Pacjentka została wypisana ze szpitala dwa tygodnie po tym, jak trafiła tam z udarem mózgu. Bliscy chorej uważają, że w takim powinna otrzymać skierowania na dalsze leczenie lub rehabilitację w innej placówce.
Zdarza się, że rodzina nie chce lub nie moze zająć się chorym i chciałaby umieścić kogoś bliskiego w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym lub na oddziale rehabilitacji. Ale problem w tym, że trudno znaleźć miejsce w placówce, która świadczy opiekę paliatywną mówi dr Michał Michalski - Wygląda na to, że jest za mało takich ośrodków.
Tymczasem NFZ przypomina, że w czasie wypisu ze szpitala pacjent powinien otrzymać kartę z informacjami o tym, jak przebiegało leczenie. A jeśli lekarz prowadzący uzna, ze konieczna jest rehabilitacja lub pobyt w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, powinien wystawić odpowiednie skierowanie - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzecznik Narodowego Funduszu zdrowia - To nie jest rola pacjenta, czy też rodziny, opiekunów, szukać takiego miejsca, zdobywania odpowiednich skierowań i dokumentów, które umożliwiają kontynuację leczenia, tylko lekarza, który zajmuje sie pacjentem w szpitalu. Podobnie jest w przypadku wypisywania recept, czy zleceń na wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe itd.
Teresa Gut/bp