Autorka otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 30 tys. złotych ufundowaną przez miasto Kraków podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zwycięską książkę wybrali internauci, którzy głosowali na pięć nominowanych debiutów.

Anna Cieplak (ur. 1988 r.) jest animatorką kultury, aktywistką miejską i autorką książki „Zaufanie”. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą w Cieszynie. W 2014 roku została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury. Jest również stypendystką w ramach programu "Aktywność obywatelska".

Jej powieść „Ma być czysto” to – jak piszą organizatorzy konkursu - przejmująca książka, która opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszą dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie.

„Miarą sukcesu opowieści jest spójność świata, w którym się opowieść toczy i w którym zostaje zrozumiana” - powiedział w laudacji prof. Michał Paweł Markowski przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

„Im bardziej świat, w którym, i o którym opowieść się rozwija jest oczywisty, tym mniej narrator ma kłopotu z uzasadnieniem miejsca, z którego przemawia. Udziela głosu swoim bohaterom, ale panuje swobodnie nad ich słowami. Opisuje świat, który widzi, bo świat ten w pełni zasługuje na opis. Ten, kto opowiada, ufa rzeczywistości i ufa swojemu językowi, ale przede wszystkim ufa sobie i to potrójne zaufanie: do świata, do języka i do siebie samego jest podstawą dobrze skrojonej opowieści, w której wszyscy znajdują upodobanie i schronienie na czas niepogody” – dodał Markowski.

Anna Cieplak dziękując za wyróżnienie pogratulowała wszystkim autorom nominowanym w tej edycji. „Myślę, że w takim nastroju z jednej strony radości przyjmuję tę nagrodę, ale z drugiej strony ten niepokój (motyw przewodni tegorocznej edycji Festiwalu Conrada to "Niepokój" – przyp. PAP) nie jest przypadkowym hasłem festiwalu i mam nadzieję, że będzie lepiej i jakoś z dużą nadzieją myślę, że może być trochę lepiej” - podkreśliła laureatka.

Patron nagrody, Joseph Conrad, to jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa.

Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków, partnerami: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wręczone po raz trzeci wyróżnienie ma być wsparciem nie tylko dla początkujących pisarzy, ale także dla wydawców, zachęcając ich do podejmowania ryzyka wydawniczego. Jednocześnie ustanowienie Nagrody Conrada pozwala Krakowowi realizować kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO. W zeszłym roku laureatką nagrody została Żanna Słoniowska, autorka debiutanckiej powieści "Dom z witrażem" , a pierwszą dwa lata temu - Liliana Hermetz za debiut "Alicyjka".

Nagroda Conrada jest kolejnym wyróżnieniem literackim wręczanym w Krakowie, m.in. obok przyznawanej poetom Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody Transatlantyk dla wybitnych popularyzatorów literatury polskiej w świecie czy Nagrody im. Jana Długosza za najwybitniejsze dzieła humanistyczne.

 

PAP/Katarzyna Fortuna/bp