Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Obrazy M. Gierymskiego prześwietlone

  • Kultura
  • date_range Środa, 2013.07.17 11:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:59 )
Muzeum Narodowe w Krakowie poddało kompleksowym badaniom 41 obrazów Maksymiliana Gierymskiego. Badania przeprowadza Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych, które jest wyposażone w najnowocześniejszy na świecie sprzęt do badań nieinwazyjnych dzieł sztuki.

fot. Piotr Frączek/Muzeum Narodowe w Krakowie

Maksymilian Gierymski

W projekcie wykorzystywane są interdyscyplinarne badania z zakresu historii sztuki i archiwistyki, które obejmują polskie i zagraniczne kolekcje muzealne, w tym prywatne, rynek antykwaryczny oraz zbiory biblioteczne i archiwalne, przede wszystkim na terenach Polski, Niemiec, Czech, również w celu próby zlokalizowania dzieł uznawanych za zaginione. Prace badawcze z dziedziny konserwacji oraz nauk ścisłych, wykonywane w oparciu o nieinwazyjne metody badawcze, umożliwią określenie techniki i technologii wybranych, reprezentatywnych obrazów Maksymiliana Gierymskiego. Podstawę stanowią analizy i fotografie w świetle widzialnym, świetle ultrafioletowym, w promieniach podczerwonych oraz promieniach rentgenowskich. Obserwacje w światłach analitycznych wzbogacone zostaną badaniami składu pierwiastkowego farb wykonywanymi za pomocą spektroskopu fluorescencji rentgenowskiej.

W wyniku przeprowadzonych do tej pory badań nasz zespół wyodrębnił kilka charakterystycznych cech techniki i technologii Maksa Gierymskiego. Artystę wyróżnia, np. sposób budowania nastrojowego światła w nokturnach uzyskiwanego na bazie żółcieni kadmowej. Ponadto, wykonane rentgenogramy ujawniły interesujący fakt, iż wiele obrazów Gierymskiego kryje pod spodem inne kompozycje, zamalowane przez artystę. Uzyskanie tak unikatowej wiedzy w odniesieniu do twórczości jednego z najważniejszych artystów polskich XIX wieku znacznie wzbogaci stan badań na temat rozwoju polskiej sztuki oraz ułatwi atrybucję prac Gierymskiego, w tym również weryfikację dzieł wątpliwych i przypisywanych artyście – mówi dr Aleksandra Krypczyk, kurator zaplanowanej w 2014 roku wystawy „Sławny – nieznany? Maksymilian Gierymski: dzieła – inspiracje – recepcja”, która zostanie otwarta w MNK w 140. rocznicę śmierci malarza.

Muzeum Narodowe w Krakowie jednocześnie zwraca się z apelem informacje na temat zaginionego w czasie II Wojny Światowej obrazu Maksymiliana Gierymskiego „”Zima w małym miasteczku”


Zima w małym miasteczku




(Wojciech Musiał/mat. prasowe)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię