„27 marca w 1969 w Dzień Teatru miałam pierwszą profesjonalną premierę. Grałam Isię i Chochoła w „Weselu” u Lidii Zamkow. Do dziś pamiętam frazę, pierwsze słowa, które zresztą śniły mi się tej nocy: mnie się nie chce spać, pokil bedom grać, a tamte dziecka śpiom, niech se lezom, tak jak som. Zdałam sobie sprawę, że to mój drogowskaz na całe życie. Bo mnie się wcale nie chcę spać, pokil grają. Cały czas zasuwam do przodu. Cieszę się, że mogę uprawiać ten najpiękniejszy zawód na świecie” - mówi w rozmowie z Magdaleną Zbylut-Wiśniewską Anna Dymna. „To się kocha do końca życia i ja tak mam. Co nie znaczy, że nie jest trudno. Operacje, wypadki… ale teatr, teatr mnie zawsze ratował. Ubieram się, maluję, wchodzę na scenę i tu czuję się bezpiecznie. Teatr wyznacza rytm mojego życia już od 50 lat” - dodaje aktorka.
Anna Dymna urodziła się 20 lipca 1951 r. w Legnicy, jako Anna Dziadyk. W 1973 r. ukończyła PWST w Krakowie. W tym samym roku związała się z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, w którym pracuje do dziś. Dymna zyskała opinię jednej z najpiękniejszych polskich aktorek i podbiła serca męskiej widowni. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem.
Aktorka mówi, że teatr jest jej największą pasją. W Starym Teatrze w Krakowie wystąpiła m.in. w "Dziesięciu portretach z czajką w tle" wg Antoniego Czechowa (reż. J. Grzegorzewski, jako Nina Zarieczna), "Zwierzeniach clowna" Heinricha Bolla (reż. M. Grąbka, jako Maria Derkum), "Republice marzeń" Brunona Schulza (reż. R. Zioło, jako Adela). W "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego występowała też jako Gospodyni (reż. Andrzej Wajda) i jako Radczyni (reż. Jan Klata).
Widzowie znają Dymną także z ról filmowych i telewizyjnych - grała Anię Pawlakównę ("Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", reż. Sylwester Chęciński) i Barbarę Radziwiłłównę w filmie Janusza Majewskiego. W dorobku Dymna ma też m.in. role w filmach: "Dolina Issy" (reż. T. Konwicki), "Dama kameliowa" (reż. J. Antczak), "Śmierć jak kromka chleba" (reż. K. Kutz), "Pestka" (reż. K. Janda), "Wiedźmin" (reż. M. Brodzki), "Stara baśń" (reż. J. Hoffman) i "Skazany na bluesa" (reż. J. Kidawa-Błoński); w serialach "Mistrz i Małgorzata" Macieja Wojtyszki, "Siedlisko" Janusza Majewskiego.
Anna Dymna od lat łączy pracę artystyczną z działaniami społecznymi. Prowadzi fundację "Mimo wszystko", która pomaga osobom dorosłym niepełnosprawnym intelektualnie.
Jest też stałym i zawsze serdecznie witanym gościem w progach Radia Kraków. W ostatnich latach dzięki jej rozpoznawalnemu głosowi i niepowtarzalnej interpretacji mogliśmy słuchać tekstów noblistki Alice Munro, powieści Magdaleny Tuli, poezji Juliana Tuwima. W "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, radiowym spektaklu wyreżyserowanym w 2012 roku przez Andrzeja Seweryna, stworzyła niezapomnianą rolę Gospodyni.
Nagrodę im. Romany Bobrowskiej Anna Dymna odebrała w Radiu Kraków w czasie specjalnego spotkania z publicznością 15 lutego 2016 roku. Wtedy też wystąpiła w radiowym słuchowisku - "Dymna!Dymna!" w reżyserii Ewy Ziembli.
Życzymy pani Annie wszystkiego dobrego!
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska, PAP/ew)