Stulecie odzyskania Niepodległości i Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Międzynarodowe Centrum Kultury przedstawiło plany programowe na 2018 rok. Zaplanowano m.in wielką wystawę o architekturze Europy Środkowej po 1918 roku, a także polsko-turecki projekt "Kraków jako most", ukazujące relacje Krakowa z cywilizacją osmańską.
- Najważniejszym zadaniem będzie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego - podkreśla Łukasz Galusek, zastępca dyrektora do spraw programowych.
Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale jego znaczenie dziedzictwa w życiu każdego z nas.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczyło Międzynarodowe Centrum Kultury do koordynowania ERDK w Polsce. Zadaniem koordynatora jest promocja roku oraz aktywizacja polskich organizacji i instytucji do realizacji działań wpisujących się w cele i założenia ERDK.
Działania w ramach ERDK adresowane są do szerokiej publiczności, przede wszystkim do dzieci i młodzieży, środowisk zajmujących się dziedzictwem, decydentów oraz przedstawicieli świata biznesu. Priorytetem MCK jest zaangażowanie tych grup w ochronę dziedzictwa oraz zachęcanie do współpracy podmiotów działających w różnych sektorach (ochrona środowiska, biznes, sektor kultury i kreatywny, turystyka itp.).
W ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego MCK przygotuje wiele własnych projektów:
Spotkania:
● konferencja Znak Dziedzictwa Europejskiego (wrzesień)
Znak Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) został ustanowiony przez UE w 2011 roku. Wyróżnia obiekty posiadające wartość europejskiego symbolu i odgrywające znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub budowaniu UE. Podczas trzydniowej konferencji poruszona zostanie kwestia budowania europejskich narracji, dyskutowany będzie branding miejsc, na przykładzie wybranych obiektów wyróżnionych znakiem omówione zostaną kwestie zarządzania oraz wyzwania, z jakimi ich zarządcy muszą się mierzyć.
● seminaria Dziedzictwo i jego potencjał prorozwojowy (kwiecień–październik)
Cykl otwartych dla publiczności seminariów w sześciu miastach Polski na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa.
Częścią ERDK 2018 jest też atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym, nie zawsze oczywistym aspektom dziedzictwa kulturowego. Przyciągające uwagę citylighty autorstwa Krzysztofa Radoszka można oglądać w Krakowie do połowy lutego.
Rok 2018 przebiegał będzie także pod znakiem pamięci o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród 40 najważniejszych wydarzeń mających uświetnić tę rocznicę, objętych programem „Niepodległa”, znalazła się wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury.
Wystawa zarysuje zmiany, jakie dokonały się w naszej części Europy po roku 1918 – nową geografię, urbanistykę i architekturę młodych państw, najbliższe otoczenie człowieka – domy, osiedla, miasta, obiekty turystyczne czy miejsca wypoczynku. Celem wystawy będzie pokazanie jak młode państwa, budując swoją tożsamość, w krótkim czasie potrafiły wykreować własny rozpoznawalny wizerunek. Jego kluczowym elementem była duma z upragnionej i odzyskanej niepodległości oraz budowanie poczucia wspólnoty obywatelskiej. Najdobitniej zjawisko to odzwierciedla architektura dwudziestolecia międzywojennego.
jn/mat. prasowe