.
PAP/wm
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:00
Już założyliśmy zeszyt. Dikanda obiecuje nowe piosenki
-
07:58
Tak zmieni się dworzec autobusowy w Trzebini. Na razie pasażerów czekają utrudnienia
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Wypadek w Libiążu. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze