- A
- A
- A
Henry Moore w Muzeum Narodowym w Krakowie
Rzeźby Moora zobaczymy na dziedzińcach i w ogrodach oddziałów MNK.Henry Moore at work in the Maquette Studio, Perry Green 1968, Photo John Hedgecoe (Fot. dzięki uprzejmości MNK)
Na wystawie w Krakowie zostaną zaprezentowane wszystkie ważne wątki twórczości rzeźbiarskiej Moore'a: typowy dla niego temat spoczywającej figury (Reclining Figure), studia zwierząt oparte na wnikliwej obserwacji i znakomite formy abstrakcyjne. Niezwykle interesująca będzie konfrontacja legendarnych rzeźb Moore’a z przestrzenią miejską Krakowa - większe dzieła zostaną bowiem pokazane w plenerze: w ogrodach i na dziedzińcach kilku oddziałów naszego Muzeum. Z kolei prace w mniejszej skali zobaczymy we wnętrzach Gmachu Głównego, Europeum i Kamienicy Szołayskich. Konwencja „wystawy - spaceru” pozwoli zwiedzającym na głębszą refleksję na temat obecności rzeźby w przestrzeni miasta i symbolicznie połączy rozproszone po centrum Krakowa oddziały Muzeum, uświadamiając różnorodność oferty Muzeum Narodowego w Krakowie: miłośnicy twórczości Moore’a przy okazji naszej wystawy zapoznają się ze stałymi i czasowymi ekspozycjami oddziałów MNK.
jn/mat. prasowe MNK
Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Henry Moore Foundation zaprasza na wystawę pt. "Moc natury. Henry Moore w Polsce". Henry Moore (1898 - 1986) już za życia ogłoszony klasykiem nowoczesności, przez wielu specjalistów uważany jest za największego rzeźbiarza XX wieku.
1968 Place Perry Green, Hertfordshire Description HM posing with hands in front of face Photographer John Hedgecoe (Fot. dzięki uprzejmości MNK)
Artysta nadał zupełnie nowe znaczenie rzeźbie plenerowej, wychodząc od dogłębnych studiów natury w mikro- i makroskali, wypracował własny repertuar form oparty na kontrastach kształtów wypukłych i wklęsłych, linii łagodnych i łamanych. Wielkie wyczucie trójwymiarowej kompozycji sprawiło, że nawet dzieła o niewielkich wymiarach odznaczają się u niego monumentalnością. Rzeźby Moore'a spotkać można w krajobrazie wielkich metropolii świata, w słynnych parkach rzeźby i renomowanych zbiorach muzealnych.
Henry Moore zrewolucjonizował rzeźbę XX wieku poprzez zerwanie z jej konwencjonalną statycznością. Przejście od realistycznego obrazowania w stronę form bliskich abstrakcji, iluzja lekkości bryły i związanie jej z otaczającą przestrzenią, płynność kształtów - to cechy, które właśnie dzięki twórczości Moore’a definiują nowoczesność w rzeźbie.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:22
Pożar w jednym z bloków Tarnowie. Część mieszkańców została ewakuowana
-
17:55
PŚ w skokach - piąte miejsce Wąska, zwycięstwo Austriaka Tschofeniga w Zakopanem
-
16:38
Był sobie Rocky. Od Platona do ringu i z powrotem
-
16:36
Groźny wypadek w Białce Tatrzańskiej koło Zakopanego. Ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego
-
16:08
To może być armagedon! Urzędnicy planują remonty torowisk w centrum miasta
-
15:08
Podwójne obchody w Wierzchosławicach: "Każdy ma prawo, aby na swój sposób czcić pamięć o premierze Polski"
-
14:16
IMGW ostrzega: gęsta i lokalnie zamarzająca mgła w niemal całym kraju
-
12:28
WYSPY HONGKONGU Chiny, Hongkong, Macau (6)
-
10:10
El Sistema, czyli darmowa edukacja muzyczna
-
10:05
Paradoks ciała czyli - i skafander, i motyl
-
10:05
"Faust". Sami dla siebie potrafimy być piekielni
-
10:05
"Zagadka nieśmiertelności". Czy śmierć można pokonać filozoficznie?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze