- A
- A
- A
"Dama z gronostajem" jest już w Muzeum Czartoryskich!
"Dama z gronostajem" jest już w Muzeum Czartoryskich. Najcenniejszy obraz w polskich zbiorach zajął swoje miejsce w dedykowanej mu sali, na II piętrze pałacu przy ulicy świętego Jana i Pijarskiej. Oficjalne otwarcie Muzeum Czartoryskich po remoncie już w czwartek 19 grudnia. Dla publiczności dostępne będzie od piątku.Dzieło Leonarda da Vinci eksponowane będzie w w specjalnej ramie, w starannie zaprojektowanym oświetleniu. - Jej powrót to symbol - mówi dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej.
Arcydzieło jest portretem Cecylii Gallerani, kochanki księcia, wykonanym na jego zlecenie około r. 1490. Portret około roku 1800 nabył we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swej matce Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, przygotowującej muzeum w Puławach. "Dama z Gronostajem", jest niewątpliwie najcenniejszym obrazem w zbiorach polskich i jednym z najcenniejszych obrazów na świecie.
Obraz jest częścią stałej ekspozycji w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich, prezentującą najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci czy "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski. Stała ekspozycja w Muzeum Książąt Czartoryskich liczy 21 sal.
"Dama z gronostajem" została poddana kilku poważnym badaniom konserwatorskim: Rudolfa Kozłowskiego (1952), Kazimierza Kwiatkowskiego (1952-1955), Davida Bulla (1991-1992) oraz Pascala Cotte i Jeana Penicaut (Lumiere Technology. 2007). Badania te pozwoliły m.in. na potwierdzenie pełnej autentyczności dzieła i pewnego autorstwa Leonarda, które, na przełomie XIX i XX wieku, było niekiedy podawane w wątpliwość (obraz próbowano przypisać m.in. Ambroggio de Predis i Giovanniemu-Antonio Boltraffio), określenie rzeczywistego stanu obrazu, który mimo przemalowania tła okazał się być jednym z najlepiej zachowanych dzieł Leonarda, w większości istotnych partii (twarz modelki, zwierzątko) nie dotkniętych żadną obcą ingerencją.
Leonardo da Vinci (1452 – 1519), Dama z gronostajem.
Alegoryczny portret Cecylii Gallerani, około 1490
Olej, tempera na desce orzechowej, 54,8 x 40,3 cm
jn/mat.prasowe MNK
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.04
-
06:03
Burze przeszły nad Małopolską. Prawie 50 interwencji strażaków, nie kursowały pociągi
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze