- A
- A
- A
Czym była moda w PRL-u?
Państwo traktowało ją propagandowo, dla wielu obywateli była postawą polityczną i manifestacją niezależności.
W magazynie Koło kultury o PRL-u. Ale zamiast o polityce rozmawiamy o modzie. Bo też moda to także arcyciekawe zjawisko epoki PRL. Miała swoje gwiazdy, jak Barbara Hoff, jaśniała konstelacjami - na przykład Mody Polskiej.
Ale moda w PRLu to także ruch oporu, postawa polityczna, nieformalny ruch doskonałych krawcowych i bardzo formalny ruch gospodarki planowanej. I takie objawienia jak lajfstajlowe pismo "Ty i ja" projektowane przez samego Romana Cieślewicza, który wyjechwszy z Polski zrobił wielką karierę w prasie paryskiej.
Moda w PRL to także temat znakomitej książki pisarki i reportażystki Aleksandry Boćkowskiej "To nie są moje wielbłądy", wydanej przez oficynę Czarne.
Z jednej strony byli projektanci, którzy chcieli ubierać Polaków jak paryżan. Z drugiej było państwo, które chciało ubierać Polaków zupełnie inaczej. A gdzieś pomiędzy ci Polacy, którzy musieli się jakoś ubrać.
Po latach opowiadają o rozkloszowanych spódnicach z siatek na muchy, kurtkach z demobilu zdobywanych „na ciuchach”, białych botkach kupowanych u szewca, ortalionach, nonironach, dżinsach, tetrach i kożuchach, jakby mieli je właśnie na sobie.
Nie to jest sentymentalna opowieść o minionych czasach. To raczej próba zrozumienia, dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo, i dla ludzi, którzy po wojnie chcieli za pomocą ubrań zachować coś z lepszej przeszłości albo wyróżnić się z szarego tłumu.
A co z tym wszystkim mają wspólnego wielbłądy? Bardzo dużo, bo wszyscy się o nie kłócą. A audycji usłyszą państwo także głos Barbary Hoff. W specjalnej roli...
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:54
Tramwaj na Kliny. Trwają konsultacje społeczne
-
18:16
Życie po amputacji. Klaudia Kaniewska („Robonoga”): „Strata kończyny jest jak żałoba”
-
17:47
Nie będzie likwidacji DWD w Jodłówce Tuchowskiej
-
17:04
"Znakoza", wypadki i plany zmian – co dalej z jednym z najbardziej problematycznych skrzyżowań w Krakowie?
-
16:38
Kotewka dusi ryby w zbiorniku Krajskie. Wędkarze: znów może dojść do katastrofy ekologicznej
-
16:35
Szklanki się tłukły, podłogi drżały. Silny wstrząs z kopalni Janina
-
16:00
Druga wiśniowa aleja i pierwsza w historii Krakowa Ogrodniczka Miejska
-
15:18
Amfetamina z salonu piękności. Grupa przestępcza z Małopolski skazana
-
15:12
Chrobry przejmuje Kraków. Święto Rękawki 2025 na Kopcu Krakusa już 22 kwietnia
-
14:51
Przenieś swój biznes do dynamicznie rozwijającego się miejsca - 29L w Krakowie
-
14:47
Przyczyny i objawy bólu stawów
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze