- A
- A
- A
Konserwacja obrazu "Ekstaza św. Franciszka" w Muzeum Narodowym
To jeden z najcenniejszych obrazów w polskich kolekcjach - obok obok "Damy z gronostajem" da Vinci, "Sądu Ostatecznego" Memlinga i "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.El Greco to jeden z najważniejszych artystów w historii sztuki, a namalowana przez niego Ekstaza św. Franciszka jest jednym z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Od czerwca do września 2016 roku to arcydzieło zostanie poddane konserwacji w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Nie wiadomo, kiedy obraz trafił do Polski. Najprawdopodobniej kupił go w 1927 roku w antykwariacie ks. Stanisław Szepietowski na prośbę kuzyna ks. Franciszka Dąbrowskiego, który, gdy później został przeniesiony do parafii w Kosowie Lackim, zabrał ze sobą płótno. Po jego śmierci odziedziczył je jego następca ks. Władysław Stępień. Po konserwacji obraz trafił do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, ale długo nie był wystawiany z obawy, że władze PRL-u mogłyby nakazać przekazanie go do muzeum państwowego. Od 2004 roku Ekstaza św. Franciszka jest eksponowana w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
Dominikos Theotokopulos zwany El Greco (Grekiem) (1541―1614), malarz, rzeźbiarz, architekt, miłośnik muzyki, jeden z najciekawszych artystów w historii sztuki, pochodził z Kandii (dzisiaj Iraklion) na Krecie. Rozpoczął karierę jako malarz ikon, potem uczył się w Wenecji i Rzymie (Kreta była posiadłością wenecką), poznał malarstwo Tycjana i Tintoretta. Być może z powodu trudnego, nieustępliwego charakteru, nie zagrzał długo miejsca we Włoszech. Wyjechał do Hiszpanii, by tam szukać szczęścia. Zniechęcony niepowodzeniami, niezbyt życzliwie przyjęty na dworze Filipa II, zamieszkał w Toledo i nigdy więcej nie opuścił tego miasta.
W efekcie porozumienia pomiędzy Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach i Muzeum Narodowym w Krakowie oraz dzięki dofinansowaniu zadania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obraz Ekstaza św. Franciszka” trafiła do pracowni konserwatorskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tam interdyscyplinarny zespół specjalistów pod kierunkiem Janusz Czopa, Głównego Konserwatora MNK, przeprowadzi kompleksowe badania fizyko-chemiczne, wykona konserwację i restaurację obrazu, a na koniec opracuje sparametryzowaną dokumentację stanu zachowania dzieła. Równocześnie z konserwacją, w ramach nowej strategii ochrony, zostanie zaprojektowana i wykonana stylowa rama do obrazu. Będzie ona także pełnić funkcję ramy mikroklimatycznej, zabezpieczającej arcydzieło zarówno przed dalszymi zmianami, jak i innymi, zewnętrznymi zagrożeniami.
Obraz po konserwacji i w nowej, mikroklimatycznej ramie zaprezentowany zostanie we wrześniu tego roku na kilkudniowym pokazie w Muzeum Narodowym w Krakowie, a następnie wróci do Siedlec.
jn/mat. prasowe MNK
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.04
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze