- A
- A
- A
"Czwórka" Józefa Chełmońskiego przejdzie konserwację
Jeden z najbardziej znanych obrazów Józefa Chełmońskiego – "Czwórka" znajdująca się w galerii malarstwa w krakowskich Sukiennicach zostanie poddana konserwacji. Specjaliści chcą usnąć zabrudzenia i pożółkłe werniksy, by dzieło odzyskało pierwotną kolorystykę i siłę wyrazu.W poniedziałek specjaliści z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych LANBOZ w Muzeum Narodowym w Krakowie wykonają zdjęcia dokumentujące stan obrazu w świetle widzialnym i ultrafiolecie. Będą one elementem pierwszej fazy badań dzieła, których kontynuację planuje się w kolejnych miesiącach.
Konserwacja będzie mieć charakter estetyczny i obejmie lico obrazu.
"Obraz jest pokryty warstwą zabrudzeń. Planujemy je usunąć, podobnie jak pożółkłe werniksy i retusze z dawniejszych konserwacji, które zmieniły kolorystykę i są widoczne jako jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Wszystko to razem sprawia, że warstwa malarska zmieniła tonację, zginęła oryginalna świetlistość barw i zmniejszyła się głębia przestrzeni, nie widać niuansów opracowania malarskiego. Wszystko to negatywnie wpływa na walory estetyczne dzieła" - mówiła PAP kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach dr Dominika Sarkowicz.
Jak zaznaczyła konserwacja nie będzie łatwa, m.in. ze względu na format obrazu, który ma wymiary 2,75 m na 6,6 m. Prace konserwatorskie zajmą co najmniej kilka miesięcy i będą prowadzone w galerii, na oczach zwiedzających. "Przed obrazem stanie rusztowanie, ale nie będzie go całkowicie zasłaniać. Mamy nadzieję, że będzie to dodatkowa atrakcja dla widzów" – powiedziała Sarkowicz.
Podkreśliła, że najważniejszym celem konserwacji jest przywrócenie oryginalnej kolorystyki obrazu Chełmońskiego i wydobycie jego ekspresji.
"Czwórka" przedstawia pędzący na wprost widza zaprzęg czterech koni powożony przez ukraińskiego chłopa. W bryczce siedzi znudzony mężczyzna palący fajkę. Zwierzęta ukazane w szalonym galopie są zestawione z bezkresnym, monotonnym pejzażem w tle.
Józef Chełmoński namalował ten obraz w 1881 roku podczas pobytu w Paryżu. Motyw rozpędzonych koni artysta przeniósł z dzieła profesora Akademii Sztuk Pięknych w Monachium – Aleksandra Wagnera. Wcześniejsza wersja obrazu Chełmońskiego "Czwórka spienionych koni w śniegu" wystawiona w 1878 r. na salonie sztuki w Paryżu została kupiona przez amerykańskiego kolekcjonera i otworzyła malarzowi drogę do międzynarodowej kariery. Później wiele razy powtarzał on motyw zaprzęgów mknących przez bezkresne przestrzenie.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze