- A
- A
- A
Krzysztof Globisz zagra główną rolę w spektaklu „Wieloryb The Globe”
Tekst Mateusza Pakuły powstał specjalnie dla aktora. Premiera w Łaźni Nowej 9 grudnia.W Łaźni Nowej trwają intensywne próby przed sobotnią premierą. W Radiu Kraków rozmawiamy z autorem tekstu i jednym z pomysłodawców przedstawienia Mateuszem Pakułą.
Krzysztof Globisz jako tytułowy WIELORYB – wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże. Tekst wielokrotnie nagradzanego Mateusza Pakuły to sztuka o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy, o czułości, rodzeniu dzieci, o granicach wyobraźni.
"Wieloryb the Globe" to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor powrócił na scenę rolą w przedstawieniu Podopieczni w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze. Krzysztof Globisz wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję.
Eva Rysová była asystentką Globisza przy dyplomie Elektra rocznika aktorskiego Zuzanny Skolias i Marty Ledwoń – aktorek grających teraz w spektaklu Wieloryb the Globe. Globisz był ich nauczycielem i mistrzem. - Dotarła do nas dobra wiadomość, że Krzysztof dostał równolegle inną propozycję zagrania w „Podopiecznych” w Starym Teatrze, i że ją przyjął. Wiedzieliśmy, że będziemy musieli pokonać różne przeszkody, mieliśmy świadomość, że mogą paść oskarżenia, że żerujemy na jego chorobie. Długo przymierzałem się do pisania tego tekstu i długo go pisałem – mówi Mateusz Pakuła.
Wszystkie te zewnętrzne bariery i znaki zapytania przestały być istotne wobec zetknięcia z Globiszem. Kluczowa dla całego procesu była jego reakcja – pozytywna, entuzjastyczna – pomysł Mateusza Pakuły bardzo mu się spodobał.
- Myślimy językiem, język tkwi w głowie. Fascynuje mnie afazja: odwrotność mowy, bezmowie, zanik słów. Ta patologia komunikacji jest dla aktora równie ważna w zrozumieniu procesu mówienia, wynika z niej pewna dramaturgia, model ekspresji. To, co niewypowiedziane, ale wyrażone, trafia na grunt jakiegoś działania. O człowieku bardzo wiele mówi sposób, w jaki się jąka, stęka, szuka słów; wszelkie powiedzonka, natręctwa językowe wyrażają więcej niż właściwa treść komunikatu. Są one jak rany, skazy w mózgu; związane z afazją (czyli, określając rzecz medycznie, pewnymi ubytkami mózgowymi) i nieświadomością, zaświadczają o etapie życia człowieka i postaci - mówił Krzysztof Globisz, w książce "Notatki o skubaniu roli".
W pracy nad spektaklem inspirują się między innymi tekstami neurologa Oliviera Sacksa, szczególnie książką Muzykofilia. Opowieści o muzyce i mózgu.
jn/mat. prasowe
„Wieloryb The Globe”
Autor: Mateusz Pakuła
Reżyseria: Eva Rysová
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy: Marcin Chlanda
Muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias
Choreografia: Cezary Tomaszewski
Reżyseria światła: Mateusz Wajda
Obsada: Krzysztof Globisz, Zuzanna Skolias, Antonis Skolias, Marta Ledwoń
Produkcja: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Stary w Lublinie
Premiera: 07.12.16, Teatr Łaźnia Nowa
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:46
Wyjazdy na majówkę stają się coraz dłuższe. Zakopane poza pierwszą piątką najpopularniejszych miejsc!
-
07:21
Uwaga kierowcy! 1 i 3 maja w Krakowie parkowanie jest płatne
-
07:02
Nieletni sprawcy włamań w rękach policji. Łupy ukryli w sadzawce
-
06:45
Koniec zagrożenia lawinowego w Tatrach. Szybko ubywa śniegu
-
06:27
Wtorek zapowiada się bardzo ładnie. Chłodniej będzie tylko na Podhalu, tam też możliwy deszcz
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 29.04
-
06:08
Aplikacja, otwarte pytania i... spacerki z urzędnikami. W Krakowie będzie nowe otwarcie w konsultacjach?
-
20:22
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych
-
19:58
Otwórz się na e-usługi - Nowe możliwości dla Seniora
-
19:14
Od nestora do sukcesora: sukcesja firm rodzinnych w Polsce, czyli jak mądrze przekazać stery - rozmowa z mecenasem Pawłem Ratajem
-
18:26
Skrócony tydzień pracy w Polsce: ekspert o szansach i zagrożeniach
-
16:49
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Kryminalistyka w dobie popularności true crime
-
16:28
Atom, długi i inwestycje. Czy Polskę stać na wielkie projekty?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze